Sağlığın Pusulası: Mezura

Sadece vücut tipinin belirlenmesi, kıyafetlerin üstüne göre dikilmesi için kullanıldığını sandığın mezuranın sağlığının pusulası olduğunu biliyor musun? Söz konusu kilo yönetimi ve sağlık olduğunda herkes tartıya kulak verse de, bu konuda en ilkel ve en doğru sözü ‘mezura’ söylüyor! Nasıl mı? Okumaya devam et açıklıyorum :)

Mezuranın önemi pek çok hastalığın habercisi bel/kalça oranı konusunda ki görevinden geliyor. Yapılan araştırmalar bireylerin kilolarından bağımsız olarak bel çevresinin yağlı olmasının kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, metabolik sendrom ve daha pek çok hastalığa davetiye çıkardığını kanıtlıyor. Ve altını çizerek belirtiliyor ki; bireyin kilo probleminden daha önemli bir sorun varsa o da organ çevresi – doğal olarak bel ve karın çevresi- yağlanmasıdır.

BU RAKAMLARA DİKKAT!
• Kadınlarda; bel çevresi 80 cm ‘in altında ise sağlık karnesinde notu yıldızlı pekiyi kabul ediliyor. Bu ölçü 81-89 cm aralığında ise sağlık karnesinde hafif riskli, 89cm ve üzeri ise riskli kabul ediliyor.
• Erkeklerde; bel çevresi 94 cm’in altında ise sağlık karnesinde notu yıldızlı pekiyi kabul ediliyor. Bu ölçü 94-102 cm arasında ise sağlık karnesinde hafif riskli, 102 cm ve üzeri ise riskli kabul ediliyor.
Bel kalça oranının erkeklerde 1, kadınlarda 0.8’in üzerine çıkmaması sağlık açısından oldukça önemlidir. Oran yükseldikçe sağlık açısında riskler de bir o kadar artıyor!

Doğru ölçüm için yapman gerekenler;
• Mezura ölçümünü daima aynı kişinin yapmasına özen göster.
• Sabahları aç karnına, tuvalete çıktıktan sonra derin bir nefes alıp vererek ölçümü yap.
• Bel ölçümü için referansın göbek deliğinin 1-2 parmak üstü olsun.
• Kalça ölçümü için referansın poponun en çıkık kısmını dahil ederek aldığın ölçü olsun.
Unutma; tartı kilo problemin konusunda bilgi verir, mezura ise sağlık problemlerin konusunda sana pusula olur! Bu yüzden sen sağlığın için iki haftada bir yada ayda bir mezura desteği ile bedenini ölçüp sağlığına kulak vermeyi bil.