Mutluluk diyeti

Mutluluk diyeti de neyin nesi acaba dediğini duyar gibiyiz… Formeo diyetisyenleri olarak diyetin kişiye özel planlanması gerektiğini savunan; gazete, dergi, sosyal medya ya da herhangi bir mecrada hiçbir şekilde diyet paylaşımında bulunmayan ve bulunulmaması gerektiğini de yeri geldiğinde sürekli vurgulayan bir ekibiz. Mutluluk diyeti başka;bu diyet seni ve bedenini mutlu edecek önerilerle dolu. Bizim bu yazı ile amacımız daha mutlu bir kış geçirerek, yaza daha fit girmen;
NEŞELİ YEŞİL OMLET
Mutlulukta birinci basamak kahvaltındaki yumurtandan geçiyor. Sen yumurtanı nasıl tercih edenlerdensin? Herkes yumurtasını farklı sever Haşlanmış, çırpılmış, menemen ya da omlet,… Bizim mutluluk diyetinde sana önerimiz neşeli yeşil omlet. Omletin için; 1 yumurta, 100 g yeşil sebze(kabak,ıspanak, dereotu, maydanoz,…) ve 30 g avokadoya ihtiyacın var. İster küp küp doğra istersen robottan geçirdikten sonra yumurtanla çırp. Yaratıcılık sana kalmış
EN KIRMIZI ARA ÖĞÜNÜNÜ ATLAMA
Mutluluğun rengi kımızıysa; ara öğünlerindeki kırmızı meyveler de seni mutlu edecek bir diğer alternatif. Ara öğünlerinin birinde 100 gram kırmızı meyveye yer vererek hem kalbini hem bedenini hem de ruhunu mutlu edebilirsin. Bu kuru meyve olarak tükettiğin 20 g yaban mersini de olabilir. Gece ara öğününde yoğurdunun içerisine ilave edebileceğin 100 g dondurulmuş vişne de olabilir ya da mevsimi geçmeden tüketebileceğin en antioksidan meyvelerden olan nar da olabilir. Seçim senin; önemli olan kırmızı meyveleri günün herhangi bir ara öğününde 100-150 g tüketmen!
MUTLULUĞUN İLACI: TRİPTOFAN
Mutluluğun besinlerdeki adı triptofan. Peki nedir triptofan ve hangi kaynaklardan triptofana ulaşabilirsin? Triptofan vücudumuzun kendi kendine üretemediği seni mutlu eden aminoasitlerden biridir. Triptofanın en iyi kaynakları; süt ve süt ürünleri, muz,kuruyemişler, yağlı tohumlar ve yumurtadır.
 O zaman yüksek triptofana sahip mutluluk kaynağı besinlerden hem fit hem de tok tutan bir smoothie hazırlamaya ne dersin? İhtiyacın olan malzemeler; 100 g muz, 200 ml yağsız süt, 10 adet çiğ badem ve vanilya esansı. Bu smoothie’yi öğleden sonra en çok acıktığın ara öğününde iç! Hem bedenini hem de ruhunu besleyen bir seans yapmış olacaksın. Bu içecekteki potasyum yorgunluk hissiyle senin için savaşırken; sinir sistemi sorunlarına da çare olarak seni daha mutlu hissettirecek.
SICACIK BİR ÇORBA İLE ÖĞÜNLERİNE MUTLU BAŞLA!
Kışın yemeğe mutlu bir başlangıcın sırrı çorbada! Ana yemeğin öncesinde tercih edeceğin bir kase çorba sıcacık içimiyle; hem duygusal açlığını kontrol ediyor hem de sana mutlu bir öğün vaat ediyor. Ana yemek duyup üzülmesin ama ona olan ilgi azalacak! Çünkü çorbanın midede yer kaplaması nedeniyle artık diğer öğünlere eskisi gibi saldırılmayacaksın! Böylece vücudun kalori hesabını artık kendi kendine yaparak daha mutlu bir sindirim sağlayacak.
TEMEL REİS’İN MUTLULUK SIRRI ÇÖZÜLDÜ!
Temel Reis’in vazgeçilmez öğünü ıspanak, magnezyumdan ve seratoninden zenginliği ile tanınarak sinirleri yatıştırıp sakinlik veriyor. Aynı zamanda vücudun dayanıklılığını arttırarak ona güç sağlıyor. Anlaşılan Temel Reis’in tek mutluluk kaynağı Safinaz değil! O zaman ıspanağa beslenmende daha çok yer verme vakti geldi! Bu kış mevsiminde tazecik bulabileceğin mevsim sebzeleri arasında olan ıspanağın; ister çorbasını,yemeğini yap; ister yumurta ile birlikte sotele ya da pratik bir şekilde tostunun içersinde tüket! Afiyet olsun formda tutsun
BİTTER ÇİKOLATA
Çikolatanın adı bile yüzümüzü gülümsetirken, kendisi nasıl mutlu etmesin değil mi? Yüksek kakao oranına sahip bitter çikolata; sadece kokusuyla dahi mutluluk hormonunu harekete geçirebiliyor. Araştırmalara göre güçlü antioksidan içeriğinin yanında stresle mücadele etmede en güçlü silah olan potasyumu da içerisinde barındıran bitter çikolata günde 20 g keyifle tüketebileceğin bir ara öğün.
 FOLİK ASİT VE B12 VİTAMİNİ DEPOLARINA DİKKAT!
Yapılan birçok çalışmada depresif hastalarda folik asit ve B12 vitamini eksikliğine rastlanmıştır. Bu her iki vitaminin eksikliği ise yorgunluğa ve halsizliğe sebep olur. Bu nedenle kış aylarında bu vitaminlerden zengin besinler ile sofralarını zenginleştirmeyi unutma!
Folik asiti hangi besinlerden alabilirim? Özellikle koyu yeşil yapraklı olmak üzere sebzelerden, meyvelerden, etlerden, yumurta ve sütten, tahıllar ve kurubaklagillerden karşılayabilirsin. Ancak besini işleme ve hazırlama aşamasında, hazır ürünlerde paketleme, depolama aşamasında ve pişirme aşamasında büyük ölçüde kayıplara uğrayabiliyor dikkat! En kaliteli folik asit depoları için koyu yeşil yapraklı sebzelere her öğünde salata şeklinde yer ver!
B12 vitaminini hangi besinlerden alabilirim? Bedenimizin üretemediği bu vitamini öncelikle karaciğer ve böbrek, et, tavuk, hindi, balık, kabuklu deniz ürünleri, süt , yoğurt ve yumurta sarısından zengin kaynaklar olarak alabilirsiniz.
LİKİT KALORİLERİN FİT, BEDENİN MUTLU OLSUN!
Kışın asitli içecekler, siyah çay, kahve içmek yerine yeşil çay, beyaz çay, chai, rooibos, ıhlamur gibi bitki çayları şekersiz olarak sıklıkla tercih edilebilirsin. Gün içerisinde oturarak çalışma ya da stresten kaynaklı bağırsaklarınız mutlu değilse onu bu alternatiflerle ödüllendirebilirsin. Böylelikle hem metabolizmanı hızlandırır hem de asitli içeceklerin bedenine verdiğin zarardan kendini korumuş olursun.
D VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER:
Güneşin yaz ve bahar aylarında olduğu gibi cömert olmayıp çekingen tavırlar sergilemesi, yeterli D vitamini almamızı oldukça güçleştiren bir durumdur. Kötü haber; güneş ışınlarının azalması ile beyinde seratonin yapımı da azalır. O zaman hemen D vitamini depolarını kontrol etmek için kan tetkiki yaptır ve depoların boşalmışsa hekim kontrolünde takviyeye başla!
KIŞ AYLARINDA KARDAN ADAM GİBİ DURMAYIN!
Havaların soğuması ile birlikte azalan egzersiz metabolizmanı yavaşlatıyor unutma! Her gün açık havada bol oksijen eşliğinde yürüyüş yapmak, hem bedenine hem de ruhuna iyi gelecek. Hava soğuk olsa da sıkı sıkı giyinip yürüyüşünü yine keyifle yapabilirsin. Yürüyüşe mazeret yok! Çünkü egzersiz, en doğal bir antidepresanın. Stres seviyelerini azaltır ve kendini iyi hissetmeni sağlayacak mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanmasını artırır.
ALKOL VE SİGARAYI UNUTUN
Aşırı alkol ve sigara tüketiminin tüm zararlı etkilerinin yanında bir de; vücudunun dolaşım sistemiyle ilgili riskleri artırdığı için Alzheimer hastalığı riskini de arttırdığı bilinen bir gerçek. Unutkanlığının nedeni tam da bu yüzden olabilir. Yeni yıla yeni kararlar ile girerek sigaraya ve aşırı alkol tüketimine “elveda” de!
Şimdi sıra sende! Pozitif ol, iyi düşün, bedenini ve ruhunu saydığımız bu maddeler ile besle ve doya doya yaşamayı sakın unutma…