Ramazanda Metabolizmanla Savaşa Hazır Mısın?

Ramazanda yaklaşık 16-18 saat aç kalıyorsun, bir de üzerine fiziksel aktiviten azalıyor! Tüm bunlar metabolizma hızını düşüren faktörler! O yüzden Ramazan Ayı’nda metabolizmanı hızlandıracak “ACİL EYLEM PLANI” na ihtiyacın olacak.. İşte fit beslenme notları senin için geliyor..

Yumurtasız Sahur Olmaz! 

Anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı yumurtanın iştah kontrolü üzerinde kaç saat etkili olduğunu biliyor muydun? Tam 36 saat! Evet yanlış duymadın Yapılan bilimsel çalışmalar yumurta tüketiminin, devamındaki 36 saat üzerinde etkili olduğunu göstermiş durumda! Bu yüzden tüm gün tokluk hissine destek olmak için ilk adım sahurda yumurta tüketimi! İstersen haşlanmış veya 1 tatlı kaşığı zeytinyağında sebzeli omlet şeklinde her sahurda rahatlıkla yumurta tüketebilirsin! Eğer kolesterol problemin yoksa 2 yumurta kullanabilir, tokluğunun gücüne güç katabilirsin!

Ramazanda Kilo Vermenin Anahtarı= Ara Öğün!

İftardan sahura kadar yemek yemek serbest! Ama ilk şartım; bu saat aralığında en az 4 öğününün olması! Peki ama nasıl? Dediğini duyar gibiyim.. İftarı ikiye bölmek, iftarda çorba sonrası salata ile oyalanarak ana yemeğe geçmeden en az 15 dakika oyalanmak sana 2 öğün kazandırır!
Ramazan’da tatlı ihtiyacını karşılamak için önce 35 dakikalık yürüyüşünü tamamlamalısın! İftar sonrasında su içeriği yüksek süper yaz meyvesi karpuz veya dondurma, güllaç ya da sütlü tatlı! Egzersiz dönüşünde yapacağın minik bir ara öğünle de hem iştah kontrolün senin elinde olacak; hem de Ramazan’da keyifle diyet yapmayı keşfetmiş olacaksın! Sahur, bu minik ara öğünün ve iftarda 2’ye bölünen öğün sayın ile işte şimdi 4 öğünü tamamladın!
Ramazanda tercih edeceğin en doğru meyvelerden birisi yüksek su içeriği sayesinde “karpuz”! Sütlü tatlı veya güllaç tüketimi de haftada 3 gün diyetinde korkmadan tüketebileceğin tatlılar listesinde! Ama bu günlerde diyetinin kalanını planlamak için mutlaka diyetisyenine danışmalısın!

Tek Seferde Çok Su Tüketme!

Ramazan’da tüm gün su içmeden durunca iftarla birlikte sınırsız su tüketim hakkın olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun! Litrelerce suyu durmadan tükettiğinde mide hacmine çok yükleniyorsun!
Evet! Bence de tüm gün kaybettiğin sıvıyı mutlaka su içerek desteklemelisin! Ama su tüketimini de öğünlere bölerek yapmalısın! Boşuna mide hacmini arttırmaya gerek yok! Ana yemekle birlikte 2 su bardağı suyu aşmamalısın! Ara öğünlerde de su tüketmeli, hergün en az 2,5 litre suyu tamamlayarak metabolizmana destek olmalısın!
Ayrıca hep atlanan bir konuya daha dikkat et! Bedenini susuz bırakmamak için Ramazan ayı boyunca özellikte diüretik etkisi olan, yani su atımına yardımcı bitki çaylarından uzak durmalısın!

Ramazanda İftar sofraları en az 1 saat sürmeli!

İftar sofralarında hızlı ve yüksek miktarda besin tüketimi mide hacmini zorluyor! Bütün gün yiyeceklerle buluşmayı bekleyen sindirim sistemi bir anda çok yoğun besine maruz kalıyor! Bir de üzerine çok yoğun su tüketimi ile şişkinliğin daha da artıyor! Bu nedenle bu ramazan bu kötülüğü bedenine yapmamalısın! Dengeli tabaklar ve minik öğünlerle yavaş yemek yemen şart!
Bedenini dinle! Yavaş yemek yediğinde tokluk sinyalin salınacağı için gereğinden fazla yememen gerektiğini bedenin sana söyleyecek! Yeter ki sabırlı ol:)

Ramazan Probiyotiksiz Olmaz!

Ramazan’da kabızlık en önemli sorun! Vücudunun en kıymetli bağışıklık organı bağırsakların yeterince iyi çalışmadığında; hem kaliteli bağırsak florası olumsuz etkilenir, hem de metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur, ayrıca yapılan çalışmalar kolon kanseri riskini de arttırdığını kanıtlamış durumda! Kabızlık nedeniyle bağışıklığının düşmesi hastalıklara yakalanma riskini arttırır, metabolizma yavaşlaması ise kilo alımına sebep olabilir! Bu nedenle Ramazan ayı boyunca mutlaka düzenli probiyotik takviyesi almalısın!

Ramazan Sofran Sağlık Sofran Olsun!

Ayrıca tüm gün beklenen iftar sofralarının sağlıklı olması çok önemli! Oruç tutmak; iftarda her yemeği yüksek yağ içerikli ve miktar olarak çok fazla tüketme hakkın olduğu anlamına gelmiyor!
Şimdi senin için probiyotik etkili şahane bir içecek tarifi geliyor;

 “Ramazanda Fitleştiren Probiyotik Coco- relax” (2 porsiyon)

• 250 ml Hindistan cevizi & pirinç içeceği
• 200 ml pink relax içecek
• 105 gram muz
• 10 adet badem
• NBL Gold (1 şase)
• Buz

Tüm malzemeleri blendırdan geçir; buzzz gibi afiyetle tüket!:)Bir porsiyonuyla 250 gram meyve ve ilave 5 badem hakkın yerine tüketebilirsin, üstelik bu tarif sayesinde sıcak yaz akşamların daha serin!

Sevdiklerinle Doya Doya yaşadığın, Sağlıklı ve Keyifli Ramazanlar!