Sosyal Medya Diyeti

Her saat başı sosyal medya platformlarında ana sayfayı güncelliyor, pek çok doğru-yanlış bilgi kaynağı hesabı takip ediyor… Yeni insanın hayatı diji-hayattan oluşuyor! Peki bu hayatın beslenmene çok büyük etkisi olduğunun farkında mısın? 

Sosyal medyanın kilo yönetimine etkisi olduğu son 5 yıldır bilim dünyasında da konuşuluyorken yapılan son çalışmalar bu teoriyi destekliyor…Sosyal medyanın kilo yönetimi ile ilişkisi temelde 4 nedenden kaynaklanıyor;

1. Sosyal ve psikolojik olarak etkiliyor.
Araştırmalar sosyal medyada geçirilen her 5 dakikalık zaman dilimi bireyin atıştırma hissini arttırdığını gösteriyor! Üstelik de ihtiyaç duyduğun atıştırmalıklar yüksek yağ ve şeker içeren, abur cubur besinler.
JetÖneri; Takip ettiğin hesapları gözden geçir ve seni sürekli atıştırmaya teşvik edecek hesapları takip etmeyi bırak.
2. Fizyolojik olarak etkiliyor.
LED ışık ekranlara sahip akıllı telefonlarımız, bilgisayarlarımız, tabletlerimiz vücudumuzun mutluluk hormonu melatoninin salgılanmasını yavaşlatıyor! Dijihayatta geçirdiğin iki saatlik süre melatonin hormonunun verimini oldukça fazla düşürüyor. Uyku kalitesinden de sorumlu olan melatoninin az salgılanması ise uyku bozukluklarına ve iştah yönetiminin sağlanamamasına neden oluyor.
JetÖneri; günde 2 saatten daha az dijihayatı kullanmak, kullanırken de ekran parlaklıklarını kısmak.
3. Tembelleştiriyor.
2012 yılında yapılan bir çalışmada sosyal medyada zaman geçiren kişilerin egzersiz yapma oranının ve egzersiz yapma isteğinin azaldığı bulunmuş.
JetÖneri; ilham aldığın sayfalarla motivasyonunu fulle ve harekete geç! Kendine egzersiz kuralları koy ve asla geri adım atma.
4. Yeme bozukluklarına neden olabiliyor.
Söz konusu sosyal medya olduğunda bilim adamları fotoğraf veya gönderi paylaşımın, bu gönderilere yapılan yorumların özellikle gelişme çağındaki kız çocuklarında beden imgesinin bozulmasına yol açabileceğini belirtiyor.
JetÖneri; negatif enerji aldığın kişileri takip etme ve seni takip etmelerine izin verme.

Diji dünya tabi ki her zaman olumsuzluklarla dolu değil, yapman gereken doğru bilgiye ulaşabileceğin, bilgi aktarımına güvendiğin hesapları takip etmek. Hayatın her anını doya doya yaşadığın, abur cubur bilgiden uzak durduğun sağlıklı ve formda günler dilerim.