Sınav Dönemi Beslenme İpuçları

Yaklaşan büyük bir sınav mı var? İster standart bir test, ister final sınavı veya üniversiteye giriş sınavı olsun, potansiyel puanınızı en üst düzeye çıkarmak için iyi hissetmeniz oldukça önemli. Sınavdan alacağınız puan sizin ne kadar iyi uyuduğunuza, ne yediğiniz ile oldukça ilişkilidir. 5 maddede neler yapabiliriz konuşalım.

1) Kahvaltı olmazsa olmaz !  Araştırmalar, kahvaltı yapan öğrencilerin sınavlarda daha iyi performans sergilediğini gösteriyor. İyi bir kahvaltı için kan şekerinizi dengeli yükseltecek kompleks karbonhidratlar dediğimiz tam tahıllı ürünleri tabağınıza ekleyin. Daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamak için süt, yoğurt veya yumurta gibi proteinli yiyecekler ekleyebilirsiniz.

2) Bir gün öncesinde daha önce denemediğiniz bir besini tüketmeyin. Yaşayacağınız bir mide hassasiyeti sınav performansınıza olumsuz yönde etki edebilir.

3) Yetersiz uyumak sınav anında odaklanmanızı zorlaştırabilir mutlaka 7 saat uyku uyumaya özen gösterin. Kaliteli bir uyku için en az 6 saat öncesinde kafein içeren kahve, çay, enerji içecekleri gibi sıvıların tüketimini sınırlandırın. 

4) Yeterli hidrasyonu bedeninize sağlayın. Araştırmalar gösteriyor ki susuz kalan bir beden tepki verme hızını yavaşlatıyor, halsiz hissetmenize neden oluyor. Yapılan başka bir çalışmada ise sınav günü ve sınav sırasında su tüketimi sağlayan çocuklar %5 daha iyi performans göstermiştir.

5) Sınav gününde ve öncesinde omega-3 yağları açısından zengin bir gıdanın bilişsel fonksiyonları güçlendirici özelliğinden yararlanmayı unutmayın. Sofranızda ceviz, keten tohumu, balık gibi omega-3 açısından zengin gıdalara yer verebilirsiniz.

Yeterli ve dengeli beslenme hayatınızın her döneminde size olumlu etkiler bırakacak unutmayın. Karşılaşacağınız her sınavda başarılar dileriz.