Ofis mitleri

HER ZAMAN ‘BİR 10 DAKİKA DAHA FAZLA UYUMAK’ ADINA KAHVALTI YAPMADAN GÜNE BAŞLAMAK
Güne beslenme hatasıyla başlamak hatalar yığınını getirebilir unutmayın!Sağlıklı bir beslenme programında olmazsa olmaz ne vardır diye soracak olursanız cevabımız ‘’Güne sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıyla başlamak.’’ olacaktır.Ofise geçerken aldığınız kalori değeri yüksek kahve ve sandviç yaklaşık olarak 18 gram yağ, 32 mg kolesterol ve 280 kalori içerirken; Tam buğday ekmeği, yumurta,yağsız peynir ve söğüş sebze ile yapılan kahvaltıda, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineralleri ve proteini daha fazla alma şansınız olacaktır.
 
STRESLİ İŞ SAATLERİNDE MASAÜSTÜNDE DURAN ABUR CUBUR TUZAKLARI
İş çok yoğun,canınız sıkkın, hava kapalı, diyetinizi şekeri ve yağ oranı yüksek bir kek yiyerek bozdunuz! Dünde aynı şeyi yapmıştınız, hatırladınız mı? Her gün bu şekilde öğün aralarında sağlıklı alternatifler tüketmek yerine fazladan 15 gram yağ içeren bu paketli ürünleri tercih ederseniz 1 ay sonunda tartıda 1,5-2 kg daha fazla gelmeniz kaçınılmaz olur. Üstelik bu paketli ürünler iştah kontrolünüzü kaybetmenize neden olarak gün içerisinde benzeri ürünlerden birkaç paket daha tüketmenize neden olacaktır. Lütfen bu tuzaklardan uzak durun!
 
‘ÖĞLE YEMEĞİNİ AYAKÜSTÜ BİRŞEYLERLE GEÇİRSEM İYİ OLACAK’ MANTIĞI
Öğle saatlerinin yaklaşmasıyla birlikte ‘’Bugün ne yesek?’’ sorusu en çok konuşulan konular arasındadır.Ofis çalışanlarının yaptığı en büyük hatalardan biri, çalışırken yemek yemek. Bu davranış biçimi, aldığınız kalori yeterli olsa bile, sizi tam anlamıyla tatmin etmeyeceğinden yanlıştır. Formda kalmaya çalışırken hatalı kararlar vermemeye dikkat edin. Bu öğün gün içerisindeki enerjiniz için oldukça önemlidir. Hızlı, ayaküstü tüketilen yemekler yerine yavaş yavaş doyurucu, proteinden zengin yemekler yemeyi amaç edinin.Yemek yemek için zaman ayırın ve en önemlisi oturarak yiyin. Sindirim ve tokluk hissi için yavaş yavaş tüketin ve iyi çiğneyin.İyice çiğnenerek uzun sürede tüketilen bir besinin glisemik indeksi azalacağından kan şekerinizde dengeli yükselecektir.
 
LİKİT KALORİLERLE TAHMİN EDEMEYECEĞİNİZ KALORİLERE MARUZ KALMAK
Ofis demek devamlı masanın üzerinde içilmeyi bekleyen sıvı bir içecek demek değil mi? Masum görünen bu içecekler maalesef ki sanıldığı kadar masum değil!Bu saate kadar 10 bardak çay içtiniz diyelim hem de 2 şekerli… Bu tüketim toplam 20 küp şeker anlamına gelir ve fark etmeden 200 kal aldınız bile demektir. İçtiğiniz kremalı kahveleri ya da şekerli içecekleri saymıyoruz bile!!Ofiste mutlaka bir şey içiyorsanız, soda, meyve çayları ya da soğuk form içecekleri deneyin.
İŞ TOPLANTILARI SİZİ ŞİŞMANLATIYOR MU?
Uzun süren iş toplantıları genellikle pek çok kişinin beslenmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kimi bireyler bu durumun farkındayken, kimileri maalesef farkında bile değildir. Bu nedenle yapılabilecek en önemli adım toplantı sırasında atıştırmalık olarak sağlıklı posa oranı yüksek yağ ve şeker oranı düşük atıştırmalıkları tercih etmektir. Bu ve bunun gibi, yapılacak küçük değişiklikler ile iş toplantıları sırasında beslenmenize dikkat edecek hem toplantı veriminizi arttıracak, hem de formunuza ulaşmaya ortam hazırlamış olacaksınız.
İŞ DÖNÜŞÜ TRAFİK STRESİYLE BİRLİKTE KENDİNİZİ MUTFAĞA ATMAK
Trafik stresiyle dolu eve dönüş yolculuğundan sonra;bir çekmecede tuttuğunuz, bisküvi, çikolata, kek tarzı atıştırmalıklar en büyük düşmanlarınızdan biri aslında! Akşam yemeğinde önce bu abur cuburların büyülü dünyasına kapılırsanız fazladan yağ ve şeker yüküne maruz kalırsınız. Bunun yerine eve geldiğiniz saatte yemek hazırlamaya başlamadan önce kendinize 2 dilim ekmek ve 40 g yağsız peynirle bir tost ya da sandviç hazırlayın. Böylelikle hem sağlıklı bir ara öğün tüketmiş hem de akşam yemeğinde aşırı tüketiminizi engellemiş olacaksınız.
 
YATMADAN ÖNCE MUTFAĞI ZİYARET ETME ÇABALARI
Yatmadan hemen önce mutfağı ziyaret etmek sağlığınızı tehdit eden en önemli unsurlardandır. Peki neden bu saatler hiç düşündünüz mü? Cevap çok basit; ya gün içerisinde çok fazla abur cubur tüketiyorsun ya da gün içerisinde uzun süre aç kalıyorsun! Bu iki etkende akşam yemeğinden sonra kan şekerinin ani bir şekilde düşmesine neden oluyor. Böyle durumlarda bir acil eylem planı oluşturmak gerekirse; sevdiğiniz mevsim meyvelerinden oluşan 150 gramlık bir meyve salatası,125 gram light yoğurt ve toz tarçınla yapılmış bir ara öğün alternatifleriniz arasında olabilir.
                                                                                                                                                                                                                                           Sağlıklı ve formda günler dileriz…