MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: YULAF

Diyet listelerinin vazgeçilmezi yulaf her gün beslenmende mutlaka bulundurman gereken bir besin. Sihri içerisindeki vitamin-mineraller ile birlikte ‘beta glukan’ dan geliyor! Popüler olmasının hakkını veren yulafın neden hayatında olması gerektiğini merak ediyorsan okumaya devam et :)

Kilo yönetimini destekler!
İçerisinde bulunan beta glukan açlık hissini baskılayan kolesistokinin salınımını arttırıyor. 2009 da Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları dergisinde ki bir çalışmada da beta glukan içeren besinlerin tokluk hissini arttırdığı belirtilmiştir. Üstelik zengin lif içeriği ile sindirim süresinin uzun olması da tokluk süresini uzattığından kilo yönetimi dostudur.

Bağışıklık güçlendirir!
İçerisindeki yıldız 4’lü olan selenyum, çinko, demir ve beta glukan sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsin. Bu 4’lü bağışıklık paketi sayesinde; trioid fonksiyonlarını genç tutabilir, bakteri, virüs ve toksinleri vücudundan uzaklaştırabilir, vücutta oluşan istenmeyen metabolitlerin hasarından korunabilir ve patojenlerin çoğalmasını önleyebilirsin! 2011 yılında Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada da yulafın içerisinde ki beta glukan enfeksiyonlara karşı duyarlılığı arttırdığı ve bağışıklık sisteminin güçlendirdiği tespit edilmiş. 

Diyabetten korur!
Diyabet riskini azaltma da ki etkisini düşük glisemik indeks özelliğine ve zengin lif içeriğine borçlu olan yulaf; mide boşaltımının yavaşlatıyor ve insülin duyarlılığını olumlu yönde etkiliyor. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada yulaf tüketimi ile insülin direncinde azalma arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuş.

Kalp dostu!
İçeriğinde ki potasyum sayesinde kan basıncını düşürücü etkisi olan yulaf, aynı zamanda beta glukan içeriği ile de kötü kolesterolün düşürücü etki gösteriyor. Çözünür lif içeriğinin yüksek olması da kalp dostu ünvanını almasında büyük bir etken!

JetNot; 25 g yulaf = 1 dilim ekmek

Her gün mutlaka 25 g yulaf tüketmeyi alışkanlık haline getirmek yaşamını sağlıklı hale getirmenin en kolay yoludur :) Sağlıkla kal…