Metabolizmanın Çay Keyfi

Etrafta devamlı çay isimleri duyuyor fakat bunların ne işe yaradığını bilmiyor musun? Bahsedilen metabolizma çayları gerçekten seni zayıflamaya götürecek sihirli bir değnek mi? Hangi çay metabolizmana ve sağlığına nasıl bir etki yapar? Kış aylarında içini ısıtarak metabolizmana renk ve canlılık katacak çayları öğrenmeye hazır mısın?

Yeşil çay- beyaz çay: İşte metabolizmanın en hit çaylarından ikisi; beyaz ve yeşil çay. Yüksek antioksidan içerikleriyle hem metabolizmanın güç kalkanlarını devreye sokacak hem de metabolizma hızına hız katacak. İki çay karşılaştırıldığında beyaz çay yeşil çaya göre daha az işlem gördüğünden antioksidan içeriği daha fazladır. Bu çaylar metabolizmana nasıl mı katkı sağlıyor? 2013 yılında beyaz çayın yararları üzerine yapılan araştırmaya göre, lipid oluşumunu azaltma, termojenik aktiviteyi arttırma, iştahı düzenleme etkisiyle obeziteye karşı seni koruyor. Bunlar dışında anti stres özelliğiyle rahatlamanı sağlayarak stresle beraber oluşabilecek kilo ve psikolojik sorunları da engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca kan şekerindeki dalgalanmalarını önleyerek insülin direnci ve diyabet riskini azaltıyor. Amerikan Klinik Beslenme Birliğinin yaptığı açıklamaya göre bu çayların içeriğindeki antioksidan bileşenlerinden olan kateşinler kalp hastalıkları, kanser ve Alzheimer hastalığını önlemenin yanında termogenezi ve yağ yakımını da destekliyor!

Oolong çayı: Metabolizmanı ateşleyecek bir çay önerisi daha geliyor; Oolong çayı. Çin kökenli bu çayın metabolizmana büyük etkileri var! Amerikan Beslenme Birliği Yayınlarında yapılan araştırmaya göre Oolong çayı kişilerin metabolizma hızını ve yağ oksidasyonunu arttırmaktadır. Bunlar dışında Oolong çayının sağlığına da birçok etkisi var! Amerikan Diyabet Birliğine göre Oolong çayının kan şekerini düşürücü etkisi mevcut. Bu yüzden diyabette yardımcı olarak kullanılabilir. Diyabet yanında bu çayın kalp hastalıklarına da koruyucu etkisi var! Dikkat, içinde düşük bir miktar kafein barındırmasından dolayı akşam 17:00’den sonra uyku kaliteni etkilememesi için tüketmemelisin. Unutma sağlıklı bir uyku da metabolizmanı canlandırmanı sağlar.

Yerba mate çayı: 12 ay boyunca yapraklarını dökmeyen Yerba Matenin yerliler tarafından ‘Tanrı’nın Ağacı’ olarak adlandırıldığını biliyor muydun? Özellikle anti obezite etkisi olan Yerba Matenin bu özelliği birçok çalışmalarca da kanıtlanmış. 2015 yılında yapılan çalışmaya göre Yerba Mate çayı vücudunda adipogenezi düzenleyip obeziteye karşı savaşıyor. Aynı yılda yapılan bir başka çalışmada ise Yerba Mate çayı tüketenlerde vücut yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi ve bel kalça oranında düşüş olduğu, kişilerde doygunluğu arttırdığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında bu çayın insülin cevabını arttırarak insülin direnci ve obezitede de olumlu sonuç vereceği gözlemlenmektedir.

Pu-erh Çayı: Çinin Yunnan bölgesinde yetiştirilen bu çay post fermente bir çaydır. Üretiminden kısa bir süre sonra tüketilmesi gereken çaylardan farklı olarak bu çay şarap gibi yıllandıkça daha çok değer kazanır. Bu değerli çayın vücudunda bilmediğin birçok yararı var! Pu-erh çayı üzerine 2011 yılında yapılan bir çalışmada, çayı tüketenlerde beden kitle indeksi, bel- kalça oranında düşüş görülmekte. Araştırma Pu-erh çayının özellikle santral obeziteye karşı olumlu sonuçlar verdiğini söylüyor! Ayrıca çalışma sonucunda çayı tüketenlerin kan glikozu, serum total kolesterolü, trigliserit, LDL(kötü) kolesterol seviyelerinin düşerken HDL (iyi) kolesterol seviyesinde artış olduğu gözlemlenmiş. Yani bu çayın hem kan şekerini dengeleyici hem de kalbini koruyucu etkisi bulunmakta! 2012 yılında Xiangtan Üniversitesinde yapılan bir araştırma da Pu-erh çayının kan şekerini düşürücü etkisini destekliyor! 2011 yılında yapılan çalışmaya göre Pu-erh çayın tümör büyümeyi engelleyici özelliği mevcut! Bu harika özellikli çayla hem kilo vermeni desteklemeye hem de hastalıklara karşı vücudunu korumaya hazır mısın?

Honey Bush: Güney Afrika’nın doğu bölgelerinde yetiştirilen bir çay türüdür. Rooibos ile aynı bitki ailesinden olan Honey Bush bazen rooibosla karıştırılsa da aslında birbirinden farklı iki çaydır. Honey Bush Roibosa göre adından da anlaşılacağı gibi daha tatlı bir tada sahiptir. İçinde kafein bulunmayan bu çayı geceleri de rahatlıkla tüketebilirsin. Peki, anti- obezite etkili bu çayın metabolizmana destek verdiğini biliyor muydun? 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Honey Bush çayının vücudunda lipolizi, yani yağları yakma etkisini arttırıcı özelliği mevcut! Ayrıca bu çay metabolizmana yağlarını yakma dışında kan şekerini düzenleyerek de yardımcı oluyor. Güney Afrika Kanser Birliğinin 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre de Honey Bush çayı özellikle meme, prostat ve uterus kanserini önleyici etkiye sahip. İçerdiği fitoöstrojenler de menstruasyon siklüsün düzenlenmesinde, menopoz döneminin etkilerini hafifletiyor!

Rooibos çayı: İşte Honey Bush çayının kardeşi Rooibos çayı! Kan şekerini harika düzenleyici ve güzel cildin kaynağı! Ayrıca sindirim sistemini de düzenleyici. Kafeinsiz çaylar listene bu çayı da rahatlıkla ekleyebilirsin. Bu çay nasıl mı metabolizmana katkı sağlıyor? Yağ yapımını azaltarak! 2014 yapılan çalışmaya göre rooibos çayı tüketenlerde adipogenezin ( yağ yapımı) azaldığı ve adipoz metabolizmaya etki ettiğini böylece obeziteyi önlemede yardımcı olabileceği söyleniyor. Bunun yanında oksidatif stresi azaltarak ve seni sakinleştirerek hem bağışıklığını güçlendiriyor hem de beyninin daha genç kalmasını sağlıyor. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu çay seni Alzheimer hastalığına karşı da koruyor! Hem beden hem beyin sağlığını korumak için akşamlar 1 bardak roibos içmeye ne dersin?

Unutmaman gereken bu çaylar metabolizmanın destekçileri, fakat başrol oyuncusu değiller. Seni bir gecede zayıflatacak sihirli bir çay yok, bunu vaat edenlerin de doğru olmadığını, sana sadece zarar getireceğini bilmelisin. Yapacağın sağlıklı bir diyet ve bu çayların kontrollü tüketimi istediğin sağlıklı vücuda kavuşmana yardımcı olacak.