Lohusa Depresyonunu Besinlerle Azaltın!

Doğumdan sonraki 6 hafta lohusa dönemi diye adlandırılır. Bu dönemin ilk haftalarında, yeni doğum yapmış anneler; kendilerini çaresiz, ne yapacağını bilmez, sütünün yetip yetmediği ve bebeğinin doyup doymadığı konusunda endişeli hissederler. Buna bir de çevrenin yorumları, düşünceleri eklenince; çiçeği burnunda anne, kendini bir çıkmazda düşünebilir.

 
İşte tam da bu dönemde kendinizi daha iyi hissettirecek, bu süreci daha iyi geçirmenizi sağlayacak besinleri tanıyalım mı?

Kahvaltıların olmazsa olmazı; YUMURTA!

Vücuttaki protein yetersizliği depresyona, konsantrasyon kaybına ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan bu besini, haftanın 5 günü mutlaka tüketin.

Her gün mutlaka iki bardak SÜT!

Triptofan içeriği ile dinlendirici etkiye sahiptir. Geceleri uyku sorunu yaşıyorsak, yatmadan 2 saat önce, bir su bardağı ılık süt için.

Sofraların vazgeçilmezi; TAHILLAR!

B grubu vitaminlerin kaynağı olan tahıllar, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalarda depresyon yaşayan bireylerde B vitaminleri eksikliği görülmüştür. Öğünlerinizden tam tahılları eksik etmeyin.

Her gün; iki tüm CEVİZ!

Ceviz sakinleştirici etkisiyle sizi rahatlatırken, aynı zamanda omega 3 içeriğiyle de sütünüzün kalitesini artırır. Her gün iki tüm ceviz yiyerek, bebeğinizi mutlulukla emzirin.

Haftada iki gün; BALIK!

Yapılan çalışmalarda balık/balık yağı tüketen kadınlarda, depresyon daha az görülmüştür. Haftanın iki günü balık tüketin. Balık tüketiminiz yoksa da mutlaka balık yağı kullanın. Hem sütünüzün kalitesini artırın, hem de bu günleri mutlulukla geçirin.

Bir tabak dolusu sağlık; KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER!

Folik asit kaynağı olan koyu yeşil yapraklı sebzeler, serotonin üretimini destekleyerek, mutluluğunuzun artmasını sağlar. Haftanın üç günü tabaklarınızda, koyu yeşil yapraklı sebzelere yer verin.

Bağışıklığı güçlendiren, KİVİ!

Dinlenmeye yardımcı olan triptofanın yanı sıra, magnezyum içeriğiyle de sinirlerinizin ve kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olur. Günlük 3-4 porsiyon meyve hakkınızın birini, kividen yana kullanın.

Üçü bir arada; KETEN TOHUMU!

Magnezyum, çinko, omega 3 üçlüsüyle sakinleştirip, gevşemenizi sağlar. Yoğurtlarınızı bir yemek kaşığı keten tohumu ile tüketin, miktar konusuna dikkat etmeyi unutmayın.

Gelin doğum sonrası yaşanan lohusa depresyonuna, birlikte dur diyelim! Beslenmenizde bu özel besinlere yer vererek; kendinizi daha mutlu, daha enerjik hissedin. Harika bir haftanın sizlerle olması dileğiyle…