Plaza Çalışanına Güçlü Bağışıklık

Sağlıklı bir beden ve ruh yapısı için iyi beslenmenin öneminin gün geçtikçe arttığı günümüz dünyasında, masa başında uzun süre hareketsiz kalmak, öğle yemeğini pas geçmek veya hızlı yiyecekler yiyerek güne devam etmek ruhsal ve bedensel depresyonu beraberinde getiriyor. En içteki hasar ise bağışıklık sisteminde meydana geliyor. Düşük bağışıklık ise kısa ve uzun vadede sağlık sorunlarını, kilo problemini ve iş performansında azalmaya neden olur. Unutma bağışıklığın ne kadar güçlü ise şirketin o kadar güçlüdür! Peki bağışıklığını güçlendirmek için neler yapmalısın? İşte açıklıyoruz…

Güçlü bağışıklık bir ekip işidir. Sağlıklı beslenme, düzenli/düzeyli egzersiz, uyku ve psikolojik sağlık bu ekibin birer parçasıdır ve hepsinin bir bütün olması bağışıklığını güçlendirmene destek olur. Güçlü bağışıklık ordusu sağlıklı beslenme ile yürür. Plaza çalışanıysan beslenmenin 5 altın kuralını bilmeli ve mutlaka uygulamalısın. Üstelik bu kuralları eğlenceli hale getirmen için de önerilerimiz var.

1. Her gün mutlaka kahvaltı yap. Kahvaltı tabağında örnek protein yumurtayı iştahını yönetsin diye, koyu yeşil yapraklı sebzeleri sindirim ve sinir sistemine destek olsun diye, ceviz-badem-tuzsuz zeytin gibi iyi yağları beynine iyi baksın diye ve ekmek, yulaf veya meyve gibi akıllı karbonhidratları da güne enerjik ve zinde başla diye bulundurmalısın. Bu tabak sayesinde bağışıklık sistemini güne güçlü başlatırsın ve nasıl başlarsa öyle gider unutma. Motivasyonu arttırmak için ofiste sağlıklı kahvaltı etkinlikleri düzenlemeye ne dersin?

2. Sürahin boş kalmasın, zihnin dağılmasın. Sen susadığını hissettiğin an bil ki hücrelerin artık büzüşmüş kırmızı alarm çalıyor! Susama hissinin oluşmasına fırsat vermeden düzenli su içmek hücrelerinin yenilenmesine destek olduğundan tazelenen hücreler ile bağışıklık yanıtın oluşması da seni hastalıklara karşı korur. Kural basit su iç, mikropları kov. Ofiste su kotasını doldurma yarışması düzenlemeye ne dersin?

3. Öğle yemeğini asla pas geçme. Biliyoruz yoğunlukta yemeği pas geçip çalışmaya çok alıştın fakat ızgara et/tavuk/balık gibi protein kaynaklarını, buharda sebze veya ızgara sebze ile kombinlediğin yanında yoğurt veya ayranı tercih ettiğin ekmek grubunu da pas geçmediğin bir menü ile çok daha güçlüsün. Stresten zayıflayan metabolizmanı güçlendirmek, hücrenin en küçük yapı taşı proteini gün ortasında yeterli miktarda alabilmek bedenine motivasyon kaynağı olacak. Sebzeler ve ekmek grubu sayesinde de öğlene kadar hareketsiz kalan bağırsaklarına sağlıklı ol sinyali vermiş olacaksın. Bağırsakların ne kadar sağlıklı ise vücudunun hastalıklara verdiği yanıt o kadar hızlı ve sağlam sonuçta. Öğle menüsünde en sağlıklı seçimleri yapan ayın plaza çalışanına kendi aranızda toplanıp bir yemek ısmarlamaya ne dersin?

4. 17:00’da çalışmaya ara, ara öğüne evet. Hadi bırakın bilgisayarları, telefonları, kağıtları kalemleri çalış zilleri veya kurun alarmları! Bu saatlerde düşen enerjin ile belki de dönüş yolunda serviste uyuyorsun değil mi? Kabul edelim yoğun ve yorucu geçen günün ardından bu saatler tam da vücudun en çok hastalıklara açık olduğu saatler. Çünkü enerjisi düştü ve savaşamıyor. Hadi onu güçlendirecek bir ara öğün yap ve tekrar turbo moduna geçir. Akşam toplu taşıma araçlarına binecek, trafikte uzun yol gidecek veya çalışmaya devam edeceksen enerjini yüksek tut ki mevsim geçişinde hastalık kapını çalmasın.

5. Hayatına egzersizi düzenli ve düzeyli kat. Gün içerisinde hiç hareket etmiyor, akşamları spor salonundan çıkmıyorsan ve bunu düzenli/ düzeyli yapmıyorsan üzgünüm ama stresi arttırıp bağışıklık hücrelerini baskılıyorsun demektir. Amacımız masabaşı çalışmanın getirdiği bel ve sırt ağrılarının, karın çevresi yağlanmanın önüne geçebilmek, mutluluk hissini pekiştirmek ve vücudunu güçlendirmek için egzersiz olmalı. Egzersiz kotanı belirle ve bu limitin altında düşme, üstüne çıkmak için de kendini sürekli zorlama. Sürdürülebilir olsun yeter. Düzenli egzersizin bağışıklık yanıtı arttırdığını gösteren pek çok çalışma mevcut sonuçta. Gün içerisinde ofiste her saat başı masandan kalkıp 5 dakikalık bir tur atmaya ne dersin? Bu seni miskin değil daha hareketli yapmanın yollarından biri.

#formeodiyetisyenleri uyarıyor; mevsim geçişlerinde klimanın ayarlarını herkese uyacak şekilde oda sıcaklığında tutmaya, nezle belirtileri gösteren bir ekip arkadaşın varsa görev dağılımı yapıp dinlenmesine izin vermeye, uykunun önemini her zaman vurgulamaya ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek seni iş hayatında daha başarılı, daha mutlu ve güçlü kılar! İşine de bağışıklığına da sahip çıkmak isteyenler için bu yazımızı şirkette görülebilecek bir noktaya asmaya ne dersin?