Partnerin ile Form Tutmanın Fit10 Yolu

Yeme alışkanlıklarımızı etkileyen en önemli faktör çevremiz. Duygusal hayatımız ise bu çevrenin en temel halkası! Hem kendi sağlığın hem de partnerinin sağlığı için bu sevgililer gününde radikal kararlar almana yardımcı fit 10 kural ile tanışmaya hazır mısın? Hadi bakalım 2 kişilik bir dikkatle makalenin devamını okumaya ;)

1. Adım; Takım olun!
Sağlıklı ve hayat boyu sürdürülebilir bir beslenme tarzını benimsemek için takım olmak oldukça önemli. Unutmayın birlikte aldığınız kararları birlikte uygulamanız ve birbirinizi desteklemeniz sürdürülebilirlik için oldukça önemli.

2. Adım; Durum değerlendirmesi yapın!
Mevcut beslenme alışkanlıklarınızın ve rutininizin değerlendirmesini yapın. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken ise kendinizi ve birbirinizi yargılamamak. Durumun farkında olmanız için önemli olan bu adım ile sağlıklı alışkanlıklarınız ve rutininiz arasında köprü kurmanıza oldukça yardımcı olacak.

3. Adım; Hedeflerinizi belirleyin!
Birlikte hedefler belirleyin. Bu hedefleri belirlerken cinsiyet, metabolik hız gibi farkları da göz önünde bulundurarak bireysel ve gerçekçi hedefler belirleyin. Belirlediğiniz bu hedeflerin de net rakamlar olmasına dikkat edin.

4. Adım; Sağlıklı bir kahvaltı menüsünü seçin!
Yoğun hayatın temposunda sabahları biraz daha erken uyanarak sağlıklı ve formda bir kahvaltı hazırlamak için birbirinize söz verin. Hatta bu kahvaltı hazırlama sürecini programlayarak birbirinize kahvaltı hazırlayın. Küçük bir oyun bile oynayabilirsiniz! Nasıl mı? En sağlıklı ve en güzel kahvaltı sofrasını hazırlayana küçük bir ödül olsun.

5. Adım; Mutfağınızda sağlık dolu saatler geçirin!
Mutfakta sağlık dolu tarifler deneyebileceğiniz gün ve saat dilimini kararlaştırın. Hafta boyunca müsait oldukça araştırdığınız tariflere birlikte göz atarak denemeye değer bulduklarınızı denemeye başlayın! Bu sayede hem ikiniz için özel bir zaman dilimi yaratırken hem de birbirinizi ve aşkınızı sağlıkla beslemek için emek harcamış olursunuz.

6. Adım; Menülerinizi planlayın!
Danışanlarımdan en çok duyduğum şey: “akşam evde ne olursa ondan yiyoruz” oluyor. Fakat akşam yemeğiniz belli olmadığında öğle yemeğinizdeki seçimleriniz de belli olmuyor ve bu yüzden çoğu zaman çiftlerden birinin öğle menüsü diğerine uymadığı için akşam yemeklerinde problem yaşanabiliyor. Akşam yemeğinde ne yiyeceğinizi bilmek öğle menüsünde seçimleri kolaylaştırırken ne yiyeceğiz diye düşünüp sipariş vermekle son bulan stresli akşam yemeği sürecinin de önünde geçiyor benden söylemesi :)

7. Adım; Market kurallarını belirleyin ve birlikte alışveriş yapın!
Öncelikle haftalık yapacağınız alışverişlerin aslında bütçenizi daha çok koruduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü haftalık planlanan menü doğrultusunda yapılan alışverişte israf olmuyor ve bu sayede hem gıdadan hem de bütçeden tasarruf etmiş oluyorsunuz. Birlikte alışverişe gitmenin en güzel yanlarından biri de uğranılmaması gereken raflara adım atan kişiyi kurtararak süper kadın veya süper adam ünvanını hak edecek birinin olması. Eğer ki siz bu süreçte ki kararlılığınızı çift olarak zararlı raflara hiçbir şekilde uğramadan sürdürüyorsanız da “SÜPERTEAM” olursunuz! 
8. Adım; Gün içinde birbirinize ufak hatırlatmalar yapın!
Gözlemlerime dayanarak erkeklerin bitki çayı içme konusunda, kadınların da su içme konusunda biraz ihmalkar olduklarını söyleyebilirim. Çift olarak birbirinizi bu konuda da tamamlayama ve gün içinde su içerken ona bir fotoğrafla su içmesini anımsatmaya veya da tv karşısında uyuklarken bir fincan bitki çayı ile günün stresini atmasına yardımcı olmaya ne dersiniz?

9. Adım; Çevrenize karşı birlik olun!
Birlikte yürüttüğünüz bu süreçte çevreniz tarafından pek çok soru ve yorum alacağınızı bilmeli ve buna hazırlıklı olmalısınız. Bu süreçten elde edecekleriniz onların değil sizin başarınız olacağı için duymazdan gelin ve birbirinizin motivasyonunu yüksek tutmak için dışarıdan gelecek bu yorumlara karşı birlik olun.

10. Adım; Egzersizle mutluluğunuza mutluluk katın!
Sağlıklı beslenmenin temelinde yatan planlı yaşama başta zor gibi görünse de zamanla hayatına pek çok kolaylık katacak ve düşünmek zorunda olmadığın pek çok detayla birlikte sağlıklı beslenerek mutlu olacaksın. Buna bir de hafif tempolarda egzersizi eklediğinizde ise mutluluk hormonlarınız tavan yapacak ve sağlığınız için tüm yapılması gerekenleri yapmış olacaksınız. Birlikte dansa gitmek veya bir spor eğitmeni gözetiminde beraber bir spor programını yürütmek seçeneklerin arasında. Yada iş çıkışı spor ayakkabılarınızı giyip sokakların tadını çıkarmak da yapılabilirler listesinde...

İşte bu 10 adımı uygulamaya başladığınızda ilişkinizin de sağlık profilinizin de olumlu etkilerini göreceksiniz. Tek bir uyarım var; birbirinizle değil kendinizle yarışın ve bir çift olarak takım olduğunuzu unutmayın. İkiniz de kendinizin en iyi versiyonu olun, hayat boyu aşk ve mutluluk dolun :)
Sağlık ve aşk dolu formda günler dilerim!