Makarnayı Daha Sağlıklı Hale Getirmek için 5 Madde

Diyet kelimesinin sevdiğiniz gıdalardan uzaklaşma ve belki de aç kalmakla bağlantılı olduğunu biliyorum.
Peki, diyet sürecini aslında aç kalmadan ve sevdiğiniz hiçbir besinden uzaklaşmadan sürdürebileceğinizi biliyor musunuz?
Evet makarnadan bile!

Çünkü hiçbir besin tek başına size kilo aldırmaz.
Yapmamız gereken ise tüm besinlerde olduğu gibi öncelikle porsiyona dikkat etmek, sağlıklı yöntemlerle pişirmek ve besin ögesi içeriğini olabildiğince zenginleştirmek!
İşte bu nedenle makarnanızı daha sağlıklı hala getirebilmeniz için 5 madde;

1- Pişirirken yağ eklemeyin
Makarnanızı pişirirken yağ koyarak kalori içeriğini artırmak yerine sebzelerin gücünden yararlandığınız domates sosu benzeri soslardan destek alabilir; makarnanızı lezzetli ve daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
2- Pişirme suyunu dökmeyin
Makarnanızı bol suda haşladığınızda içeriğinde bulunan B grubu vitaminler pişirme suyuna geçiyor ve maalesef besin ögesi kaybına neden oluyor. Bu nedenle makarnanızı tüm suyu çekecek şekilde pişirmelisiniz. Eğer pişirme suyu arttıysa bu suyu çorbalarınızda, soslarınızda ve sebzelerinizi haşlarken kullanabilirsiniz.
3- Protein ile destekleyin
Makarnada bulunan nişasta, insülinin hızla yükselmesine ve kan şekerinde hızlı bir artışa neden olabilir. Eğer makarnayı tavuk, peynir, ton balığı gibi protein kaynaklarıyla desteklerseniz kan şekeri dengesizliğini önleyebilirsiniz.
4- Pişirirken sebzelerin faydasından yararlanın
Hem soslarınızda hem de makarnanızda mevsim sebzelerinin zengin vitamin ve mineral içeriğinden yararlanın. Böylece hem sebze tüketiminizi artıracak hem de makarnanızı daha sağlıklı hale getireceksiniz.
5- Tam tahıllı makarna tercih etmeye çalışın
Beyaz ekmek ve makarna, tam tahıllara kıyasla daha az lif ve besin ögesi içerir. Bu nedenle tam tahıllı makarna tercih ederek daha uzun süre tok kalabilir ve sindirim sisteminize de fayda sağlayabilirsiniz.
 
Unutmayın, sağlıklı vücut ağırlığında olmanız ve kronik hastalıklara karşı riskinizi azaltmanız; hayat boyu sahip olduğunuz beslenme ve hayat rutinlerinizin bir yansıması. Bu nedenle ufak değişiklikleri hayatınıza uyarlayarak sağlığınızı destekleyebilirsiniz!