Restoran Klasiği: Karanfil

Karanfil! Belki de her restoranda yemek sonrasında şöyle bir ağzımıza atıp ferahladığımız, ama belki de başka hangi amaçlarda kullanıldığını bilmediğimiz bitki  Bu bitkinin bilmediğin daha başka etkilerini öğrenmek istiyorsan okumaya devam etmelisin
Antioksidan Aktivite
Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından polifenol içerikli 100 besin sınıflandırmasında karanfil de başlarda yerini alıyor! Buna göre karanfil yüksek polifenolik içeriği sayesinde ciddi bir antioksidan etki gösteriyor. Araştırmalara göre bu etkisini de içerisinde barındırdığı gallik asit gibi tanenler, flovonol glukozitler ve öjenol gibi fenolik uçucu yağlar sayesinde göstermektedir. Bu etkileri sebepli özellikle öjenolden zengin karanfil tomurcuklarıyla hazırlanan ekstraktlı preparatlar yüksek antioksidan destekçi preparatlar olarak tercih edilmektedir.
Antimikrobiyal Aktive
2014 yılı Asian Pasific Journal of Tropical Biomedicine’da yayınlanan makaleye göre; karanfil bakteri ve mantarlara karşı güçlü bir zırh görevini görüyor. Hatta bu etkisinden dolayı diş hekimliğinde de fazlasıyla tercih edilen bir bitki türü. Ağız floranın kötü bakterilerden temizlenesine yardımcı olması için ara ara karanfil tüketebilirsin :)
Ağrı kesici
Araştırmalar; karanfilin önemli bir ağrı kesici etkisi olduğun söylüyor. Bir önceki maddede de bahsettiğimiz üzere bu etkinin kullanıldığı alanlardan birisi de diş ağrıları. Yapılan çalışmalar, karanfilin iyi bir ağrı kesici etki göstermesi sebebiyle diş ağrılarını da hafifletebileceğini söylemektedir. Sen de bu etkisinden yararlanmak istiyorsan; düşük konsantrasyonlu(%1) karanfil yağını küçük bir pamuğa damlatarak ağrıyan diş üzerinde bekletebilirsin. Kısa bir süre sonra bu ağrının hafiflediğini göreceksin 
Sindirim Sistemi
Karanfilin sindirim sistemini rahatlatıcı etki taşıdığını biliyor muydun? 2011 yılı International Journal of Research in Ayurveda and Pharmacy’de yayınlanan çalışmada; karanfilin pastil formundaki haliyle tüketiminin özelliklemide bulantısını kesmeye yardımcı olduğu söylenmektedir.
Anti-kanserojen etki
Karanfil yağı, içeriğinde taşıdığu değerli bileşenler sayesinde, ciddi antioksidan etki yanında tümörlere karşı da vücudu koruyucu etki taşıyor. Yapılan çalışmalar, karanfil yağının özellikle akciğer, cilt ve sindirim sistemi kanserlerine karşı vücudu koruyucu özellik taşıdığını bildiriyor. 2014 yılı International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences’da yayınlanan derleme de, karanfilin bu etkisini desteklemekle beraber özellikle bu etkiyi uçucu yağındaki “öjenol” adlı bileşen sayesinde yaptığını söylemektedir.
Dikkat!
Bilinenin aksine dışarıda açık bir şekilde sunulan karanfiller ne yazık ki çok da işe yaramıyor. Çünkü karanfil uçucu yağlara sahip olması sebebiyle uzun süre açıkta kalarak ne yazık ki fayda gösterecek en önemli kısmı olan uçucu yağları uçup gidiyor . Bunun yanında Türkiye’de ne yazık ki yapılan tağşişlerden birisi de piyasaya uçucu yağları alınmış karanfillerin sürülmesi.
Peki, aldığın karanfilin uçucu yağları olduğunu nasıl anlayabilirsin?
Karanfil içerisindeki uçucu yağ sudan yoğun olması sebebiyle, su içerisine atıldığında hemen dibe çökmektedir. Bununla beraber uçucu yağı alınmış karanfil ise su üzerinde yüzecektir. Bu basit deneyle aldığın karanfil içerisinde uçucu yağ olup olmadığını basitçe tespit edebilirsin
Toksisite
Karanfil uçucu yağı genellikle 1 500 mg / kg'dan daha düşük konsantrasyonlarda tüketildiğinde güvenli bir madde olarak tanınmaktadır. Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde tüketilen kabuledilebilir karanfil miktarının insanlarda ağırlıkça 2,5 mg / kg olduğunu tespit etmiştir.
Yeterli araştırma yapılmasa da uçucu yağı çok keskin olması sebebiyle genelde kullanımda dikkatli olunması söylenmektedir. Büyük miktarlar yanlışlıkla yutulması, bazı kişilerin cildinde tahrişe neden olup ve mukoza zarlarına zarar verebilmektedir. Doğrudan karanfil yağı olarak kullanılıyorsa, konsantrasyon% 1'in altında olmalıdır. Hamilelikle kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
Yine de her şeyin fazlasının zarar olacağı bilinciyle hareket edip ve kontrolsüz karanfil kullanımından kaçınmanın önemli olduğunu unutmamalısın :)