Resveratrolle Yıllara Meydan Oku

Sağlığına sağlık katarak yıllara meydan okumaya hazır mısın? O zaman resveratrolle tanışmaya ne dersin? Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan bu besin öğesi, hücrelerinin sağlıklı ve genç kalması için en harika polifenollerden bir tanesidir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamları tarafından, ‘yaşamı uzatan ilaç’ olarak lanse edilmesiyle popülerliği iyice artan resveratrolün farklı doku ve organlardaki olumlu etkinliği araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu etkilerin neler olduğunu merak ediyorsan, haydi okumaya devam et :)

Akne: Resveratrol özellikle ergenlik döneminde artmaya başlayan aknelere karşı da savaşıyor! 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre resveratrol antimikrobiyal özelliğiyle aknelere sebep olan Propinolibacterium acnes bakterisinin artışını inhibe etme özelliğine sahip. Çalışma, akne tedavilerinde resveratrolün destekleyici bir etkisi olacağını söylüyor!

Göz sağlığı: Resveratrol göz sağlığını da destekliyor! 2013 yılında yapılan çalışmada resveratrol antioksidan özelliğiyle serbest radikallerin oluşturduğu hasarları azaltarak yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı etkili olduğu görülmektedir.

Diyabet: 2011 yılında ‘British Journal of Nutrition’ da yayınlanan makaleye göre resveratrol insülin hassasiyetini arttırarak insülin direnci riskini de azaltıyor! 2014 yılında Amerika Beslenme Birliğinin de yayınladığı çalışmada da resveratrolün kan şekerini kontrol edici ve insülin duyarlılığını arttırıcı etkisi gösterilmektedir. Bu etkisiyle vücudunu diyabete karşı da koruyor!

Kalp Sağlığı: Çalışmalar resveratrolün LDL oksidasyonuna karşı koruyarak kalp sağlığını desteklediğini göstermektedir. Bununla beraber dolaşım yetmezliğine bağlı doku hasarlarını da azaltarak kalbini desteklemektedir. Güncel araştırmalar, resveratrolün kan basıncını düşürmeye yardımcı olma, damar kalitesini arttırma gibi özellikleriyle de kalbine destek olacağını söylüyor.

Kanser: Yüksek antioksidana sahip olan resveratrol, kansere karşı yüksek koruyucu etki taşımaktadır. Araştırmalara göre resveratrol bu etkisiyle tümör büyüme ve çoğalmasını inhibe ediyor. 2014 yılında resveratrol ve kanser üzerine yapılan çalışmada da, bu takviyenin özellikle meme, kolorektal, karaciğer, pankreas ve prostat kanserine karşı olumlu etki gösterdiği görülmüştür.

Sirtuin Aktivesi: Resveratrol, Sirtuin protein ve gen ailesinin en önemli bir aktivatörüdür. Bu genlerden özellikle SIRT 1 yaşlanma karşıtı gen olarak bilinmekle beraber diğer türlerinin azlığı da kanser, Alzheimer, obezite, diyabet gibi hastalıklarla ilişkilidir. Yapılan birçok güncel çalışma resveratrolün bu genleri aktive etmeye yardımcı olduğunu söylüyor! Bu genlerin aktivasyonunu sağlayarak birçok metabolik hastalığa karşı vücudunu korumada yardımcı olabileceği gibi yaşlanma karşıtı etki de gösterecek!

Karaciğer: 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre resveratrol karaciğerini de koruyucu etki taşıyor! Çalışmaya göre bu besin öğesi karaciğer transplantasyonundan sonra hayatta kalış olasılığını arttırma, karaciğerde yağ birikimini azaltma, karaciğer nekrozunu önleme özelliklerine sahip!

Cilt: En harika anti-aging besin öğesini duymaya hazır mısın? Resveratrol! Unutmaman gereken, antioksidan içeriği fazla olan her bir besin, hücrelerinin serbest radikallerden hasar görmesini engelleyerek, organlarının ve cildinin daha geç yaşlanmasına yardımcı oluyor! Bu konuda sana en harika partner resveratrol içerikli besinler olabilir!

Alzheimer: Amerikan Nöroloji Akademisinin 2015 yılında yayınladığı çalışmaya göre, resveratrol hafızanı arttırıcı ve Alzheimer Hastalığına karşı da koruyucu etki gösteriyor! Bu özelliğini, kan beyin bariyerini geçip merkezi sisteme etki ederek gerçekleştirmektedir. Yaşlılar üzerinde yapılan çalışmada da beyin küçülmesini azaltıcı etkisi olduğu görülmüştür. Çalışma, resveratrol kullanımının tolere edilmesi ve güvenli olması sebebiyle yaşlılarda da kullanılabilmesini desteklemektedir.

Sağlıklı Bağırsaklar: Yüksek polifenol içeren besinler bağırsak mikrobiyotanı da olumlu etkiliyor. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre resveratrol özellikle yüzsek yağlı diyete bağlı bağırsak disbiyozisini iyileştirmede büyük etkilere sahip! Bağırsaklardaki Enterecoccus Faecalis artışını inhibe ederek, Lactobacillus ve Bifidobacter gelişimini desteklemektedir. Güncel çalışmalar kolondaki Bifidobacteriodes/Firmucutes oranı vücut ağırlığıyla ters orantılı olduğunu göstermektedir. 2013 yılında yapılan bir başka çalışmaya göre de resveratrol desteği Bacteriodes/ Firmucutes oranını arttırıor! Yani resveratrol takviyesi bağırsakların kadar obeziteye karşı da seni koruyor.

Tahmin edemeyeceğin birçok alanda yararları olan resveratrolü en çok kırmızı üzüm, kırmızı şarap, yaban mersini ve bir miktar da asma yaprağı ile yer fıstığında bulabilirsin. Bu besinler arasından şarabın fazla tüketiminin faydadan zarara dönebileceğini de unutmamalısın:) Artık tüm etkilerini öğrendiğine göre, yıllara sağlıkla meydan okumak için hayatına resveratrolü sokmaya ne dersin?