Kırışıklıklarına önce beslenme ile savaş aç!

Nasıl ki arabanın deposunu düşük kaliteli bir yakıtla doldurduğunda, performansı etkileniyorsa, beslenme kaliteni de düşürdüğündehücrelerinin ölmesine yol açarak kırışıklık oluşumunu hızlandırıyorsun. Unutma! Sağlıklıbir beden ve ruh için kalori hesabı ve ne kadar tükettiğinin yanı sıra,kaliteli beslenmen de büyük önem taşıyor.
BU İŞE GÖZ ÇEVRENLE BAŞLA
Gözler, vücudunda estetik yönden en göze çarpan kısım Göz çevrende yer alan ince deriler her zaman daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bu bölgedeki kırışıklıklar için bir çözüm arıyorsan, badem sütünü deneyebilirsin. Her gün ara öğününün birinde 200 ml badem sütü içerek yılların getirdiği kırışıklıklarla savaşabilirsin. Beslenmende 5 adet badem yerine tercih edebileceğin bu ara öğünalternatifini sen de hayatına katarak daha genç ve pürüsüz bir cilde sahip olabilirsin.
GÖZ ÇEVRENİ HEM İÇTEN HEM DIŞTAN BESLE
Şimdi aynanın karşısına geçerek, gözlerinin içine bir kez daha bak. Evet, göz çevrendeki oluşmaya başlayan ufak kırışıklıkların hepsinin bir anlamı var. Hayata çok gülümsediğin için oluşuyor çoğunluğu da… O zaman gülmeye devam et. Gülmenin yanı sıra cildini hem içten hem dıştan besleyebileceğin top 5 besini seninle paylaşıyoruz.
Çözüm sırası sen de, hadi başlayalım…
1. AVOKADO:İçten ve dıştan çifte etki yaratmak istiyorsan avokadoyu soyarken kabuklarını göz çevrene uygulayarak; kırışıklıkların için maske yapabilirsin.
2. BADEM SÜTÜ: Badem sütü en besleyici toniğin olmaya aday. Badem sütünü içerken yüzüne ve özellikle göz çevrene uygulamayı unutma!
3. SALATALIK: Salatalığı salatana ilave ederken kabukları ile göz çevrene kompres yap. Göz çevrenin nem dengesini sağlayarak kırışıklıklarla daha geç karşılaşmanı sağlar.
4. YEŞİL ÇAY: Sen de; uyandığında göz çevrende yorgun bir görüntü oluşanlardan mısın? Sıkı dur, sana bir sır veriyoruz; içtiğin yeşil çay poşetleri imdadına yetişiyor. Uyandığında içtiğin yeşil çay poşetleri ile göz çevrene kompres yap ve tazecik bir göz çevresi ile güne merhaba de
5. HAVUÇ: Göz çevrenin ihtiyaç duyduğu beta karoteninkaynağı havuç maskesi. Nasıl mı önce her gün 150 g havuç yeme alışkanlığı ediniyorsun. 150 g havuca; 1 porsiyon meyve yerine beslenmende yer verebilirsin. 2. Aşamada yapacağın şey çok basit! Havuç suyunu buzdolabında küpler halinde dondur ve gece yatmadan önce göz çevrene bu küplerle masaj yap. İşte bu kadar…
KAZ AYAKLARININ İLK BELİRTİLERİNİ BEKLEME
Yüzünde burun çevresinden başlayıp, ağız bölgesinde biten bir çizginin oluşmasını istemiyorsan beslenmende soyaya yer ver. Soya ve soya ürünleri flavanoid içeriği ile hücrelerini koruyarak kırışıklıklara savaş açar. Bakım kremlerinde bulunan flavanoide beslenmende de yer vererek daha genç, ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek çok kolay.
A VİTAMİNİN GÜCÜYLE YILLARA MEYDAN OKU
A vitamini içeren besinler cildin yenilenmesini hızlandırır ve kırışıklıkları önlemek için kolajen üretimini destekler. O zaman ne duruyorsun; A vitamini bakımından zengin havuç, balkabağı, ıspanak,yumurta, portakal, kayısı gibi daha birçok besine beslenmende daha sık yer ver.
MİMİK ÇİZGİLERİNE DE ÇÖZÜM VAR…
Ebedi gençlik hormonu olarak bilinen DHEA; damarlardaki seyahati boyunca vücudundaki 100 milyar hücreye ‘‘faal olun’’ talimatını verir. Böylece hücreler, çoğalıp kendilerini yeniler. Ancak 30 yaşından sonra DHEA üretimi hayli azalır. Böylece de içten dışa doğru bir yaşlanma başlar.
Zeytin, avokado, patlıcan, peynir ve ton balığı, zeytinyağı ve sarımsak,…gibi besinler DHEA hormonu sağlayan en önemli besinlerdir. Beslenmende bu besinlere yer vererek yaşla birlikte oluşan mimik çizgilerinin de önüne geçebilirsin.
NOT: Bu besinleri bol miktarda tükettikleri saptanan Fransa'nın güney kesimindeki insanları inceleyen bilim adamları, onların genç olmalarını ve diğer bölgedeki insanlardan ortalama 8-10 yıl daha uzun yaşamalarının sırrını da buna bağlıyorlar.
YAŞINI ELE VERMEMEK İÇİN ELLERİNE İYİ BAK
Bir kadının yaşı ellerindeki kırışıklıktan belli oluyor unutma! Aslında cildinde en az özeni gösterdiğin yerlerden biri değil mi? Özellikle kış aylarının kapıda olduğu böyle mevsimlerde ellerine daha fazla özen göstermelisin. Ellerindeki kuruluk ve nem kaybı ile ilgili B kompleks vitaminlerden destek alabilirsin. Unutma B12 sadece hayvansal kaynaklarda var! Beslenmende yeterince B12 almaya dikkat et!
Nelerde var?
B12 vitamini:Bedenimizin üretemediği bu vitamini öncelikle karaciğer ve böbrek, et, tavuk, hindi, balık, kabuklu deniz ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta sarısı olmak üzere hayvansal kaynaklı besinlerden alırız.
Diğer B vitaminleri: B12 vitaminin bulunduğu hayvansal besinler ile birlikte; tahıllar, yağlı tohumlar, kurubaklagiller de diğer Bgrubu vitaminlerin kaynaklarıdır.
GECE BAKIMI İLE CİLDİNİ BESLE
Uykuya dalmadan en az 2-3 saat önce yapacağın gece ara öğünün, en değerli gece bakımın. Unutma; sen uyursun ama cildin uyumaz! O seni güzelleştirmek için uyku esnasında hücrelerini yenileyerek çalışır durur. Nasıl ki gece kremi sürerek cildini uykuya hazırlıyorsan, cildini içten beslemeyi de ihmal etme. Bu öğünde sana önerimiz mevsimin en kırmızı meyvesi velight yoğurt ile bir karışım yaparak bunu tüketmen. İşte en güzel bakım kremin.
GÜZELLİK UYKUN İHMALE GELMEZ
Güzellik uykun olmazsa olmaz! Yaşlanmaya karşı en değerli besinin uyku. Her gün ortalama 7-8 saat sırt üstü uyu! Böylece; gözlerinin dinlenmesi sağlanır, göz altı torbalarının oluşması gecikir. Dikkat, uykusuz her gece gözaltlarından belli olur!
GENÇ BİR CİLT İÇİN BOL SU BOL OKSİJEN
Susuz bir cilt yaşlanmaya mahkûmdur. Sudaki oksijen hücrelerine gençlik katıyor. Cildindeki nem dengeni su ile sağlıyorsun. İyi nemlendirilmiş bir cildin kırışıklıklara karşı olan direnci artar. O zaman bize de her gün 2-2,5 litre su içerek ’’içelim güzelleşelim’’ demek kalır.
KÖTÜLÜK YOK İYİLİK VAR…
Pozitif düşün, ne yersen cildine yansıyacağını unutma! Sağlıklı, formda bir hayat için bedenini ve ruhunu doya doya sağlıkla ve neşeyle besle.
İşte en değerli gençlik iksirin bu.
Doya doya bir yaşam dileriz…