Regl Sancılarına Doğal Çözüm

Adet dönemlerinde fazlasıyla acı çekenlerden misin? Her ay aynı şekilde başlayan ağrılı kramplar korkulu rüyan haline mi geldi? Dismenore olarak da bilinen ağrılı adet görme, çoğu kişinin birçok aktivitesini engelleyecek şiddette gerçekleşmektedir. Beslenmene ekleyeceğin birkaç besinle bu dönemi daha kolay atlatabilirsin. Regl dönemlerinin ağrılarını hafifletmek istiyorsan aşağıdaki maddeleri dikkatle okumaya başla
Omega 3: 2011 yılında yapılan bir çalışmada omega 3 takviyesinin, etken maddesi ibuprofen olan ağrı kesicilere kıyasla mens sancısını azaltmada daha etkili olduğu görülmüştür. 2012 yılında 18-22 yaşları arasında yapılan araştırmada da omega 3 takviyesinin primer dismenorenin şiddetini azalttığı gözlemlenmiştir. Omega 3’ü balıklardan, belirli bir miktarını bitkisel kaynak olarak cevizden karşılayabileceğin gibi takviye olarak da alabilirsin.
Zencefil: Bağışıklığını arttırıcı etkiye sahip olan zencefil ağrı kesici özellik de gösteriyor! Çalışmalar zencefilin aynı zamanda mens dönemi mide bulantılarını da azalttığını söylemektedir. 2013 yılında yapılan bir araştırmada zencefilin regl dönemi sancılarını hafiflettiği gözlenmiştir. 2009 yılında yapılan başka bir çalışmada da zencefilin birçok ağrı kesiciden daha etkili olduğu söylenmektedir. Bu değerli besini akşam yatmadan tüketeceğin çay karışımına eklemeye ne dersin?
Maydanoz: İçerisinde barındırdığı apiol maddesi özellikle adet kanamalarını düzenleme, kanamaları kolaylaştırma ve sancıları azaltma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda ödem atıcı özelliği, adet dönemlerinde oluşan şişlikleri azaltmaya yardımcı olacaktır. 2013 yılında yapılan bir araştırma da maydanozun ağrılı adet dönemlerinde ağrıyı hafifletmeyi desteklediğini söylemektedir.
Papatya: Seni sakinleştiren çaylar listesinde papatya da bulunuyor. Araştırmalara göre papatya çayının antiinflamatuvar ve anti spazmik etkisi bulunmaktadır. Birkaç ağrı kesiciyle yapılan çalışmalarda, papatya çayının ağrıyı azaltma özelliğinin diğer ilaçlara göre daha fazla etkisinin olduğu görülmüştür.
Tarçın: İçinde %5-18 oranında bulunan öjenol maddesi, ağrıya sebep olan prostaglandinlerin sentezini inhibe ederek ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. 2014 yılında yapılan çalışma da tarçının antispazmik etkisini desteklemektedir. Kan şekerini dengelemenin yanı sıra mens sancılarını azaltmak için tarçını kullanabilirsin.
Rezene: Bu bitki 2 özelliğiyle ağrılı adet dönemlerinde sana yardımcı oluyor. İlk olarak içerdiği esansiyel yağ asitleri sayesinde, oksitosin ve prostaglandini inhibe ederek uterus kasılmalarını önleyerek ağrıları azaltır. İkinci olarak ise kanın rahatça ve kısa sürede dışarı tahliye edilmesini sağlayarak adet sancılarını hafifletir.
Kimyon: Bu baharat özellikle gastrointestinal problemlerde, gaz sancılarında rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır. Menstrual ağrıların hafifletilmesinde de yardımcı olmaktadır. 2013 yılında yapılan araştırmalara göre kimyon dismenoreyi azaltıcı etki göstermektedir.
Magnezyum: Kaslarının çalışmasını destekleyen en önemli mineralin magnezyum olduğunu biliyor musun? Gün içerisinde kas krampları yaşayanlardansan sen de magnezyum seviyene baktırmalısın. Magnezyum eksikliği özellikle adet dönemlerinde kas ağrıları ve krampların artışına sebep olmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, muz ve kakao magnezyumdan zengin besinler arasında yer almaktadır.
E vitamini: Bu vitamin vücudunda araşidonik asiti inhibe ederek prostaglandinlere dönüşmesini engelliyor. Böylece ağrı oluşumunu da azaltmış oluyor! 2014 yılında E vitamininin dismenoreye etkisi üzerine yapılan araştırma da regl ağrısını azalttığını desteklemektedir. Bu vitamini badem, avokado ve zeytin gibi sağlıklı yağlara sahip besinlerden sağlayabilirsin.
Probiyotik: 2011 yılında yapılan bir çalışma probiyotik takviyesinin regl dönemi sancılarını hafiflettiğini söylemektedir. Çalışmaya göre özellikle Lactobacillus gasseri OLL2809 türünü menstrual ağrılara karşı olumlu etki gösteriyor!
Egzersiz: Yapılan birçok çalışma yapılan egzersizin regl döneminin birçok olumsuz etkisini azalttığını söylüyor. Araştırmalara göre egzersizle beraber kaslarının düzenli çalışması ve dokulara yeterli oksijenin gitmesi, ağrıların hafiflemesine yardımcı oluyor!
En özel ipuçlarını topladığına göre, regl dönemini daha rahat ve mutlu geçirmen mümkün! Tüketeceğin besinler, bu özel dönemi en az ağrıyla atlatmana yardımcı olacak :)