Kasımda Diyet Başkadır!

Kasımda diyet başkadır. Kasım ayı form tutmanın en ideal zamanıdır… Yeni yıla hedeflediğin kilo ile girmek için; öncelikle bir plan yap; kendine bir hedef belirle, diyetisyenine güven, mutlaka bir günlük tut ve yediğin yiyeceklerin saatlerini not al! Unutma düzenli ve istikrarlı olmak motivasyonunu ne olursa olsun yüksek tutmak ve inanmak diyet programlarının yıldızlı maddeleridir.

Kasım form tutmanın en ideal zamanı peki sen bu konuda ne yapıyorsun? İşte sana kasım diyetinin fit notları oku ve hemen uygulamaya başla;

EN DOYURUCU KAHVALTI SENİNKİ OLSUN
Sabah işe geç kalırız kahvaltıyı atlarız, geç uyanırız kahvaltıyı atlarız, sabah iştahımız düşük olur yine atlarız, diğer öğünlerde biraz daha kalorili besinler tüketmek isteriz, maalesef kahvaltıyı yine ve yine atlarız… Böylelikle günün geçiştirilen, unutulan bir ana öğünü olarak kahvaltı gün içinde kaybolup gider. Oysa kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kesinlikle atlanmamalıdır! Bu kasımın en güzel, en dengeli, en doyurucu kahvaltısını sen yap! Kahvaltı fotoğrafını #endoyurucukahvaltım hashtag’iyle @formeoddy ‘yi etiketleyerek paylaş biz de takipçilerimizle paylaşalım kolayca forma girme hikayene herkes şahit olsun. Ne demiştik motivasyon en önemli maddelerdendi.

OFİSTE DİYETİNE UYGUN OLMAYAN BİR MÖNÜ MÜ VAR! EVDEN GETİRDİĞİN DOYURUCU SANDVİÇİNİ YE 
Genelde şirketlerde, iş yerlerinde ve okullarda tabldot mönü çıkar. Bu mönüler aylık hazırlanır ve yarın ne yiyeceğin aslında bugünden bellidir. Bu durumda sana tavsiyem ; günün menüsünü bir önceki günden incele. Menünün uygun olmadığını düşünüyorsan (bu konuda diyetisyeninden aldığın önerileri unutmadan!) o günler evden getirdiğin tam tahıllı ekmekten hazırladığın doyurucu sandviçini ye! Yanında 1 kutu light ayran içebilir ya da 1 küçük kutu light yoğurt yiyebilirsin. İşte sana doyurucu, dengeli ve doya doya zayıflatan bir menü :)

SÜPER BESİNLER; SÜT, YOĞURT, AYRAN UNUTMA!
Bu hafta tartıda hokus pokusa ihtiyacım var dediğini duyar gibiyim. O zaman seni sağlıklı 3 beyaz ile tanıştırayım :) Kalsiyumun en zengin kaynakları olan süt, yoğurt, ayran kilo yönetimine yardımcı olan sihirli besinlerden. Günlük en az 4 porsiyon yağsız süt ve süt ürünü iştahını kontrol ederek incelmene yardım ederken bir yandan da daha güçlü kas ve kemiklere sahip olmanı sağlar.

Şehr-in diyetisyenleri olarak Kasım diyetlerinin en hızlıları süt, yoğurt ve ayran olarak sizler için seçtik. Yılbaşına kadar fazla kilolarından kurtulmak ve incecik bir bele sahip olmak istiyorsan sen de bu üçlüye diyetinde yer aç!

TOPRAK ANANIN BAHŞETTİKLERİYLE DİYETTE DEVRİM
Bu sonbahar kök sebzeler ile mutfakta ve metabolizmalarda devrim var! Havuç, turp, kereviz, sarımsak, soğan, patates, yer alması, pancar, şalgam,...Kök sebzeler doğru pişirme teknikleriyle hazırlandığında diyetinin ve sofralarının yıldızı olacak. Fırınlama tekniği kök sebzelere daha gevrek bir kıvam vermek ve lezzetini arttırmak için ideal. Bu sebzelere haşlama yöntemi yerine buharda pişirme yöntemi de uygulayabilirsin. Kök sebzeleri haşlarsanız içine çok fazla su çeker ve besin öğelerini kaybeder bunun yerine buharda pişirmeyi tercih et daha fazla vitamin ve antioksidan al!

MUTFAĞINA BİR SEBZE GÜNLÜĞÜ AS!
Ailenin sağlık bakanı sana sesleniyorum her gün yeterince sebze yediğinizi düşünüyor musun? Senin için eğlenceli ve işe yarayacak bir fikrim var. Her gün mevsimine göre belirlediğin günün sebzesini buzdolabına as ve bu sebzeyi buharda pişir :) Her gün sebzeni farklı renkte seçmeye özen göster. Böylece ailene sağlıklı ve kolay bir yeme alışkanlığı kazandırmış olacaksın.

KASIM DEMEK TAZE C VİTAMİNİ DEMEK UNUTMA!
Son yayınlanan çalışmalara göre; günlük önerilen 75 mg C vitamini hastalıkları önlemek için yeterli olsa da; 200 mg almak kalp hastalıkları, felç ve kanserle savaşmaya da yardımcı olabiliyor. C vitamini suda eriyen ve vücudumuzda toksik etki yaratmayan fazlası idrarla atılan bir vitamin . Günde 200 mg C vitamini almanın hiçbir sakıncası yok. Bir günde 1 orta boy kivi(100 g) ve 1 çorba kasesi kadar ( 250 gram) brokoli tüketerek bu rakama ulaşabilirsin.

EN SAĞLIKLISINDAN KENDİNİ ŞIMART
Ruhunu doyuran gıdaları keşfet. Belki de çoktan keşfettin ve ofisindeki ilk çekmeceye koydun; ama oraya uzanmamak içinde elinden geleni yapıyorsun. Çoğumuzun ilk çekmece tercihi olan çikolata değil midir? Sana iyi bir haberim var! Çikolata ile bu kadar fırtınalı bir ilişki yaşamana gerek yok! Günün belirli saatini ona ayırman, ilişkini daha düzeyli kılabilir. Ve iştah kontrolü daha iyi sağlayabilirsin. Lütfen çikolata saatini 17.00’den sonraya bırakma ve çikolata miktarı konusunda 20 gramı aşma :)

ASLA DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLER UYGULAMA!
Çünkü düşük kalorili diyetler ile sağlığını kaybeder, iştah reseptörlerinde artışa neden olur, kalıcı kilo kaybını başaramaz ve metabolizmanı yaşlandırırsın. Aslında çevrenden bu uyarıları sıklıkla duyarsın; ancak hızla zayıflamanın verdiği haz yüzünden dikkate almazsın! Lütfen zayıflama diyetlerini bir diyetisyen kontrolünde yapın ve lütfen temelinde doya doya zayıflamayı esas alın!

SONBAHARIN EN FİT 10 BESİN REHBERİ
1. Elma
2. Domates
3. Patlıcan
4. Armut
5. Mürdüm eriği
6. Kırmızı kapya biber
7. Pırasa
8. Havuç
9. Lahana
10. Karnabahar