Selülitsiz bir yaz için hazırlıklara şimdiden başlıyoruz!

Hemen hemen her kadının problemi SELÜLİT! Ancak bu sorunu çözmek için önce bu can sıkıcı problemi tanımaya ne dersin? Selülit; Dolaşım problemi sonrası damar duvarlarından sızan serumun birikip ödem oluşturması sonucu gözlenir. Sonrasında bu birikimlerde dolaşım giderek azalır ve minik yağ dokularının oluşmasına sebep olur! Hal böyleyken özellikle kalça ve bacaklarda hiç ama hiç istemediğimiz portakal kabuğu görüntüsü ortaya çıkar!
NELER SELÜLİT YAPAR?
ü Hormonlar
Kadınlarda FSH hormonunun normalden fazla salgılanması veya tiroid hormonlarındaki bozukluk istenmeyen misafir “selülite” davetiye çıkarıyor! Hormonal problemler yaşıyorsan veya ideal vücut ağırlığına sahip değilsen bu yolla maalesef hormonal dengeni bozup selülit artışına sebep oluyor olabilirsin!
Vücut ağırlığı normal seviyelerde olan bireylerin selülit problemi yaşaması ise; ergenlik, hamilelik ve menapoz döneminde de biz kadınların hormon dengesi değişimi veya farkında olmadan yapılan beslenme hatalarından kaynaklanmaktadır!
ü Genetik Mirasımız!
Eğer en yakın genetik kodlama kaynağın olan annende selülit varsa daha büyük bir risk altındasın! Ancak bu genetik mirası kaçınılmaz sonuç olarak görmemeli, savaşa hazır olmalısın! J
ü Yaşam Şekli, Alkol,Sigara Kullanımı!
Dar kıyafetler, sık korse kullanımı kan dolaşımını engellediği için selüliti tetikleyen diğer faktörler arasında!
Ayrıca alkol tüketiminin vücut yağ dokusunu sağlıksız bir şekilde arttırdığını unutma! “Kontrolsüz yağ dokusu birikimi” olarak tanımlanan selülit oluşumunu; yoğun alkol tüketimi ile daha da tetiklemek istemezsin öyle değil mi? O zaman alkol tüketim sıklığını azaltmak veya miktarını kısıtlamak ile işe başlayabilirsin!
Bunun yanı sıra sigara kullanımı; dolaşım bozukluğuna önemli ölçüde neden olur ve selülite zemin hazırlar! Hem sağlığını hem de kalp damar sistemini olumsuz etkileyecek bu kötü alışkanlıktan artık uzak durmalısın!
ü Hareketsiz Yaşam
Selülitin kaynağı dolaşım problemi olduğu için özellikle bu bölgelerdeki kasların kullanılmaması ve hareketsizlik selülite sebep oluyor. Eğer hala hareketsiz yaşama devam ediyorsan selülitlerinin daha da artmasına sebep oluyorsun! Evet, işte şimdi harekete geçme zamanı!
ü KAHVE SELÜLİT YAPMAZ!
Yaygın olarak bilinenin aksine selüliti önlemek için çay-kahveyi tamamen hayatından çıkarmana gerek yok! Kafein içeren çay ve kahvenin günde toplamda 3-5 fincana kadar tüketilmesi metabolizmanı hızlandırıcı ve yağ yakımını arttırıcı özelliğe sahip! Ancak aşırı tüketimi vücutta su tutulmasına ve dolaşım bozukluğuna neden oluyor! Ayrıca aldığın kafein miktarı kadar, kafeini tükettiğin saat de önemli! Saat 17:00 den sonra kafein tüketimi istemiyoruz. Hem uyku kaliten hem de sağlıklı bir dolaşım sistemi için bu önemli notu atlama! J Bu saat aralığından sonra seçimini kafeinsiz kahveden yana kullanmalısın, unutma!
ü BEDENİNİ DOĞRU BESLE!
Selülit oluşumunda; yağ içeriği ve kalorisi yüksek bir beslenme programının olumsuz etkileri tartışılmaz bir gerçek! Böyle bir beslenme programı sonrası yağ dokun ne kadar artarsa dolaşım problemi yaşama ve selülit oluşturma riski o kadar artacaktır!
 
PEKİ, NE YAPMALIYIM?
 
BACAKLARINI CANLANDIR!
Hepimizin ayrı bir bahanesi var. Kimi soğuk havaları bahane edip evden dışarı adım atmıyor, kimi bütün gün ofiste çalışmak zorunda ve ‘eve gelince yürüyüşe enerjim kalmıyor’ diyor. Ancak gün içinde her şeye ayırabildiğin vaktin bir bölümünü hafif bir fiziksel aktiviteye ayırabilirsin! Her gün 40-50 dk orta tempoda yürüyüş hayat boyu yapabileceğin çok faydalı bir spor alternatifiJ! Bu seni sadece selülitlerinden korumayacak; yaşam kaliteni arttıracak, birçok hastalıktan koruyacak ve mutluluk hormonu salgılamanı sağlayacak! O zaman yarınki programına yürüyüşü de ekliyorsun! J
SELÜLİTLE SU SAVAŞI!
Su cildinin nem dengesini ve elastikiyetini korur. Bedeninin toksinlerden arınmasını sağlar. Su içmenin; kilo kontrolünde çok önemli bir etkisi olduğu gibi sağlıklı bir beden, iyi bir kan dolaşımı ve elbette selülit ile savaşta da çok etkili bir silah olduğunu unutmamalısın! Hadi hemen eline bir bardak al ve keyifle suyunu yudumlaJ
POSAYLA İŞBİRLİĞİNE GİR!:)
Posa içeriği yüksek meyve ve sebzelerle diyetinin detoks kabiliyetini arttır! Renkli meyve tabakları hazırla; antioksidan kapasiteden faydalan, bu hem damarlarına iyi gelecek hem de selülit oluşumuna bu lezzetli yolla engel olacaksın!
KABIZLIK PROBLEMİ YAŞAMA!
Kabızlık; metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur, kan dolaşımını olumsuz etkiler, aynı zamanda toksinlerden arınmanı önler! Düzenli probiyotik kullanımı ile buna engel olabilirsin!
PROTEİN DİYETLERİNDEN UZAK DUR!
Protein diyetleri; düşük karbonhidrat ve meyve sebze tüketiminin önerildiği hatalı diyet uygulamalarıdır. Bu diyetlerle hayvansal kaynaklı beslenme ile hem yaşlanmayı hızlandırıyor, hem de damar kaliteni olumsuz etkiliyorsun! Sağlıklı ve kaliteli bir hayat için dengeli bir beslenme programı izle ve kollojen yapımına C vitamini ile destek ol! Sebze ve meyvelere sofranda yer ver!
Selülit için en akıllı meyve seçenekleri; Ananas, Kivi, Mandalina, Portakal ve Nar…
HAYVANSAL YAĞLARDAN ARIN! FAYDALI YAĞLAR TÜKET, DAMARLARINA DESTEK OL!
Hayvansal yağlardan arındırılmış bir beslenme programı ile daha sağlıklı yağ alternatiflerini kullanmak; hem damar kaliteni arttırır, selülit oluşumuna engel olur hem de daha sağlıklı bir bedene ulaşmanı sağlar! Ceviz, fındık, keten tohumu, badem, avocado ve zeytinyağı gibi faydalı yağlarla damarlarına destek olmaya ne dersin?
Selülite engel olmak için; fiziksel aktiviteden sonra ilk değişikliği sofranda yapmalısın! Selülit oluşumunu önlemek veya var olan selülitlerinle vedalaşmak istiyorsan fiziksel aktiviteyi hayatının bir parçası haline getir ve doya doya hem bedenini hem de ruhunu besle!
Sağlıklı Yaşam Dileklerimizle..