Paketli ürünlerden ve E-kodlarından korkmayın!

Genel bir önyargı olan “paketli ürünler ve gıda katkı maddeleri zararlıdır!” algısı gerçekten doğru mu? E kodları “zehir” olarak algılanmalı mı? İşte tüm bu merak edilen soruların cevapları güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle senin için geliyor!

GIDA KATKISI NEDİR?

Gıda katkısı; bir gıdaya raf ömrünü uzatmak ve mevcut besin değerini korumak için bilinçli olarak paketleme sırasında eklenen maddelerin genel ismidir. Yapılan birçok bilimsel çalışma gösteriyor ki; gıda kalitesinin geliştirilmesi ve raf ömrünün uzatılması için gıda katkı maddeleri kullanılmalıdır! Kullanılan gıda katkı maddelerinin zarar vermeyen dozları yine laboratuar ortamlarında belirlendiği için paketleme sırasında bu dozlarda uygulanan gıda katkı maddeleri zararlı değildir! Yaygın olarak “doğru bilinen yanlışlar” arasında yerini alan “Gıda katkı maddeleri zararlıdır” algısı kesinlikle yanlış bir bilgidir!
 
“E-KODU” NEDİR?

Market reyonlarında sıklıkla karşına çıkan paketli ürünlerde etiket bilgisinde okuduğun “E-kodları” o besinin Avrupa Birliği’nin ilgili sağlıklı gıda otoritelerinin gerekli güvenlik testlerinden geçtiğini gösteren ve tüm özelliği belirlenmiş katkılarına verilen kodlardır. Aslında sanılanın aksine o gıdanın daha güvenli olduğunu gösterir!

KAÇ ÇEŞİT “E-KODU” VARDIR? E KODU ZARARLI MIDIR?

Eline aldığın herhangi paketli bir besinin etiketini incelediğinde E harfinin yanındaki rakamlar mutlaka dikkatini çekmiştir. İşte bu sayılardan;
• 100-199 arası renklendiricileri,
• 200-299 arası koruyucu katkı maddelerini,
• 300-321 arası antioksidanları,
• 322-500 arası emülgatör ve stabilizatörleri,
• 500-578 arası asit / baz sağlayıcıları,
• 620-637 arası tatlandırıcılar, koku verenleri temsil ediyor!
Her bir gıda katkı maddesinin güvenilir dozları belirlenmiştir ve bu dozlarda katkı maddeleri uygulanmasında sağlık açısından herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bilimsel çalışmaların sonuçları ile genel tüketici algısının bu kadar farklı olması önemli bir iletişim sorunundan kaynaklamaktadır!
E 330 = C VİTAMİNİ

E-330 gıda katkısı, sitrik asitin kodudur. Sitrik asit başta narenciyeler olmak üzere birçok meyvede yüksek miktarlarda bulunan bir organik asittir. Sitrik asit meyve suları ve meşrubatlar başta olmak üzere çok sayıda gıda türünde de gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Paketli ürünlerin kontrolünün yapıldığı kontrol mekanizmaları denetiminde, gıda katkı maddelerinin güvenilir dozlarda kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur! Unutma; paketli ürünler ile hem besinin hem de senin güvenliğin kontrol altında!

E 210-E-213 = BENZOİK ASİT

Benzoik asit, özellikle mantarlara karşı koruyucu özellikte ve antimikrobiyal bir rol oynayan doğal bir bileşendir. Doğal formda yabanmersininde bulunur. Antimikrobiyal etkisi sayesinde besinlerde koruyucu olarak E 210 ve E 213 koduyla katkı maddesi olarak kullanılır.

GIDA KATKI MADDELERİ SAYESİNDE ANTİOKSİDAN ETKİ 

Antioksidanlar, birçok gıda bileşeninin oksidasyonuna engel olurlar. Antioksidanlar hücre hasarı ve yaşlanma karşıtı maddelerdir! Vücutta aktif olan antioksidanlara; A, C ve E vitaminleri ve polifenoller (çay veya meyvelerde) örnek verilebilir. Antioksidan yapıda kullanılan birçok gıda katkı maddesi arasında ise; Betain (E- 162), Klorofiller (E-140-142), Karameller (E 150), Lutein (E-161) , Pancar kökü (E 162) gibi birçok gıda katkı maddesi örnek verilebilir. Türkiye’de aktif olarak kullanılan 38 adet antioksidan gıda katkı maddesi vardır. Her biri; besinlerin yapısının oksidasyon ile bozulmasına engel olarak antioksidan etki gösterirler!

PAKETLİ ÜRÜN GÜVENİLİR ÜRÜN

Hem daha hijyenik olması hem de besin değerini güvenle koruması için paketli ürünler günümüz teknolojisinin beslenmemize bir hediyesidir. Yoğun iş temposu ve/veya gündelik yaşamda besinlerin raf ömrünü de uzatma ve dilediğin besini tüketime hazır halde bulabilme imkanını gıda katkı maddeleri sunmaktadır. Güvenilir dozda uygulanan ve sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmayan gıda katkı maddelerini içeren paketli gıdaları güvenle tüketebilirsin…
Sevdiklerinle doya doya, sağlık dolu, bir yaşam dileriz..