Siyah Tomurcuk: Karabiber

En fazla tuzun yanında arkadaşlığıyla bildiğin karabiberin sağlığına etkilerini biliyor musun? İşte sana 5 adımda karabiberin faydaları!
Kanser: Karabiber antioksidan özelliği sayesinde vücutta bağışıklığın artmasına destek çıkıyor. Araştırmalara göre bu baharat tüketimi, vücutta tümör oluşumunu baskılayıcı özelliğiyle kansere karşı koruyucu etki taşıyor. Çalışmalar özellikle meme ve prostat kanserlerine karşı korumada karabiberin olumlu etkisi olduğunu söylüyor.
Ağrı kesici: 2013 yılı Journal of Physiology and Pharmacology’de yapılan araştırmaya göre, karabiber içeriğindeki piperin adlı madde sayesinde, vücutta ağrı kesici etki oluşturuyor. Kış dönemlerinde oluşan vücut kırgınlığı ve ağrılarını hafifletmek için karabiberi çayına bir miktar karabiber katarak tüketebilirsin.
Diare karşıtı: 2012 yılı Asian Journal of Plant Science and Research’teki bir araştırmaya göre karabiber diareyi(ishal) azaltıcı etki gösteriyor. Çalışmaya göre karabiber bu etkisini, bağırsak hareketlerini azaltma ve sekresyon azaltıcı özellikleri sayesinde sağlıyor.
Ateş düşürücü: Karabiber vücutta yükselen ateşin düşürülmesine yardımcı oluyor! ISRN Pharmacology’de yapılan araştırmaya göre, karabiber vücutta termojenik etki oluşturarak terleme ile vücuttaki ateşin düşmesine etki gösteriyor.
Karaciğer Koruyucu: Yüksek antioksidan özelliği sayesinde karabiber karaciğer hücrelerinde toksin birikimini engellemeye destek oluyor! Bu sayede karaciğer fonksiyonlarına da olumlu etki gösteriyor. Yemeklerine katacağın baharatlar listesine karabiberi ekleyerek; karaciğerinin de bu baharatın yararlarından faydalanmasını sağlayabilirsin.