Kızıl Güneş Aspir

Papatyagiller familyasından olan aspir hakkında ne kadar bilgin var? Sık sık safranla karıştırılması sebebiyle “yalancı safran” da denilen bu bitkinin 5 maddede yararlarını öğrenmek için okumaya devam et :)

Menstruasyon: Araştırmalara göre aspir adet kanamasını kolaylaştırıcı etki gösteriyor. Bununla beraber adet sancısını hafifletmeye, doğum sonrası hemoroidleri azaltmaya ve doğum sonrasında uterusun iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Dikkat! Aspir adet kanamasını kolaylaştırıcı etki gösterdiğinden dolayı hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir!

Ateş düşürücü: 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre aspir antipiretik yani ateş düşürücü etki gösteriyor!

Kalp Sağlığı: Aspir kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak damarlarının da hasar görmesine engel olmaktadır. Ayrıca 2014 yılında Journal of HerbMed Pharmacology’de yayınlanan çalışmaya göre aspir kanda HDL değerlerinin artmasını desteklerken, kolesterol, LDL ve trigliserit değerlerinin artışını inhibe ediyor. Bunun yanında kan inceltici özelliği olduğundan kan sulandırıcı ilaç kullananlarda aspirin kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Antioksidan: Flavonoidlerden son derece zengin olan aspir yüksek antioksidan özellik taşıyor! Bu özelliği sayesinde bağışıklığını arttırarak hastalıklara karşı korunmada yardımcı oluyor!

Cilt: Aspir cilt problemlerinde olumlu etki göstermektedir. International Plant Genetic Resources Institute’nin yayınladığı çalışmalara göre aspir; akneler, gül hastalığı, kurdeşen, sedef hastalığı, ciltte kaşıntı ve döküntüler gibi cilt hastalıklarında olumlu etki göstermektedir.