Maca Tozunun Sihri

Şalgamı andıran görüntüsüyle dikkat çeken Maca kökünü belki de ilk defa duyuyor olabilirsin. Turp ailesinden olup Peru ginsengi olarak anılan bu bitki, bilmediğin birçok özellik taşıyor! Eski tarihlerde güç ve dayanıklılık arttırmak, enerji vermek amaçlı kullanılan maca, en fazla fertiliteyi ve libidoyu arttırıcı özelliğiyle biliniyor. Bu süper besin ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmaya ne dersin?

Afrodizyak: Yapılan çalışmalara göre maca kadın ve erkeklerde afrodizyak özelliği taşımaktadır. Araştırmalar macanın cinsel istek ve performansı arttırıcı etkisi olduğunu söylüyor. 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre de maca seksüel disfonksiyonlara karşı da olumlu sonuçlar gösteriyor.

Fertilite: Maca, araştırmalara göre erkeklerde sperm sayısını ve hareketliliğini arttırıcı özellik taşıyor. Bu özelliği sayesinde fertiliteyi de destekliyor. Macanın spermatogenez üzerindeki çalışmalar da destekleyici sonuçlar vermektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre maca, spermatogenezdeki bozulmaları önleyici etki de göstermektedir.

Hafıza ve Öğrenme: Özellikle siyah macanın hafızayı geliştirerek öğrenmeyi desteklediğini biliyor musun? Araştırmalara göre 2013 yılında International Journal of Pharmaceutical and Phytopharmacological araştırmasına göre, maca beyinde oksidatif stres sonucu oluşup hücrelere zarar veren malondialdehitlerin azalmasına yardımcı oluyor! Bu sayede beyin hasarı ve olumsuz etkilerin riskini azaltıyor.

Prostat: Güncel yayınlar turpgillerin özellikle prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir. Bu özelliğinin ise Glukozinatlar sayesinde olduğu söyleniyor. 2012 yılında yapılan araştırmaya göre de maca prostatın büyümesini önleyici özelliğe sahip!

Menopoz: Maca, Menopoz dönemi kadınlara da yardımcı! 2011 yılında yapılan çalışmaya göre maca tüketimi, bu dönemin olumsuz etkilerini hafifletiyor. Ayrıca yapılan bir başka çalışma da postmenopozal dönemdeki kadınların dönemsel depresyon ve anksiyetelerini de azalttığını söylemektedir.

Bağışıklık: Yüksek antioksidan içerikli ve antiviral özellikte olması sayesinde vücudunu birçok hastalığa karşı koruyor. 2014 yılında maca ve antiviral etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, bu besinin özellikle grip virüsüne karşı olumlu etkisi olduğu görülmektedir. Çalışmaya göre maca, hücrelerin hayatta kalmasını arttırarak viral yayılmayı inhibe ediyor ve vücudun virüsten etkilenmesini engelliyor.

Stres: Bir fito adaptojen olan maca, stresi azaltarak vücudunu koruyucu etki taşıyor. Bu etkiyi, stresle denatüre veya unstabil olmuş olan proteinlerin yapılarını koruma işlevi gören ısı şok proteinlerinin sayısını arttırarak yapıyor! Ayrıca maca, anksiyete ve depresyonu azaltıcı özelliğe de sahip :)

Süper besin grubuna alabileceğin maca tozunu, az miktarlarda yiyeceklerinle karıştırarak tüketebilirsin. Unutma, her besinde olacağı gibi bu besinin tüketiminde de fazlasından kaçınmalısın.