Kendine Ne Kadar Şefkatlisin?

Hiç şefkatin diyet performansın üzerinde etkisi olacağını düşünmüş müydün? Eğer cevabın “hayır” ise bu yazıyı mutlaka okumalısın, çünkü araştırmalar kişinin kendine duyduğu şefkatin diyetteki performansını etkilediğin gösteriyor! 
Her birimiz zaman zaman yaşamışızdır; beklediğimiz sonuç gelmediğinde ya da istediğimiz performansı gösteremediğimizde herkesten önce kendimizi ilk eleştiren biz oluruz:
“Daha iyi yapabilirdin!”
Bu konu üzerine günler belki haftalar boyunca düşünüp kendimizi yargılayabiliriz.
Bazen öyle ileri gideriz ki, kendimizi şefkat dolu bir kucak açmak yerine durmadan eleştirirken buluruz. Eleştirdikçe de kendimize karşı güvenimiz her geçen gün giderek azalmaya başlar. Bir yerden sonra da tekrardan başlayacak gücü kendimizde bulamamaya başlarız.
Araştırmalara göre; kişinin kendine karşı duyduğu şefkat olarak adlandırılan “öz şefkat” seviyesi beslenme programındaki performansını ciddi anlamda etkiliyor. Çalışmalara göre; öz şefkatten yoksun kişiler ne yazık ki diyette de başarıya ulaşamıyor. Kendine çok yüklenmeyle birlikte öz güvenini kaybederek diyette sürdürülebilirliği yakalayamıyor. Bununla birlikte öz şefkati yüksek olan bireyler ise uzun dönem boyunca diyeti sürdürerek başarıya daha kolay ulaşabiliyor.
Daha ayrıntıya inecek olursak; belli noktalarda disiplini sağlamak adına öz eleştiri yapmak önem taşımakla birlikte, sana bağlı olmayan faktörlerle oluşan bir sonuç üzerinde kendini gereğinden fazla eleştiriye maruz bırakıyorsan o zaman öz şefkat noktasını tekrardan değerlendirmende fayda var demektir.
Diyet üzerindeki başarını bir sonraki seviyeye taşıman adına eksiklikleri tespit etmen önemli, fakat belli noktalarda başarıların için kendini kutlamayı da unutmamalısın. Herkesten önce ilk desteği kendine senin veriyor olman gerek! Belli noktalarda da başarısızlıklar adına kendine yüklenmek yerine şefkatle kollarını açarak, öğrenmen gereken noktaları tespit edip yoluna devam etmenin en sağlıklı yol olduğunu unutmamalısın.
Haydi o zaman
İşe önce kendine sarılmakla başla!