Light Sütten Korkma!

“Light süt nedir? Light sütü kimler tercih etmeli? Sütü light tüketmenin herhangi bir zararı var mı? Her yaşta light süt kullanılabilir mi?” gibi birçok soru aklını kurcalıyor değil mi? O halde okumaya devam et  çünkü bu yazı senin için geliyor!
Tüm dünya sağlık konusunda daha bilinçli hale geldi! Gelişen teknolojiden faydalanarak düşük yağ içeriğine sahip ürünler mutlaka ilk tercihin olmalı! Çünkü daha sağlıklı ve fit bir bedene sahip olmak için doymuş yağı daha az tüketmelisin! Hal böyleyken hem doya doya, keyifle forma girmenin hem de formda kalmanın sırrı yağı azaltılmış süt ve ürünlerinden geçiyor!

Light süt nedir?

Teknolojiden faydalanarak elde edilen light süt içerik olarak sadece yağ konusunda tam yağlı sütten ayrılıyor; ancak tüm besleyiciliğini korumaya devam ediyor! Nasıl mı? Light sütte yağ miktarı yok denecek kadar düşük seviyede; ancak protein ve kalsiyum içeriği korunmaya devam ediyor! Üstelik çok daha düşük kaloriyle işte karşımızda!

Light sütten korkma!

Light sütün içeriğini bilmediğin için endişeleniyorsun! Aslında korkmana hiç gerek yok! Çünkü açıkta satılan sütleri tüketmeyi bırakalı yıllar oldu! Artık paketli ürün çok daha güvenilir! Aynı teknoloji ile süt sadece yağ miktarında değişiklik yapılarak sana daha sağlıklı şekilde sunuluyor! Toplumsal önyargı olarak “light ürünlere karşı olma” aslında biraz daha araştırıp gerçekleri öğrendiğinde kendiliğinden kaybolacak! Unutma! Gelişmiş toplumlar bilimsel gelişmeleri takip ederek, artık hayvansal yağdan kaçınıyor, sende bedenini sağlıkla beslemelisin!

Light süt için “Bilim Dünyası” ne diyor?

Son bilimsel çalışmalar; yağsız süt ve ürünleri ile beslenmenin; hem kalp damar sağlığını koruduğunu, hem de kilo yönetimini kolaylaştırdığını söylüyor! Özellikle beslenme konusunda bilinçli toplumlar; süt ve ürünleri yaygın olarak yağı alınmış veya azaltılmış olarak tüketiliyor! Böylece beslenmelerinde doymuş yağdan arınıyor, sağlanan bu yağ kazancını faydalı yağ türleri ile kullanarak daha kaliteli bir beslenme profili elde ediyorlar!

Her yaşta güvenle light süt tüket!

Süt en iyi kalsiyum kaynakları arasındaki yerini hala koruyor! Kalsiyumun hayatın her evresinde çok önemli bir mineral olduğunu biliyorsun! Bu nedenle süt tüketimini; hem büyüme ve gelişme çağında hem de yetişkinlik evresinde ve özellikle kadınlarda menapozla gelişen kemik erimesini önlemek için mutlaka öneriyoruz! Her gün en az 2-3 su bardağı süt tüketmeli ve yağsız tercih etmelisin!

Faydalı yağlara yer aç!

Light süt ile sağladığın yağ kazancın cepte!  Ama mutlaka bu haklarını kullanmak lazım değil mi? Ne de olsa yemek yemeyi hepimiz çok seviyoruz!
Her 200 ml light süt ile yaklaşık 6 gram yağ kazancın oluyor! Bunu da faydalı yağ türlerinden 5-6 adet badem veya 2 tam ceviz veya salatana ekleyeceğin 1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya 30 gram avocado ile tamamlayabilirsin!

Bu hafta yağ yakımına destek “Kalp Dostu Yağ Yakıcı Smothie” tarifi senin için geliyor!

Kalp dostu Yağ Yakıcı Smothie:
Malzemeler:

• 200 ml light süt
• 70 gram muz
• 5 adet badem
• 25 gr yulaf ezmesi

Yapılışı:

• Badem dışında tüm malzemeler blendırdan geçirilir. Güzel bir sunum bardağında üzerine ince kıyılmış badem ile servis edilir.
• Bu tarifte yağsız süt ile sağladığın yağ kazancını 5 adet çiğ badem tüketerek dengeledin! Ayrıca kalp dostu potasyum kaynağı muz ile hazırladığın smothie’nin lezzetine lezzet kattın!
• Afiyet olsun, formda tutsun! 

Sevdiklerinizle doya doya sağlıklı yaşam dileklerimizle..