Masa Başı Çalışanlara Post-Fit Notlar

Yoğun iş temposunda sağlıklı beslenmeye vakit ayıramıyor musun? Peki sana oldukça pratik öneriler ile yapacağın ufak değişiklikler sayesinde bu yoğunlukların üstünden daha kolay gelebileceğini, performansının artacağını, formunu korurken ruhunu ve bedenini besleyebileceğini söylesem! Üstelik bu değişiklikler sayesinde gün içerisinde kendine “Hayattan Beslenme Molası” da verebileceksin.

Öncelikle bu makaleyi okuduktan sonra ihtiyacın olan 3 şeyi şimdiden açıklıyorum;
1. Rengarenk post-it’ler
2. Bir adet post-it panosu
3. Renkli kalemler
Tüm malzemeler hazır ise şimdi seni kendi yaşamının sorumluluğunu almaya, hazırladığım top notları önce yazıp sonra uygulamaya davet ediyorum :)

• Fit çekmeceni sağlık ile doldur!
Bu post-fit not sayesinde, sabah ofisine girer girmez önceden hazırlayıp yanında getirdiğin, günlük alman gereken porsiyona göre paketlenmiş sağlık dolu paketleri çekmecene yerleştir ve gün içinde tüketmeye özen göster.

• Sürahini gün içinde en az 2 kere doldur!
Bu post-fit notu uygulamak için öncelikle gözünün önünde olacak, baktığında seni mutlu edecek cam bir sürahi edin. Bu sürahiyi hangi elini kullanıyorsan onun paraleline yerleştir ve her saat başı 1 bardak su tüketmeyi alışkanlık haline getir. Bunun için hazırlanmış uygulamaları akıllı telefonuna indirebilir veya bilgisayarına kurabilirsin.

• Arkadaşların ile sohbet et!
Biliyorum ki gün içinde çalışma arkadaşlarına iş ile ilgili birçok mail atıyor ve çoğu zaman bu maillerin başında günaydın, nasılsın vb. sorular soruyorsun. Fakat artık bir değişiklik yap ve maili attıktan sonra yanına uğra, nasıl olduğunu sor, ona mail ilettiğini söyle! Her gün attığın 10 mail için bu tavsiyemi uygulasan saat başı 5 dakika masa başından kalkmış olursun, buda metabolizmanın uyku haline geçmesini önlemeni sağlar.

• Öğle yemeğinde sosyalleş!
Birçok çalışanın yoğun iş temposu sebebiyle öğle yemeği yemediğini, büyük bir kısmının ise yemeğini çalışırken yediğini biliyor muydun? Araştırmalar bu şekilde çalışan bireylerin abur cubur tüketmeye daha eğilimli, bel bölgesi yağlanması ve obezite, kalp hastalıkları gibi risklere daha yatkın olduğunu belirtiyor. Öğle yemeğinde arkadaşların ile sağlıklı yemekler yemeye özen göster. Yemek için dışarı çıkmaya vaktim yok diyorsan ve sipariş vereceksen; ızgara et/tavuk/balık veya tost yanında light ayran veya light yoğurt ile ideal bir menü. Sipariş verirken ızgaranın yağsız olmasına, tostun ekmeğinin tam buğdaydan olmasına ve tostuna yağ sürülmemesine özen gösterilmesini iste. Bunu söylemekten sakın çekinme! Sipariş ettiğin bu yemeği de lütfen çalışma masanda yeme, ortak alanı kullan.

• Ara öğün yap!
Ofis ortamında çoğu zaman işe dalıp ara öğün yapılmaz, neden olarak vakitsizlik gösterilir. Fakat bilmelisin ki; ara öğün yapmak metabolizmanı canlı tutar, konsantrasyonunu arttırır ve işine odaklanmanı sağlar. Sağlık dolu fit çekmeceni aç ve taze meyvelere, kuru yemişlere, paketlenmiş sağlıklı alternatiflere yer ver.
• Sağlık ikram et!
Yoğun iş toplantıları veya görüşmelerin geleneği haline gelmiş ikramlıkları sağlıklı hale çevirmeye ne dersin? Sağlıksız ikramlıkları sağlıklı ikramlıklar sunarak geri çevirmeyi öğren! Zaman içerisinde sana gelen ikramların da sağlıklı olduğunu göreceksin. Unutma, beslenme alışkanlıkların ile etrafındakileri etkiliyorsun, etrafındakiler de seni. Bu durumda etki altına alan sen olmalısın :)

• Kendine oyun molaları ver!
Gün içinde işlerini planla ve zamanında bitirdiğin işler için kendine beyin egzersizleri molası ver! araştırmalar enerji düşüşlerinin en yoğun olduğu saatlerin 14.00-15.00 saatleri arasında olduğunu ortaya koyuyor. Bu saatlerde verdiğin oyun molaları ile vücudunda ki oksijen kapasitesini arttırarak zihnini ve kaslarını dinç tutabilirsin. Nedir bu oyunlar dersen de önerim; sudoku, bulmaca, mini scrabble ve benzeri oyunlar. Sana önereceğim bilgisayar programları da var tabi ki! “Brain Matrix” ile eğlenceli testlerin tadını çıkar. İstersen bunu bir ofis geleneği haline getirerek çalışma arkadaşların ile mini bir beyin fırtınası yapabilirsiniz. Bu sayede nöronlarınızı kuvvetlendirirken, hormonlarınızın aktif olmasını da 
sağlarsınız.

• Gülümse!
Bunu öncelikle kendine iyi gelmek için yap, sen gülümsedikçe kasların gevşiyor yüzüne yayılan o gülümseme bedeninde de olumlu etkiler yaratıyor. Bu sayede etrafında ki insanların da mutlu olmasını ve pozitif bakış açısına sahip olmasını sağlıyorsun!

Hadi şimdi kocaman bir gülümse, bu sayede neye gülümsediğini merak eden çalışma arkadaşının da bilgilenmesini sağlayabilirsin. Belki de birlikte ofisinize kocaman bir Post-Fit Panosu hazırlayıp bu keyifli notların sayısını arttırabilirsiniz :)
Post-Fit Notlarını önce yaz, sonra uygula! Unutma işin yaşamının büyük bir parçası, iş ortamın ise günün büyük kısmını geçirdiğin yer. İş hayatını hem sağlıklı hem eğlenceli yapmak, hayatının büyük bir alanında aynı etkileri yaratmak demek.
Post-Fit notlarını çoğaltmak senin elinde, çoğalt ve lütfen benimle paylaş :)