Koruma Kalkanı: Beta Glukan

Son dönemlerde belki de devamlı adını duymaya başladığın beta glukanı ne kadar tanıyorsun? Hangi beta glukan, sağlığına ne gibi destekler sağlıyor? En güncel ve bilimsel bilgilerle beta glukanı tanımaya hazırsan, haydi bakalım başlıyoruz! 
Beta glukan nedir?
Beta glukanlar temelde birbirine beta tipi glikozidik bağlar ile bağlı D-glukoz polisakkarit zincirleridir. Bu öğeler özellikle bakteri ve mantarların hücre duvarı içerisinde de bulunmaktadır.
Beta glukanlar, kaynaklarına göre özelliklerinde de farklılık göstermektedir. Kendi aralarında suda çözünen ve çözünmeyen formları olmakla beraber, bağışıklıktan sorumlu formları suda çözünmeyen formlarıdır. Suda çözünen formları ise daha çok sindirime yardımcı olmakla beraber, kolesterol-tansiyon-kan şekerini düşürmede etki göstermektedir.
Özellikle yulaf kepeğinde bulunan beta glukan 1,3-1,4 D beta glukan formunda olup, suda çözünen formudur. Bu yüzden daha çok sindirimi destekleme, kalp damar hastalıklarına karşı olumlu sonuçlar vermede etkilidir. Diğer bir yandan ekmek mayası ve mantardan elde edilen beta glukan 1,3-1,6 D formunda olup; bağışıklığı destekleyici özellik göstermektedir.
Sağlığındaki yeri
Kalp Sağlığı: EFSA’nın 2010 yılında yayınladığı yazıya göre yulafta bulunan beta glukan, kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olması ile kalp hastalıkları riskini de düşürüyor! İşte bu yüzden kalbini korumak için beslenmende yulaftan gelen beta glukana yer verebilirsin.
Diyabet: Beta glukanın özellikle kan şekerinde de büyük etkisi bulunuyor! 2015 yılında Nutricion Hospitalaria’da yayınlanan çalışmaya göre beta glukan yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olmakta! Özellikle diyabet hastalarının beslenmesini yulaf tüketimiyle desteklemesi, kan glikoz seviyelerini düşürme ve damar kalitesini arttırma açısından olumlu sonuçlar veriyor.
Obezite: İştah kontrolü ile ilgili problem yaşayanlar! Liften ve beta glukandan zengin yulafı tercih etmelisin. 2014 yılı Nutrition Journal’da yapılan araştırma, beta glukanın iştah kontrolüne yardımcı olarak obeziteyi azaltmaya etki göstereceği söylenmektedir.
Bağışıklık-Kanser: Çok sık hastalanan bir yapın varsa, bu paragrafı iyi okumalısın! Çünkü beta glukanlar bağışıklığında önemli rol oynayan bir öğe haline gelebiliyor! Bağışıklık sistemini uyarması ve bağışıklık cevabını arttırması ile kansere karşı da koruyucu özellik gösteriyor. Journal of Hematology and Oncology’de yayınlanan araştırmaya göre beta glukanlar bağışıklık hücrelerini destekleyerek, kanser oluşum/büyüme riskini azaltmada etki göstermektedir. Bağışıklığını desteklemek istiyorsan, özellikle ekmek mayası veya mantardan elde edilen beta glukandan tüketmelisin. Bununla beraber birçok araştırma beta glukanın aç karnına alınmasının daha etkili olacağını söylemektedir.