SPERM KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN İPUÇLARI

Ülkemizde üreme çağında her 10 çiften 2’si doğurganlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Sperm kalitesi de doğurganlığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir ve spermin döllenmeyi gerçekleştirme yeteneğini ifade eder. Günlük hayatımızda birçok faktörden etkilenen sperm kalitesini yapacağınız ufak değişikliklerle arttırabilirsiniz. Eşiniz ve siz bebek sahibi olmayı planlıyorsanız aşağıda vereceğimiz ipuçları çok işinize yarayacak.
• İdeal ağırlığınıza ulaşın
Yapılan araştırmalar, artan vücut kütle indeksinin (BMI) azalan sperm sayısı ve sperm hareketi ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Fazla kilolardan kurtulmanın tam zamanı.
• Sağlıklı beslenin
Sağlıklı beslenmek genel sağlığı iyileştirmekle kalmayıp doğurganlığınızı da olumlu yönde etkiler. Tam tahıllı besinleri, taze sebze ve meyveleri, kuruyemişleri, az yağlı et ürünleri ve süt ürünlerini beslenme örüntünüze ekleyin. Trans yağlardan, rafine karbonhidratlardan, işlenmiş gıdalardan veya etlerden ve aşırı tuz ve şekerden uzak durun.
• Rahatlayın ve stresinizi yönetin
Stres cinsel işlevi azaltabilir ve sperm üretimi için gereken hormonları etkileyebilir. Doğada yürüyüş yaparak, meditasyon yaparak veya arkadaşlarınızla vakit geçirerek rahatlayabilirsiniz.
• Harekete geçin
Hareketsiz bir yaşam tarzı, sperm sağlığı için iyi bir fikir değildir, çünkü testislerin üzerinde uzun süre oturmak aşırı ısınmalarına neden olur ve sperm üretimini engeller. Düzenli egzersiz sadece bu sorunu önlemekle kalmaz, aynı zamanda kilo yönetimine de yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerin aktif olmayan erkeklere göre daha yüksek testosteron seviyelerine ve daha iyi sperm kalitesine sahip olduğunu gösteriyor.
• Sigara içmeyin
Sigara içmek, sperm DNA'sına zarar verebilir ve düşük riskini artırabilir. Ayrıca sigara içenlerin düşük sperm sayısına ve daha düşük sperm kalitesine sahip olma olasılığı daha yüksektir.
• Alkolü sınırlayın
Fazla miktarda alkol tüketimi, testosteron üretiminin azalmasına, erektil disfonksiyona ve sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.
• Toksinlere dikkat edin
Pestisitlere, kurşuna ve diğer toksinlere maruz kalmak sperm miktarını ve kalitesini etkileyebilir. Toksinlerle çalışmanız gerekiyorsa, bunu güvenle yapın. Örneğin, koruyucu giysi ve ekipman giyin ve kimyasallarla cilt temasından kaçının. Pestisit yükünü azaltmak için de mevsim sebze meyvelerini tercih edin.
• Serin kalın
Artan skrotal sıcaklık, sperm üretimini engelleyebilir. Yararları tam olarak kanıtlanmamış olsa da, bol iç çamaşırı giymek, oturmayı azaltmak, sauna ve jakuzilerden kaçınmak ve skrotumun dizüstü bilgisayar gibi sıcak nesnelere maruz kalmasını sınırlamak sperm kalitesini artırabilir.
Ben şimdi bunların hepsini nasıl değiştireceğim diye endişelenmiş olabilirsin. Senin hayatında değiştireceğin ufacık bir adım bebeğinin ileriki yaşamdaki sağlığını etkileyebilir. Korkma hadi birinden başla!