Senin Fit Ara Öğünün Hangisi?

“Yemek yemeyi çok seviyorum! “, “Yemek yemek benim için hayattan keyif almak!“, “Mutluluğun sırrı yemekte saklı!” dediğini duyar gibiyim! Kesinlikle haklısın! Ve biliyor musun? Biz “Formeo Diyetisyenleri” seninle aynı taraftayız! :) Doya doya zayıflamanın sırrını çözdük ve seninle paylaşmak istiyoruz.. Öğrenmek istediğine eminim! Hadi bu yazı senin için gelsin o zaman…

Sağlıklı kilo vermek için mutluluk hormonunu dengelemelisin! Yani diyette ilk şart mutluluk! Yemek yemeyi çok sevdiğini biliyorum. Bu nedenle her 2-3 saatte bir, sana sağlıklı ama çok lezzetli ara öğün alternatifleri sunuyorum! Aralarından dilediğini seçebilirsin çünkü her biri bedenine çok iyi gelecek!

TUZLU”CU MUSUN? “TATLI” CI MI?:)

Öncelikle ara öğünde seni mutlu eden lezzetin genel özelliği ile başlayalım… Kimisi tuzlu sever kimisi tatlı düşkünüdür! Her ikisine de çok pratik ve leziz tariflerim var, unutma diyette herşey mutlulukla başlar! Hadi başlıyoruz o zaman…

PEYNİR SEVENLER BURAYA!

Çok çeşitli light peynirler var reyonlarda, hem de çok leziz, üstelik doymuş yağ içermiyor! Bunlarla birçok fit ara öğün alternatifi geliştirmek mümkün!

Beyaz Fitmola:
Tam buğday yağsız krakerini daha lezzetli hale getirmek için yapmak gereken çok basit: 40 gram sürülebilir yağsız beyaz peynir veya 50 gram yağsız labne peynirini tam buğday krakerine keyifle sür! Üzerine bir tutam antioksidan(!) ekle! Biberiye mesela veya dağ kekiğine ne dersin? Ya da sevdiğin baharattan bir tutam al! Her biri bedenine çok iyi gelir üstelik lezzet katar, yağ yakımını hızlandırır! Hadi sen de klasik peynir-ekmek öğününe fark kat!

“TOKTUTUCU CİPS İLE DİPSOS”A NE DERSİN?

Tam buğday lavaşını sevdiğin baharatlara bula; fırına ver hafif kızart! Kıtır kıtır fit cipsin hazır! Şimdi proteini yüksek “yeşil dipsos” tarifine hazırsın!

Yeşil Dipsos:

60 gram haşlanmış maş fasülyesini rondodan geçir püre haline getir içerisine 1 tutam tuz ve baharat karışımı ekle! Dipsos için yağa ihtiyacın yok baharatlarla lezzeti yakalayabilirsin!  
BİRİSİ “TATLI KRİZİM TUTTU!” MU DEDİ?

Tatlı krizine fırsat vermeden, her gün sevdiğin taze meyveyi birazdan tarifini vereceğim şekilde hazırlayabilir, kendini şımartabilirsin! Unutma diyette mutluluk ilk şartımız ve sloganımız “doya doya zayıfla!”

4 kişilik çikolata kaplı çilek tarifin gelsin o zaman

400 gram çileği buzdolabından çıkar saplarını ayıklamadan iyice yıka! 80 gram bitter çikolatanı benmari usülü( sıcak suyun içinde beklettiğin kabın içinde ısıtma işlemi) erit! Ayrı bir yerde biraz badem veya fındığı ince ince dilimle. Çileği önce bu akışkan çikolataya sonra fındık-badem yapraklarına bula kendine en sevdiğin tabağı al servis için hazırla! Bu senin diyetteki ara öğünün merak etme kaçamak söz konusu değil! :)

“FISTIK EZMELİ TATLI WRAP”E NE DERSİN?

Bu leziz tarifi paylaşmadan bu yazı bitmemeli Tam buğday lavaşını en renkli tabağına koy; üzerini 30 gram fıstık ezmesi ile süsle ve üzerine 70 gram muzu ince ince doğradıktan sonra dürüm yap! Ama bu dürümü eminim arkadaşın seninle paylaşmak isteyecektir!:) Kalori paylaştıkça güzel olduğuna göre hiçbir sakıncası yok sanki! Yanında vanilyalı rooibos çayın ile keyfine diyecek yok biliyorum.. Üstelik tok tutucu ve lezzetli!

TAZE MEYVE ŞÖLENİ!

Ara öğünde meyve tüketmeyi daha renkli ve toktutucu hale getirmek için birkaç püf nokta senin için gelsin! İçeceklerden hoşlanıyorsan; sevdiğin meyveleri blendırdan geçir, üzerine biraz da buz kırıkla! İnce ince kıyılmış badem yaprakları ile süsle istersen tüm karışımı yağsız süt ilavesi ile yaparak daha doygun bir ara öğün yaratabilirsin! Eğer meyvenin kendisini yemek istiyorsan seçtiğin meyveleri küp küp doğra en sevdiğin renkli kaba at üzerini bir tutam antep fıstığı ile süsle serin serin afiyetle tüket!

Keyifle ve doya doya yemek yemek için, sık ara öğün yapmak şart! Kilo yönetimini sağlarken bunu keyifli hale getirmek için istersen kendi leziz fit tarifini de yaratabilirsin! Sadece doymuş yağdan ve şekerden mümkün olduğunca uzak dur! Emin ol ki bu fit ara öğün tarifleri seni hem tok tutacak hem de diyetine mutluluk katacak!
Keyifli, doya doya yaşam dileklerimle…