Serotonin nasıl artırılır ve ruh hali nasıl iyileştirilir?

Küresel pandeminin getirdiği değişen düzenimiz nedeniyle stresimiz artabiliyor, hastalık kaygısı ve geleceğe dair endişeler taşıyabiliyoruz... Bu dönemde ruh sağlığımızı korumak için besinlerin gücünden faydalanmaya var mısınız?

Peki besinlerle ruh halimiz arasındaki ilişki nereden geliyor?
Serotonin, ruh halimizi doğal olarak düzenleyeme yardımcı olan bir nörotransmitterdir. Serotonin seviyelerimiz normal olduğunda, daha mutlu, daha sakin, daha kararlı ve daha az endişeli hissederiz. Serotonin aynı zamanda:
• Sirkadiyen ritmi düzenlemeye yardımcı olarak iyi uyumaya
• İştahı düzenlemeye
• Öğrenmeyi ve hafızayı teşvik etmeye de yardımcıdır.

Serotonini doğrudan besinlerle vücudumuza alamayız ancak beynimizde serotonin üretimine yardımcı bir amino asit olan triptofanı alabiliriz. Yani triptofan amino asidini içeren besinleri tüketmek vücudun daha fazla serotonin üretmesine yardımcı olabilir.

İşte serotonin seviyelerini artırabilecek yiyecekler:
1. Somon
2. Yumurta
3. Hindi
4. Tavuk
5. Süt ve süt ürünleri
6. Tam tahıllar ve yağlı tohumlar: Bu besinler yağlı balıklar, kümes hayvanları veya yumurta kadar triptofan içermez. Ancak vejeteryanlar ve veganlar için iyi bir triptofan ve protein kaynağıdırlar.
7. Soya ürünleri
8. Koyu yeşil yapraklı sebzeler
9. Ananas

Ek olarak iyi bir egzersiz, içimizi ısıtan bir gün ışığı ve bağırsağımızdaki sağlıklı bakteriler de serotonin seviyemizi artıran diğer unsurlardır.