Metabolizmanı Ateşlemeye Ne Dersin?

Acıyı ne kadar çok seviyorsun? Ya da önce şunu soralım, rahatlıkla tüketebiliyor musun? Peki, şimdi sana acının metabolizma hızında etkili olduğunu söylesek? Sanırım yavaş yavaş acıya karşı ilgini çekmeye başlayabiliriz. Daha ayrıntısı için haydi hemen başlayalım :)
Metabolizma ve Acı
Birçok faktörlerle yavaşlayabilen metabolizma, ileri dönemde kilo yönetiminde de bireylere zorluklar çıkarabilmektedir. Bununla beraber birçok kişi bu metabolizmayı tekrardan eski formuna sokabilmek adına yollar aramaktadır. İşte bu yollardan bir tanesi; ACI! Görülen o ki, son çalışmalar acının metabolizmanın hızını arttırdığını söylüyor. Bu etkisini de kırmızı biber içerisinde “kapsaisin” adlı etken madde sayesinde oluşturduğu görülüyor.
Biraz Daha Yakından Bakalım; Araştırmalar Ne Diyor?
PLOS One 2013 yılında yapılan çalışma, her öğünde 2,56 mg kapsaisin alan bireylerin metabolizma hızının ve yağ oksidasyonunun arttığını söylemekte!
2017 yılı Bioscience Reports’da yapılan araştırmaya göre kırmızı biber içerisindeki kapsaisin; antiobezite etkinliği gösteriyor. Bunu da yağ yakımını destekleyici etkisi sayesinde yapıyor.
2012 yılı Chemical Senses’de insanlar üzerinde yapılan meta analiz sonucunda da kızmızı acı biber içerisindeki kapsaisin ve kapsiat adlı etken maddelerin metabolizmayı hızlandırdığı söylenmektedir.
Dikkat!
Yapılan tüm çalışmaların ortak noktası, acının metabolizmayı ve yağ oksidasyonunu arttırdığı yönünde. Fakat bunun yanı sıra sadece acıya umut bağlayıp büyük sonuçlar beklemek ne yazık ki sağlıklı değil. Çünkü birçok çalışma metabolizmadaki bu hız artışının küçük oranlarda olduğunu da eklemektedir. Yani beslenmende genel bir düzenlemeye gitmediğin sürece sadece acı yiyerek istenilen sonuca varman ne yazık ki mümkün değil 
Metabolizmanı Ateşleyecek Çikolata
• 2 yk kakao
• 30-40 g avokado
• 25 g zile pekmezi
• 1-2 yk yulaf
• 1 tk pul biber (isteğe göre arttırılabilir)
Karışımı küçük toplar halinde hazırlayıp sonrasında buzdolabına atabilirsin 
Afiyet olsun, metabolizmanı hızlandırsın.