Metropol Kadınına Fit Tüyolar

Çok yoğun çalışıyor, toplantılardan toplantılara koşuyor, bir günde pek çok yerde bulunuyor veya masasından kalmadan çalışıyor, sorumluluklarını yerine getirmek için var gücü ile çalışıyor… Bu kim? Dediğini duyar gibiyim… Tanıştırayım karşında metropol kadını!

Danışmanlık verdiğimiz kadınların pek çoğu tam da böyle yaşıyor ve ortak şikayetleri; kendilerine vakit ayıramamak, bedenlerini ve ruhlarını yeterince besleyememek. Hal böyle olunca bizde formeo diyetisyenleri olarak “Metropol Kadınını” incelemeye karar verdik. Öncelikle metropol kadının sorunları ile başlamaya ne dersin? Sende eminiz ki bu sorunlarını bir veya daha fazlasını yaşıyorsun…

Metropol Kadını;
• Sabahları kahvaltıya vakit ayırmak yerine uykuyu tercih ediyor, çünkü dinlenemiyor,
• Güne double kahve içmeden başlayamıyor, çünkü kahvesiz konsantre olamıyor,
• Ara öğün kavramına inanmıyor, inansa dahi buna ayıracak vakti yok,
• Öğle yemeklerini planlayamıyor, çünkü ya toplantıda yada yetiştirecek işleri oluyor,
• Akşama doğru kendini tatlı ihtiyacı ile savaşırken buluyor, çünkü gün boyu ruhunu ve bedenini sağlıklı beslemiyor,
• Akşam yemeklerini ya es geçiyor yada dışarıdan sipariş veriyor, çünkü yemek yapmaya ayıracak vakti ve hali olmuyor,
• Su tüketimine özen göstermeye çalışsa da yeterli tüketmiyor, çünkü su içmeyi unutuyor veya hatırlasa dahi içmiyor,
• Hareketsiz yaşamdan sıkılıyor fakat harekete geçmiyor, çünkü dijital yaşamı seviyor,
• Sürekli yorgun, çünkü yeterince uyumuyor…
Bu liste her bir kadında uzayabilir veya kısalabilir fakat okurken senin de birine veya birden fazlasına tıpkı ben dediğini biliyorum.

Peki, çözüm gerçekten zor mu? Bu sorunları çözebilmek çok fazla mı emek istiyor? Zannettiğin kadar zor olmadığına emin ol. Çünkü hayatında yapacağın ufacık değişiklikler büyük etkileri beraberinde getirdiğinde en değerli varlığın olan kendine yaptığın bu değişiklik yatırımı anlam kazanıyor. Kendine olan inancını ve kendin için bir şeyler yapma ihtiyacını arttırıyor.

İşte bu sorunların her biri için atman gereken minik adımlar geliyor!
• Kahvaltıya çözüm; saç ve makyajını yaparken haşlanan yumurta ile her güne 1 adım önde başlar, iştahını da enerjini de kontrol altına alırsın. Bu ilk adımı at çok kısa zaman sonra kahvaltının mutluluk ve enerji ile olan ilişkisi seni de formda ve lezzetli tabaklar hazırlamaya yönlendirecek.
• Güne kahve ile başlamaya çözüm; kahve tercihini türk kahvesinden yana kullandığında odaklanmanın arttığını, kremalı kahveler yerine light sütle şekersiz kahveler tercih ettiğinde bel bölgesi yağlanmanın azaldığını gördükçe uyanma kahvesi yerini keyif kahvesine bırakacak.
• Ara öğün yapmamaya çözüm; inanıyoruz ki çekmecesinden rujunu, deodorantını ve ayakkabısı eksik etmeyen metropol kadını, elinin altında sağlıklı alternatifler bulunduğunda tüketmeyi ihmal etmez. Hemen kendine taze veya kuru meyvelerden ara öğünler hazırla, yanlarına mutlaka cildini parlatan ve beynini besleyen yağlı tohumlar eklediğin ara öğün alternatifleri hazırla. Dönüşümlü olarak yer ver çekmecende. Bu sayede ruja ihtiyacın olduğu kadar bu ara öğünlere de ihtiyacın olduğunu hatırlar ve tüketmeye başlarsın.
• Öğle yemeklerine çözüm; ofisinin yakınlarındaki bir restaurant ile görüşebilir, sağlıklı alternatifleri sana paket olarak iletmesini isteyebilirsin. Fakat bizim sana asıl önerimiz; “Ne olursa olsun bir öğle arası saatin olsun!” Çünkü araştırmalar kendine vakit ayıran ve öğle yemeklerini sosyalleşirken tüketen bireylerin iş performansının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Hiç mi vaktin yok? Yoğurt, yulaf, kuru meyve ve badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlarla kendi fit öğle yemeğini hazırlaman 5 dakikanı almaz.
• Tatlı ihtiyacı ile savaşa çözüm; kendin için mutlaka bir #keyfitaraöğün saati belirle ve bu ara öğünde mutlaka 20-30 gr bitter çikolataya, bazen light sütlü tatlıya veya lezzetli atıştırmalıklara yer ver. Çünkü bu alternatifler senin ruhunu beslemeni sağlar. Ruhunu besleyen bir kadın bedenini beslemeyi ve işini geliştirmeyi bilir. Afacan ara öğünlerden korkma, yeter ki dengede tutmayı unutma!
• Akşam yemeklerine çözüm; mutfağının en güzel terapi alanın olduğunu fark et. iyi beslenmen için gerekli olan tüm besinlere, güzel sofralar kurmana yardımcı tüm ekipmanlara bu mutfakta yer ver. Çünkü metropol kadını estetikten, zariflikten hoşlanır. Kendine özel terapi alanları vardır. Mutfağına gir, seni mutsuz edecek her şeyi mutfağından uzaklaştır ve kendi terapi alanını yarat. Bu sayede yemek yapmayı bir vakit kaybı olarak görmez ruhuna ve bedenine yatırım olarak algılarsın.
• Su tüketimine çözüm; bu konuda yapılacak tek şey var oda su tükettikçe pırıl pırıl olan cildine, yumuşak ellerine odaklanmak ve iten dışa güzellik için buna ihtiyacın olduğunu kabullenip bu ihtiyacı karşılamak.
• Hareketsiz yaşama çözüm; bir gün içinde dijital yaşama ayırdığın vakti hesaplamanı istesek? Ortalama 2,5-3 saat! Bu vaktin yarım saatini egzersize ayırmak bir lüks değil ihtiyaç. Uzun süre oturarak çalıştığında kalp damar hastalıkları riskini arttırdığını söylersek durumun ciddiyetini daha iyi anlayacağını biliyoruz. Bu yüzden her saat başı sosyal medya kontrolünü ayakta birkaç adım atarken yapmanı rica ediyoruz :)
• Yorgunluk ve yetersiz uykuya çözüm; 3K kuralı ile bu sorunu yenebilirsin. Gün boyu kullandığın bilgisayarın ekran parlaklığını kıs, karanlık bir odada saat 23.00-05.00 saatlerinde uykuda olmaya özen göster. Akşam 17.00’dan sonra bir fincan papatya çayı yada melisa çayı içmeye özen göster. Unutma beyninin ve bedeninin dinlendiği tek zaman uykuda olduğun zaman!

Sevgili metropol kadını, her şeye yetişen, her işin altından kalkan sen eminim ki bu basit adımları da hayatına çok kolay katabilirsin. Yeter ki iste! İstedikten sonra her şeyi yapabileceğini biliyoruz. Nereden mi biliyoruz? Biz 5 metropol kadını doya doya yaşarken tüm bunları yapıyoruz :)
Kendini sevdiğin ve dünyayı kurtardığın, sağlıklı ve formda günler dilerim.