Mutfağının En Genç Alışveriş Standartlarını Açıklıyoruz!

Yoğun bir hayat temposu içinde sağlıklı beslenmek, öğünlerinde doğru seçimler yapmak, aç kalmadan kilo vermek ya da formunu korumak kolay iş değil biliyorum. Bu yazımda mutfağının en genç alışveriş standartlarını; en formda alışveriş listelerinin olmazsa olmaz besinlerini seninle paylaşacağım; Unutma bilinçli bir mutfak alışverişi hem zamandan tasarruf etmeni, hem sağlığını korumanı, hem de daha fit bir görüntüye sahip olmanı sağlar.

BUĞDAY RUŞEYMİ: “Hepsi burada”
En formda en genç alışveriş listesinin yıldız besini nedir diye soracak olursan cevabım buğday ruşeymidir. İçindeki besin öğeleri o kadar çeşitli ki insanın aklına tıpkı “hepsi burada” algısını getiriyor. Buğdayın kalbi olarak adlandırabileceğimiz ruşeym % 28 oranında protein içermesiyle hücre kalitesini arttırırken, potasyum sayesinde kalp hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca riboflavin, çinko, magnezyum, A vitamini B1, B3 ve E vitaminlerinden zengindir. Hücreleri güçlendirirken cildinin yaşlanmasını engeller. Beslenme programında 1 dilim ekmek yerine 25 gram(2 yemek kaşığı) buğday ruşeymini; muffinlerinde,yoğurtların içerisine ilave ederek ya da salatalarında tercih edebilirsin.

KARABUĞDAY MAKARNASI: “3 ü bir arada”
Durum buğdayının eşiz lezzeti ve makaranın oluşturduğu tokluk hissi sonucunda da lezzetli ve başarılı bir diyet programı süreci seninle olacaktır. Diyette makarna yemek seni korkutabiliyor farkındayım ancak unutma ki; kalıcı kilo kayıplarının, keyifli diyet listelerinin altına makarnanın imzası var! Eğer tercihin aldente usulü ve karabuğday makarnası olursa yıllara meydan okursun, kan şekerin daha kontrollü bir şekilde seyreder ve tokluk hissin uzun süre seninle olur.

BUĞDAY KITIRI: “Volümetrik ara öğün”
Kocaman, doyurucu bir paket ara öğün yiyorsun, yerken de çocukluğuna dönüyorsun. Evet çok keyifli değil mi Kağıt helva tadında üstelik sadece 57 kalori olan bir ara öğün alternatifinden bahsediyorum. Çok düşük kalori almakla kalmayıp, volümetrik görüntüsüyle hem gözünü hem mideni doyuruyorsun. Tüm bunlar da sana kâğıt helva tadıyla gelerek çocukluk anılarını süslüyor. Yağ ve şekerinin olmaması da bu besinin diyet listelerinde tercih edilebilirliğini arttırıyor! Hadi sen de herhangi bir ara öğünde buğday kıtırını dene evet yanlış duymadın o büyük paketin hepsini yiyebiliyorsun.

ROİBOS ÇAYI:’’İştahını sen yönet!’’
Zayıflamak, metabolizma hızını artırmak, stresinden kurtulmak, rahat uyumak ya da kendini iyi hissetmek için, gün içerisinde çeşitli bitki çayları içiyorsun değil mi? Peki bunların arasında roisbos çayına da yer veriyor musun? İştah kontrolü konusunda yardıma mı ihtiyacın varsa hemen bir fincan roisbos yap kendine. Roisbos çayı yüksek antioksidan içeriğiyle tam bir şifa kaynağıdır. Hoş kokusu ve yumuşak içimiyle iştah kontrolüne yardımcı olacak bu büyülü çayı ara öğünlerinde 2-3 fincana kadar tercih edebilirsin.

BADEM:’’Göz çevresi kırışıklıklarını unut!’’
Yağsız bir diyet düşünülemez. Yağlar mideden geç boşaldığı için tokluk hissini uzun süre korur. Ancak bu yağların kaliteli yağlardan oluşması şart! Beslenmende yağ alırken o yağın bedenini ve cildini beslemesi lazım. İşte badem bu yağlar arasında yıldız. İçeriğindeki E vitamini sen kilo verirken cilt elastikiyetini koruyor ve sıkı kalmana yardımcı oluyor. En önemli özelliklerinden bir tanesi de göz çevrendeki kırışıklıklar ile savaşmasıdır. Alışveriş listende yer vereceğin çiğ badem ile yılları geriye sarmaya ne dersin?

KURU BAKLAGİLLER: “Beslenmenin jokeri”
Türk insanını beslenmesi incelendiğinde kuru baklagiller mutlaka sofralarında yer alan bir besindir. İyi ki de yer alır. Çünkü içerisindeki posa miktarı sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar, açlığın önünde geçer. Posası sayesinde damar kaliteni arttırarak kalp hastalıkları riskinin azalmasına katkıda bulunursun. Özetle kurubaklagiller sağlığının jokeri olarak sana beslenmende destek olur. Çorbalarında, yemeklerinde, salatalarında kullanmak üzere hemen alışveriş listene eklemelisin.

SOYA: ‘’Kaz ayaklarının ilk belirtilerini bekleme!’’
Gülmek güzel şey ah şu kaz ayakları da olmasa diyenlerdensen sana küçük bir sır vereyim. Yüzünde burun çevresinden başlayıp, ağız bölgesinde biten bir çizginin oluşmasını istemiyorsan alışveriş listende soyaya yer ver. Soya ve soya ürünleri flavanoid içeriği ile hücrelerini koruyarak kırışıklıklara savaş açar. Bakım kremlerinde bulunan flavanoide beslenmende de yer vererek daha genç, ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilir; hem içten hem dıştan beslenebilirsin.

YUMURTA: “Troidini genç tutar”
Bir diyetisyenin en sevdiği besindir yumurta. Niye mi? Öncelikle anne sütünden sonra en kaliteli proteini içermesi özelliği ile oldukça önemli bir yere sahiptir tüm besinlerin arasında. Adından seni tok tutar, içindeki selenyum bağışıklığını güçlendirir ve tiroit bezinin daha verimli çalışmasını sağlar ki bu da metabolizmanı hızlandırır. Her gün kahvaltında 1 yumurta yiyebilirsin ya da 2 yumurta ile öğlen yemeğinde mucizeler yaratabilirsin.

AKILLI ALIŞVERİŞ SEPETİNDE OLMASIN!
• Şeker katkılı ürünler
• Yüksek doymuş yağ ve şeker içeren paketli ürünler:Cips, çikolata, çikolatalı gfretler, bisküviler
• İşlenmiş ürünler:salam, sucuk,.sosis,…
• Asitli şekerli içecekler
• Alkol
• Tuz içeriği yüksek paketli ürünler

Promosyon ve kampanyalara rağmen bu ürünlere “hayır” diyebiliyorsan, sağlıklı ve akıllı alışverişini tamamlamışsın demektir seni kutluyorum :) Unutma etrafında seni kilo aldırmaya ya da sağlıksız beslenmeye yönelik caydırıcı işaretler olabilir sen doğru bildiğin yoldan şaşmamalısın! 

Sağlıklı, formda bir hayat için bedenini ve ruhunu doya doya sağlıkla ve neşeyle besle.