Kurban Bayramında Hangi Organlarımızı Yorduk?

KARACİĞERİNİZİ DİNLENDİRİN!
Bayram sonrası acilen dinlenmeye ihtiyacı olan ilk organımız karaciğerdir. Hem doymuş yağlardan zengin hem de şeker içeriği yüksek beslenip ekstra çalışmak zorunda bıraktığınız karaciğeriniz için detoksa hazır mısınız?
• Karaciğer detoksuna bol su tüketmekle başlamalısınız! Günde en az 2-3 litre su tüketmek ilk adım!
• Hayvansal yağlardan uzak durmalı; bitkisel sıvı yağlar ve badem ceviz fındık gibi sağlıklı kuru yemiş çeşitleri tüketmelisiniz!
• Büyük salata tabakları, kurubaklagil yemekleri ve meyve salatalarına sofranızda yer vermelisiniz!..
• Toksinlerden arınmak için her akşam bu yeşil detoks karışımı ile karaciğerinizi sakinleştirebilirsiniz;
YEŞİL KARACİĞER DETOKSU
o 1 adet yeşil elma
o 3-4 sap kereviz
o 1 adet salatalık
o 5-6 yaprak ıspanak
Tüm malzemeler blendırdan geçirilir, 1-3 dakika içinde taze taze tüketilir!
PANKREASINI SAKİNLEŞTİR
Bu bayramda da şerbetli tatlılar ve çikolata-şeker ikramlarından siz de nasibinizi aldıysanız; pankreasınızı kızdırmış olmalısınız! Vücudunuzdaki “şeker” düzenlemesinin merkezi pankreasınızın artık tatile çıkma vakti geldi!
Pankreasınızı dinlendirmek için neler yapmalı?
• Glisemik indeksi yüksek saf şeker ve şekerli ürünlerden en az 21 gün uzak durmalısınız!
• Şeker isteğinizi şekeri azaltılmış diyet ürünler veya antioksidan kaynağı mevsimine uygun taze meyveler ve kuru meyvelerle sağlamak size yardımcı olacaktır!
• Ara öğünlerde protein ve karbonhidrat kaynağı besinlere bir arada yer vermelisiniz. Ev yapımı meyveli süt veya meyveli yoğurtlar hazırlayabilir; badem, fındık veya ceviz ilavesiyle hem bedeninizi hem de ruhunuzu besleyebilirsiniz..
MİDENİ RAHATLAT
Bayramda maalesef fazlasıyla dolu tabaklar ile mide kapasitenizi arttırdınız! Hayır diyemediğiniz sofralardan sonra sık sık reflü şikayetleri yaşamış olmalısınız! Mide kapasitenizi arttırdığınız için, iştah mekanizmanızın kontrolü de maalesef artık sizde değil!
Aslında tüm bu olumsuz faktörleri eski haline getirmek çok kolay! Mideyle dost olmanın sırrı ara öğünden geçiyor! Sağlıklı ara öğün alışkanlığı edinerek hem mide kapasitenizi kısa sürede eski haline getirebilir, hem de iştahınızın kontrolünü yeniden ele geçirebilirsiniz! Unutmayın ana yemeklerde sizi yavaşlatan en önemli etken o sofraya çok aç oturmamanızdır! Her gün saat 17:00’de kendinize hazırlayacağınız mini sandviçleriniz ile hem midenizi sakinleştirin hem de akşam yemeğe aç başlamayın! Doygun ara öğün saatlerinize geri dönmeli, midenizi dinlendirmeli ve rahatlatmalısınız…
BAĞIRSAKLARINI BESLE!
Hatalı protein diyeti uygulamalarında olduğu gibi bayramda yüksek protein tüketimi kabızlık oranını önemli ölçüde arttırır! Bağırsaklarınızı doğru beslemek için ilk olarak; bağırsaklarınızı toksinlerden arındırmalı, bağışıklık sisteminize destek olmalısınız! Bayram sonrası yararlı bakterilerden zengin beslenmek için probiyotik kullanın! Kefir tüketimi veya probiyotik takviyeli yoğurt tüketimi bağırsak detoksu için en büyük destek!
BAĞIRSAK DETOKS İLK YARDIM EKİBİ
o 1 su bardağı kefir
o 100 g armut
o 25 g yulaf ezmesi
o 2 tüm ceviz
Tüm malzemeleri blendırdan geçirerek günün ilk ara öğününde keyifle tüketebilirsiniz.
Bayram sonrası hem kendiniz hem de ailenizi bu püf noktalarla daha sağlıklı organlara kavuşturun! Karaciğer, pankreas, mide ve bağırsak sağlığınız için ilk adımı hemen atın!
“Sevdiklerinizle Sağlıklı ve Doya Doya Yaşam” dileklerimizle..