Kilo Vermede Birinci Kural: Bilinçsizlik Sınırı

Merhaba; bugünkü yazıma yakın zamanda danışanımla aramda geçen ve konumuzla çok yakından ilişkisi olan kısa bir diyalogla başlayacağım; Sevgili danışanım ile rutin görüşmelerimizden birinde beslenme günlüğünü inceliyordum. O gün sandviçini hazırlayamaya vakti olmadığı için öğlen sandviçini hazır bir markanın çavdarlı sandviçinden tercih ettiğini belirtmişti günlüğünde. Ben de içerik olarak hangi besinleri seçtiğini öğrenmeye çalışırken içerisine tavuk harç ile birlikte peynir olarak cheddar peyniri ilave ettirdiğini öğrendim. İşte danışanımın bilinçsizlik sınırı tam olarak bu noktada başlıyordu aslında sağlıklı seçeneğin daha öncesinde de konuştuğumuz gibi tavuk, iceberg, domatesten, yeşillikten oluştuğunu biliyordu ama karşıdan gelen kaşar peyniri mi cheddar mı olsun sorusuna karşılık cevabı belliydi ‘’cheddar olsun’’ :) Peki gelin bu diyaloğu inceleyelim danışanımın bana açıklaması tam olarak şöyle oldu ‘’Tuğçe Hanım bana birinden birini tercih etmem soruldu ben de tercih ettim.’’ O anda ‘’hiçbiri’’ cevabını neden veremiyoruz neden restoran porsiyonları 2 porsiyon boyutunda olmasına karşın yemeği bitirmek görevimizmişçesine önümüzdeki tabağın hepsini bitiriyoruz. Cevap çok basit çünkü etrafımızda onları yememizi söyleyen işaretler ve tuzaklar var. Danışanımın tuzağı da tam karşısındaki rutin soruları soran görevliydi belki de…

Bu hafta trendy diyetisyen köşemde sana bilinçsizlik sınırından bahsedeceğim gelin bilinçsizlik sınırımızı ortadan kaldıralım ve yaşam boyu sevdiğimiz her şeyin tadını çıkararak doya doya ideal kilomuzu koruyalım :)
Biz Formeo diyetisyenleri olarak beslenme bilinçsizliğini atman için sana ufak ama etkili ipuçları hazırladık;
1. Kilo vermenin ana kuralının aç kalmak olduğu düşüncesinden hemen uzaklaş! Aç kalmak başarısız diyet senaryolarını arşivlemekten başka bir şey değildir! Tam tersi gerçek diyet doya doya yapılır.
2. Bedenini asla kıtlık diyetlerine zorlama. Çünkü sen bedenini mahrumiyete ittikçe başarısızlık hızla artar unutma!
3. Sevdiğin yiyeceklerden gün boyunca uzak kalma! Aksi halde gün sonunda tüketmeyi daha çok istersin. Ve kaybeden yine sen olursun. Diyetisyenine sevdiğin yiyecekleri gerçekçi bir şekilde açıkla ve gerisini ona bırak :)
4. Sevdiğin besinleri tüketmeyi bir anda da bırakmamalısın unutma. Miktarını azaltarak ve daha sağlıklı hale getirerek tüket.
Örneğin çikolata seviyorsan gün içinde 20-30 g tüketebilirsin. Çikolata tercihin ise bitterden yana olsun ve beraberinde de light süt için. Bu sayede sevdiğin besini ölçülü ve sağlıklı bir şekilde tüketirsin hem sen mutlu olursun hem de bilinçaltın mahrumiyet duygusuyla karşı karşıya kalmaz!
5. Son kural çok basit farkında olmadan sana kilo aldıran davranışlar, yine farkında olmadan kilo vermene de yardımcı olur. Önemli olan bunları kendi lehine çevirmeyi bilmendir.
• Market alış-verişlerinde ambalaj boyutlarına, renklerine ve ışıklandırma gibi çevresel faktörlere kanma. Örneğin market alışverişinde büyük ambalajlara yönelmeyerek her daim küçük paketleri tercih etmelisin.
• Tabağını bitireceğinde doyacağını düşünmek yerine, doyduğunu hissettiğin zaman yemeği bırak ya da tabağını küçült! Örneğin arkadaşınla bir İtalyan restoranına gittiğinde ona pizzayı paylaşmayı teklif et :)
• Öğünlerinden salatayı eksik etme. Salata miktarını arttırırken ana yemeğin porsiyonlarını fark etmeden küçültürsün. Bu sayede tokluk hissin artarken sağlıklı bir tercih yapmış olursun.
Unutma ki zihnini değiştirmen önce çevreni değiştirmenle başlar ve diyette mahrumiyet ne kadar büyükse, başarısızlığında o denli büyük olur. Doya doya zayıflayacağın ve doya doya yaşayacağın fit günler dilerim.