Mineral Karnendeki Not Spor Performansını Etkiliyor!

Sevgili sporcu, hatırlarsın ki daha önceki yazıda vitamin karnendeki notların performansın açısından öneminden bahsetmiştim. Şimdi ise kan tahlillerin sonucunda eline geçen mineral karnenden konuşalım istiyorum. Hadi gel bakalım hangi değer spor performansını nasıl etkiliyor?

Kalsiyum; kemik ve diş yapısı, kan pıhtılaşması ve sinir iletimi için önemli bir mineraldir. Enerji metabolizmasının düzenlenmesinde de rol oynar. Performansında direk ergojenik bir etki göstermese de beslenmende yetersiz kalsiyum alımı, kemik mineral yoğunluğunun azalmasına yol açarak sakatlanma riskini artıracaktır. 

Magnezyum; kasın kasılma ve gevşemesinde, kan şekeri dengenin korunmasında, mental sağlığında önemli rol oynar. Egzersiz sırasında, aktiviteye bağlı olarak, dinlenmeye oranla gereksinim %10-20 daha fazla olabilmektedir. Eğer ki sen de kas ağrılarından şikayetçiysen magnezyum seviyene baktırmalı, yetersizlik durumunda uzmanının önerdiği şekilde takviye kullanmalısın. Bu sayede performansındaki faydalı etkiyi gözlemliyor olacaksın.

Sodyum; sıvı dengesini, sinir iletimini ve asit-baz dengesini düzenlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Atletik performansta kritik rol oynayan sodyumun eksikliği kas kramplarına yol açar. Özellikle ter kaybının fazla olduğu bir spor ile uğraşıyorsan sodyum kaybında fazla olacaktır. Bu noktada toparlanma döneminde spor içeceği ve tuzlu besinler tüketmende fayda var.

Demir; oksijen taşıyan bileşiklerin (hemoglobin ve miyoglobin) yapısında bulunur. Demir yetersizliği, dayanıklılık performansını oldukça olumsuz etkilemektedir. Diğer taraftan zayıf bağışıklık sistemi, kısa dikkat süresi, sinirlilik, zayıf öğrenme kabiliyeti sorunlarına da neden olabilir. Yetersizlik durumunda önerilen dozda kullanılacak takviye aerobik performansın gelişimine katkıda bulunacaktır.

Çinko; enerji metabolizması ve yara iyileşmesinde işlev gören çok sayıda enzim yapısına yardımcı olur. Özellikle spor yaralanmalarında önemi artan çinkonun yeteri seviyede vücudunda bulunduğuna dikkat etmelisin. Aynı zamanda bağışıklık sisteminde önemli bileşenlerinden biridir.

Özetle sevgili sporcu, Formeo Spor Beslenmesi Departmanı uyarıyor; kan tahlilindeki mineral değerlerini göz ardı etmemelisin. Spor beslenmesi uzmanına kontrol ettirmeli sağlığın ve performansın için sana özel beslenmeni ve takviyelerini planlatmalısın. Kendine iyi bakmalısın.