Lohusa Anneye Giderken Dikkat!

Hamilelik dönemi bir annenin başına gelen en mutluluk verici, ama aynı zamanda da en tedirgin edici bir dönemdir. Artan hormon seviyeleri, hamilelik sıkıntıları, son 3 ay hareket kısıtlılığı derken anne her anını patlama noktasında yaşayabilir. Bu sıkıntılara bir de doğum sonrası farklılaşan hormonların, yeni anne olma heyecanı ve kaygılarının ve bebek bakımının da eklendiğini düşünün bi… Annenin ne durumda olduğunu az çok anladınız mı? İşte bu nedenle diyorum ki: LOHUSA ANNEYE GİDERKEN DİKKAT!!!

Söylenmeyecek sözler, yapılmayacak hareketler o kadar fazla ki… Bu konuya başka bir yazımda ayrıyeten değineceğim. Benim bu hafta değinmek istediğim konu: Yeni doğum yapmış anneye giderken götürdükleriniz, farkında olmadan yaptıklarınız!

Boş enerji kaynağı besinlerden uzak durun! Almayın, götürmeyin onları, hatta elinizi bile sürmeyin. Bu besinler yeni doğum yapmış anneye SÜT YAPMAZ; aksine duygu durumunda bozukluklara, anlık enerji patlamasına ve sonra aşırı bitkinliğe, vücutta ekstra depolanan yağlara neden olur!

Götürülecek en güzel besinler; sütünü arttıracak, ona canlılık verecek taze sebze ve meyvelerdir. “Aaa koskoca ben, manavdan meyve mi götüreyim?” demek yok! Onu hayal gücünüzle, zevkinizle süslemek, meyve-sebze sepeti haline getirmek sizin elinizde. Bu arada üzerini bitter çikolatayla süslemek de serbest ;)

Çiçek de götürmeyin! Evde minicik bir bebek var ve onun ciğerlerini bol oksijenle, midesini bol sütle doldurmaya ihtiyacı var. Sizin götürdüğünüz çiçeğin tozları, polenleri bebekte alerjiye neden olabilir. Evden alacağı oksijeni azaltabilir. Yoğun kokuları nedeniyle anneyi bunaltabilir. Bu nedenlerden dolayı diyorum ki; çiçekler dalında güzeldir :)

Alacağınız çiçekler yerine, yeşil yapraklı sebzelerden oluşan güzel bir buket yapın. Hem el emeği göz nuru, hem de süt arttırıcı! Bir sap dereotu, bir sap roka, bir sap tereyi güzelce hasır iple bağlayın. Hasır ipi etrafına dolayın ve uç kısımlarını kabartın. Buketin içine bir de marul yaprakları ve tahta çöp şişlere batırılmış çilek eklediniz mi, “Sütlük Buket”imiz hazır ;)

“Çok yoğunum hazırlamaya vaktim yok” diyorsanız da… Malum internet her zaman elimizin altında ve artık çoğu işlerimizi internetten hallediyoruz. Lohusa anneye sipariş vermek istediğin abur cubur sitelerden önce, http://fitizdietmarket.com/tr ‘yi tıklayın. Anne ve bebek için birbirinden sağlıklı ve kaliteli besinler tam olarak bu noktada. Anne Çocuk Diyetisyeni olarak size önerim: Bulgurium Kıtır Bulgur Çerezi ve Bulgur Helvası, Doğalsan Buğday ve Yulaf Serisi, Tas Coconut Water, Le Pain Krakerler, Nutraxin Rezene, Eat Real Cipleri.

Fitiz Diet Market bununla da sınırlı kalmıyor. Fit fırının kapılarını bizim için açıyor. Önceden arayarak sipariş vereceğin “Yulaflı Kurabiyeler” hem annenin sütünü tatlı tatlı arttırıyor, hem de gelen misafirlere sağlıklı bir hoş geldin ikramı oluyor!

Haydi bakalım, vakit bilinçlenme ve süt arttırma vakti. Sağlıklı alternatifleri sizler ve lohusa anne için açıkladım. Sizin payınıza düşen de dediklerimi uygulamak ve fotoğrafını çekip sosyal medya hesaplarında beni etiketlemek ;) Mutluluk dolu bir hafta sizlerle olsun…