Sonbahar yorgunluğuna son!

BEDENİNİ UYANDIR!
Her sabah temiz havayla buluşacağın bir saatin olmalı! Soğuk havalardan korkma! Unutma ki düzenli fiziksel aktivite ile artan kas ağırlığın, seni hastalıklara karşı daha güçlü kılacak! Bağışıklık sistemine destek olduğun yürüyüş saatlerinde, bedenin için geleceğine yaptığın yatırımın farkına var!
· Yürüyüş yapmak cilt elastikiyetini korur,
· Yaşlanmayı geciktirir,
· Kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları riskini azaltır.
· Kilo kontrolünde anahtardır, obezite ile savaşta en büyük yardımcıdır.
· Mutluluk hormonu salgılamanı sağlar!
METABOLİZMANI SARSMA VAKTİ!
Hareketsiz yaşam ile yavaşlayan metabolizmanı hızlandırmanın 2 yöntemi var;
· Fiziksel aktiviteyi artırmak,
· Sık aralıklarla sağlıklı öğünlerin planlandığı bir beslenme programı izlemek.
Sağlıklı bir yaşama adım atmak istiyorsan her iki koşulu da yerine getirip yavaşlayan metabolizmanda bomba etkisi yaratabilirsin.
HEM RUHUNU HEM BEDENİNİ SAĞLIKLA BESLE!
Bireye özgü beslenme programı; “sağlıklı beslenme”nin devamlılığı için ilk kural! Günlük alışkanlıkların ve sevdiğin yiyecekler sana özeldir, beslenme programın da sana özel olmalıdır! Konusunda uzman ve iletişim kabiliyeti yüksek bir beslenme uzmanı bu konuda sana yardımcı olacaktırJ
Sürdürülebilir ve her koşulda uygulayabileceğin bir beslenme programı ile; hem bedenini hem de ruhunu sağlıkla besle!
SIK SIK ACIK: SIK SIK YEMEK YE!
Bu durum aslında bir sağlık göstergesidir! Yemek yedikten yaklaşık 2 saat sonra midenin boşaldığını ve bunu takiben acıkma hissinin oluştuğunu biliyor muydun? Sık sık acıkmak ve sık sık sağlıklı ara öğünlerle iştahını kontrol etmek metabolizmanı hızlandırıyor! Doya doya zayıflamanın sırrı da “sağlıklı ara öğün seçimlerinden” geçiyor!
 
BİYOLOJİK RİTMİNİ YAKALA!
Sonbaharın etkisiyle hava erkenden kararmaya başladı.. Ancak günün erken aydınlanması bardağın görmen gereken dolu tarafı! İşte bu sonbahar günlerinde; günün aydınlık saatlerinde bedenini uyandırmak ve biyolojik ritmi yakalamak senin elinde!
· Vücudumuza mutluluk veren melatonin hormon seviyesi saat 20:00-23:00 aralığında artmaya başlar, 01:00-05:00 saatleri arasında en üst seviyeye ulaşır.
· Düzenli uyku saatleri ile biyolojik ritmini yakalamak; hem hormonlarının doğru şekilde salgılanmasını sağlayacak, hem de güne daha zinde ve dinlenmiş olarak başlamana katkıda bulunacak. Biyolojik saatinden şaşmayanlar olarak biz, daha kaliteli bir uyku ile güne daha zinde başlıyoruz. Aramıza katılmaya ne dersin?
TOKSİNLERİNDEN ARIN, BEDENİNİ TAZELE!
Sonbahar mevsimi ile soframızda yer bulan bol posalı, vitamin- mineral deposu sebze ve meyvelerle toksinlerinden arınmaya ve bedenini tazelemeye ne dersin?
· Posalı beslenerek sadece bağırsaklarına destek olup metabolizmanı hızlandırmıyorsun, renkli meyve-sebzelerdeki “flavanoidlerle” soğuk algınlığı gibi hastalıklar ve birçok kanser türüne de savaş açıyorsun! Artık mevsimine uygun taze sebze ve meyve tüketmek için birden çok sebebin var!
· Toksinlerden arınmanın baş tacı tabi ki de “SU”!
Günde 2-3 litre su tüketmek; hem toksinlerinden arındırır ve kilo kontrolüne yardımcı olur, hem de cilt elastikiyetini korumanda sana çok önemli bir destektir!
KAHVALTI, GÜNÜN İLK ENERJİ DEPOSU!
Kahvaltı güne hızlı başlamak için ilk şartın! Ne kadar keyifli bir kahvaltı yaparsan, günün de aynı keyifle devam ediyor! Kan şekerini dengelediğin ve tüm öğünlerde olduğu gibi tek tip beslenmenin olmadığı doygun bir kahvaltı tabağı ile hem miden hem de metabolizman mutlu olacak!
· Kahvaltında yumurta olmazsa olmaz; Ancak her gün 1 adet yeterli! Sakın “moda diyetlere” kanma!
· Ekmeksiz diyet olmaz! Her sabah tam tahıllı ekmeğin mutlaka kahvaltına eşlik etmeli!
· Doymuş yağlardan arın! Süt ve ürünleri arasında kahvaltıların baş tacı olan peynirleri, yağsız tüketmek ile sağladığın yağ kazancını 5 adet badem tüketerek daha sağlıklı hale dönüştür!
· Reçelimden vazgeçmem diyorsan; şeker ilavesiz reçel kullanabilirsin! Ancak 1 çorba kaşığını geçmek yok!:)
MUTLULUK SENİN ELİNDE!
Seni mutlu eden besinlere belli ölçülerde izin verebilirsin! Çikolata seviyorsan; en az %70 kakao içeren ve yağı azaltılmış çikolataları tercih etmelisin. Makarna seviyorsan; tam buğday makarna tüketebilirsin! Evinin fitşefi olup, kendi tariflerini sağlıklı ürünler kullanarak geliştirebilirsin! Baharatlarla hem tabağını renklendirip hem de sofranın antioksidan kapasitesini arttırmak da bir diğer püf nokta…J
Her yeni bir güne ruhunu sevmekle başlayıp, bedenine iyi bakmakla devam et! Unutma, sağlıklı bir yaşamın temel prensiplerinden olan “pozitif düşünce” seni sağlıklı beslenme ve kaliteli yaşamaya yönlendirecektir.
Doya doya, keyifli yaşam dileklerimizle..