Sebzelerin Süpermeni Brokoli

BROKOLİ YEMEK İÇİN 3 NEDEN
1. KALP SAĞLIĞI ONDAN SORULUR. Brokoli kalp sağlığını riskini önemli derecede azaltan besinlerden biri bunun yanında çok iyi bir folik asit kaynağı olması da kalp sağlığını iyileştirici gücünü destekliyor. 1 kase (200 g çiğ ağırlık) haşlanmış brokoli günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık 1/4’ünü karşılamaya yetiyor.
2. BROKOLİ YE GÜZELLEŞ! Evet yanlış duymadın brokoli güzelleştiriyor Nasıl mı? Şöyle ki brokoli içeriğindeki sulforafan güneşten zarar görmüş cildin onarılmasında da yardımcı oluyor. Bu da brokoli tüketiminin cilt kanseri riskini azaltabileceği anlamına geliyor.
3. GÜÇLÜ BİR ANTİKANSEROJEN: Brokoli, çok güçlü antikanserojen bileşenleriyle sebzelerin süpermeni olabilecek güçte Ama asla unutmamalısın ki tek başına değil! Hiçbir zaman tek başına bir besin ile ne sağlıklı olmayı ne de kanserden korunmayı beklememelisin.
BROKOLİ SEVMEYEN SEN BU BÖLÜMÜ SENİN İÇİN YAZDIM;
• Sebze sevmeyenler brokoliyi bir de çiğ deneyin. Çiğ sebzeler pişmiş sebzelere oranla, sevmeyenler için daha iyi bir alternatiftir. Çiğ çiğ yemeyi denedin mi örneğin salatana ilave edebilirsin. Ya da yoğurt sosla birlikte kıtır kıtır bir ara öğün keyfi yapabilirsin.
• Spagetti veya pizzana ilave et faydalarından yararlan Sevdiğin sebzeleri, spagetti sosuna ekleyebilirsin. Böylece öğünün daha besleyici ve lif açısından daha zengin olacak! Domates, biber, soğan, mantar, kabak, fesleğen brokoli ile birlikte çok iyi bir kombinasyon
• Yine de hiç sevmiyorum diyorsan brokoli yerine karnabahar ve lahana da tüketebilirsin. Bu sebzelere brassica sebzeler diyoruz yani aynı aileden kardeş sayılırlar bir nevi Böylelikle brokolideki süper güçlü antioksidanların benzerlerini kendi damak zevkine uyan sebzelerden de alabilirsin.
BUHARDA PİŞİR Kİ SÜPER GÜCÜNÜ KAYBETMESİN!
Son olarak pişirme yönteminin önemini vurgulayıp makalemi sonlandırıyorum. Sağlıklı bir besini besin öğeleri kaybolmuş bir şekilde tüketmek istemezsin diye düşünüyorum. İşte yüksek ısıl işleme uğrayan ya da saatlerce haşlanan bir brokoliyi tercih ediyorsan ne yazık ki süper gücün s’sinden bile faydalanamıyorsun anlamına geliyor. Peki ne yapmalı? Bilim dünyası araştırmış ve en uygun yöntemin brokoli için buharda pişirme yöntemi olduğuna karar vermiş bu pişirme yöntemini seçersen en yüksek düzeyde antioksidanlardan faydalanabilirsin.