Market alışverişini çevre dostu yap!

Çevreye karşı kendinizi duyarlı hissediyor, mevcut durumunu değiştirmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Ancak market alışverişi kadar basit görünen bir iş ile bile çevrenin sağlığına büyük destek sağlayabilirsiniz.
İşte alışverişiniz için 7 maddede çevre dostu çözümler!

1. Alışverişiniz yerel yiyeceklerden oluşsun
Yerel alanınızın dışından gelen yiyeceklerin tekne, uçak veya kamyonla taşınması gerekir. Bu durum özellikle mesafe genişse, her sevkiyatla birlikte daha fazla sera gazı emisyonunun atmosfere girmesi anlamına gelir.

2. “Mevsim” sebzelerini ve meyvelerini tüketin.
Mevsim sebzeleri hem daha ekonomik ve besleyicidir hem de çevre için dost besinlerdir.

3. Yeniden kullanılabilir alışveriş poşetlerini kullanın.
Çevreye zararlı plastik kullanımını olabildiğince azaltmaya çalışın. Evinizde, arabanızda mutlaka yeniden kullanılabilir poşetler bulundurun.

4. Taze yiyecekleri tercih edin.
Konserve veya paketli ürün yerine aynı ürünün taze olanını tercih etmek ambalaj kullanılmadığından olumsuz çevresel etkileri azaltacaktır.
5. ‘’Görece çirkin’’ ürünü de tercih edin.
Perakendeciler ve tüketiciler, gıda ürünlerinin belirli bir şekilde görünmesini isterler, ancak estetik açıdan güzel bir gıda arzusu, gıda israfına yol açmaktadır. Bu nedenle sebze ve meyveleri rengi değişmiş, ezilmiş gibi sağlık açısından risk oluşturmayacak sebeplerden dolayı satın almaktan uzak durmayın.

6. Alışveriş listesi oluşturun.
Maalesef yemek israfı hem dünyada hem de Türkiye’de ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu nedenle markete ya da pazara gitmeden önce “ne” alacağınızı ve “ne kadar” alacağınızı planlayın. Böylece hem israfı önleyebilirsiniz ve sürdürülebilir bir alışveriş yapmak için ilk adımı atmış olursunuz!

7. Önce giren ve çabuk bozulan önce çıkar!
Buzdolabınıza yerleştirdiğiniz besinleri, son tüketim tarihlerini ve tavsiye edilen tüketim tarihlerini dikkate alarak yerleştirin. Arka kısımlara yerleştirdiğiniz tüketim tarihi yaklaşmış veya çabuk bozulabilecek besinler siz fark etmeden bozulacaktır. Hem buzdolabını yerleştirirken hem de haftalık yemek planlarınızı oluştururken tüketim tarihi yaklaşmış besinleri göz önüne almanız yemek israfını önemli ölçüde azaltacaktır.  

Unutmayın eylemlerimiz geleceğimizdir.