Sen Özelsin! Diyetin de Özel Olsun!

Hayatın her alanında kendini özel ve kişisel farklılıkların dikkate alınır hissetmek isterken, diyetin neden bir başkası ile aynı olsun? Yaşam şartların, alışkanlıkların ve sevip sevmediklerin de dahil sen bambaşka bir bireysin. Bedenine hak ettiği özeni göstermelisin. Farkını fark et, diyetini özelleştir!

Bilimsel otoriteler sağlığın tanımını; yalnızca hastalığın olmaması durumu değil, fiziksel, sosyal ve ruhsal bakımdan tam iyilik halinde olmak şeklinde tanımlıyor. Yani; hasta değilsen sağlıklısın algısı eskide kaldı. Yaşam süreni en kaliteli ve sağlıklı şekilde geçirmek senin elinde! Yeter ki bulunduğun şartları kendine uygun hale getirmeyi ve kişisel farklılığını keşfetmeyi bil.

Bireysel farklılıklarımız olsa da hepimiz yaşamımızı sürdürmek için beslenmeye ihtiyaç duyarız. Peki sadece ihtiyacımız olduğu için mi beslenmeliyiz? Tabi ki de hayır! Çünkü yemek demek sosyalleşmek demek, iyi veya kötü hissetmek demek, birlik içinde olmak demek çoğu zaman. Fakat tüm bunları yaparken seçimlerinin de sana özel olması gerekir. Çünkü sen teksin, alışkanlıkların, sevdiklerin ve sevmediklerin ile sana özelsin. Kendine saygı duymaya sağlığını yönlendirme noktasında karar vermek seni hem daha sağlıklı hem daha mutlu bir birey yapacak. Unutma, sağlıklı besinlerin sağlıklı ve mutlu edici bir sihiri var.

Bende o diyeti uyguluyorum devri bitti!
Nasıl ki fiziğin bir başkası ile aynı değilse; organların, vücudunun ihtiyaçları da bir başkası ile aynı değil. Yaşamdan beklentilerin farklı değil mi? O zaman bedeninin beklentilerinin de farklı olması kaçınılmaz. Elindeki bir başkasına ait liste ile vücudunun gereksinimlerini karşılayabileceğinden ve mutlu olabileceğinden emin misin? Sence de hayat boyu seninle olacak bedenin ve organların özel bir muameleyi hak etmiyor mu?

Duygularını doyurmayı önemse!
Diyet demek sıkıcı, uyulması gereken zorlu program, sevilmeyen fakat zorla yenen listeler değil! Doğru uzmanlar tarafından takip edildiğinde diyet kelimesi senin için de bir yaşam tarzı haline gelecek. Çünkü besinler bedeninde sihirli dokunuşlar yapacak ve ruhunu da besleyecek. Unutma, kısıtlayıcı ve zorlayıcı listeler ile sonsuza kadar sağlıklı beslenmeyi öğrenemezsin. Bu yüzden de verdiğin kilolar sana fazlası ile geri döner. Önemli olan yaşam boyu sürdürebileceğin, yaşamını bir bütün olarak kapsayan ve duygularını da doyuran bir beslenme tarzını öğrenip, uygulayabilmen.

Bir süre bir şey yemezsem zayıflarım!
Maalesef ki bilinçsizce uygulanan düşük kalorili diyetler vücudunda açlık atakları ve metabolizma hızında yavaşlamaya neden olurken kilo versen bile dokularında deformasyona neden olur. Yaşam boyu asıl kıyafetin olan bedenine bu kötülüğü yapma. Özverili ol. İhtiyaçlarına ve isteklerine önem ver. Sağlık nasıl ki tam anlamı ile iyilik halidir, diyette tam anlamı ile doygunluk ve mutluluk sağlandığında başarılı olunur.

Kısacası; yaşamın her alanında farklı hissetmenin güzelliğini isterken, beslenme programında sana uygun olup olmadığını bilmediğin, doyurucu olmayan, kısıtlayıcı diyetlerden uzak dur. Önemli olan her gününü vücudunun ve duygularının gereksinimini karşılayarak mutlu ve sağlıklı geçirmen. Bedenine ve ruhuna özen göster, önemli olduğunu hissettirmeye kendinden ve bedeninden başla!

Doya doya zayıfladığın, doya doya yaşamın tadını çıkarıp gülümsediğin ve her gününü özel hissederek yaşadığın bir hayat dilerim. :)