Organik mi, Doğal mı?

Beslenme ve gıdalar söz konusu olduğunda kafa karışıklığına neden olan bir diğer olay da “Organik nedir? Doğal nedir? Hangisi daha iyidir?” sorularıdır. Her doğal ürün aynı zamanda organik mi? İşte tüm bu soruların cevapları bu hafta #jetbilgi köşemde sizlerle. Hazırsanız başlıyoruz!

İlk adım tanımlar!
Organik gıda: üretildiği topraktan tüketimine kadar her aşaması kontrollü olan, organik yöntemlerle üretilen gıdalar anlamına gelir.
Doğal gıda: doğada bulunan, doğal olarak yetişen gıdalar bu gruptadır. Doğal besin ögelerinin minimal müdahale ile yetişmesi anlamına gelir.

Peki aralarındaki farklar nedir?
Doğal olarak adlandırılan ürünler ile organik ürünler arasındaki en büyük fark; doğal ürünlerin herhangi bir denetimden geçmeden üretilmesi, organik ürünlerin ise her aşamasının kontrol altında olması. Kendi topraklarında kendi yöntemleri ile gıda üreten bireyler ürünlerine doğal diyebilirken, organik ürün denebilmesi için belirli denetim ve sertifikasyon işlemleri gerekiyor.

Hangisi daha besleyici?
Sağlığı tehdit eden yabancı maddeler olan böcek ilaçları, zirai kalıntılar, antibiyotik vs. gibi barındırmadıkları için organik gıdaları tercih edebilirsiniz. Fakat organik gıda daha sağlıklıdır!? İşte orada hala soru işaretleri mevcut. 2008 yılında “ORGANİK CENTER” tarafından hazırlanan “Organik Gıdaların Üstünlüğü” raporunda organik gıdaların daha üstün olduğu belirtilmiştir. Fakat bu raporun hemen ardından “GIDA STANDARTLARI AJANSI” 3558 rapor ve makaleyi inceleyerek sundukları raporda organik gıdaların herhangi bir üstünlüğünün bulunmadığını belirtmişlerdir. Kanada Diyetisyenler Birliği’ de bu organik gıdaların küçük miktarlarda besin üstünlüğü olabileceğini fakat bu küçük farklılıkların beslenme bakımından büyük etkileri olmadığını vurgulamıştır. Özetle organik gıdalar daha titiz üretilir fakat besinsel üstünlüğü yetiştiği toprağın verimine ve daha pek çok şeye bağlı olarak değişir. Yediğimiz her organik besin daha faydalıdır diyemeyiz.

Nelere dikkat etmeliyiz?
• Satın aldığınız ürünün organik olduğundan emin olmak için üzerindeki etiketi mutlaka okumanı, içindekiler kısmında hiçbir katkı maddesi olmamasına dikkat etmeni son olarak organik ürün sertifikasının olup olmamasını kontrol etmeni öneriyorum.
Benim görüşüm ise; organik gıdaya karşı değilim, olmanın saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Fakat bütün dünya nüfusunu da göz önünde bulundurarak insanlık olarak hepimizin organik gıda tüketemeyeceğinin farkındayım. Tarımsal üretimin tamamen organik olması ise nüfus ve ekonomik gelir düşünüldüğünde kaçınılmaz olduğundan, bir yerlerde açlıktan ölen insanlar bulunduğundan tarımsal ilaçlama ve gübre kullanımına da karşı değilim. Organik gıda alıyorsak öğrenip, inceleyerek alalım fakat diğer tarım uygulamalarının daha iyi olması için de tüketici olarak daima üreticileri göz radarımızda tutalım der, hepinize doğal gülüşlerle mutlu günler dilerim