Reytingi Yüksek Besin Yumurta

Yeryüzünde anne sütünden sonra en kaliteli protein içeriğine sahip yumurta bundan çok değil 5-6 sene önce medyada karalanan, şimdilerde ise kıymeti anlaşılan reytingi yüksek besinlerden! Bu hafta #jetbilgi köşemde neden bu kadar kıymetli olduğunu yazdım. Hazırsan başlayalım :)
Baştan söylüyorum bu yazıyı okuduktan sonra herhangi bir hastalığın yoksa; sağlıklı, zinde ve formda bir yaşam istiyorsan her gün 1 adet yumurtayı beslenmenden, bu altın değerindeki besini de mutfağından eksik etmeyeceksin. Anlaştık mı?
Neden her gün 1 adet yumurta?
• İştahın kontrolü ve kilo yönetimi için;
Kilo fazlalığı olan bireylerden haftada en az 5 gün yumurta ile kahvaltı yapanların sandviç, poğaça gibi besinlerle kahvaltı yapanlara göre daha kolay kilo verdiği ve gün içinde iştah kontrolünde daha başarılı olduğu bulunmuş.
• Yaş alırken yaşlanmayan gözler için;
Yumurta sarısının içerisindeki karotenod, lutein ve zeaksantin bileşenleri yaşlanmaya bağlı görülen ve körlüğün ana sebebi olan “makula dejenerasyonu” nu önlemede etkili olduğu düşünülüyor. Haftada 6 adet yumurta tüketen bireylerde makula pigmentlerinin ve görme yoğunluğunun arttığı bulunmuş.
• Meme kanserinden koruduğu için;
Yapılan çalışmalarda haftada 6 adet yumurta tüketen kadınlarda meme kanseri riski haftada 2 veya daha az yumurta tüketen kadınlara kıyasla %44 daha düşük bulunmuştur. Yumurtanın içerisinde bulunan kolinin meme kanserinden koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.
• Hücrelerini ve sinir sistemini koruduğu için;
Yumurtanın zengin B12 ve vücutta üretilemeyen, besinler alınan elzem amino asitlerden zengin içeriği hücre onarımını hızlandırıyor ve sinir sistemini koruyor.
Doğru bilinen yanlış: YUMURTA KOLESTEROL YÜKSELTİR! Kolesterol vücudun kendi kendine de üretebildiği, hayvansal kaynaklı besinlerle de alınan bir bileşendir. Son yapılan araştırmalar besinlerle kolesterol alımı olmasa dahi vücudun kolesterol ürettiğini hatta besinlerle alınmadığında daha fazla ürettiğini göstermektedir.
Doğru yumurta pişirme yöntemleri; yumurtanı kaynamaya başladıktan sonra 5 dakikadan fazla kaynatma, rafadan tüketmeyi bakteriyel risk sebebi taşıdığı için tercih etme, uzun süre pişirme ile protein yapısı bozulacağından dolayı da çok uzun süre pişirme!
Ucuz, kaliteli ve besleyici altın besin yumurtayı beslenmende bulundurmaya özen gösterdiğin; sağlıklı ve formda günler dilerim!