Sporuna Konfor Kat!

Bedenin ve zihnin için kendine yaptığın en güzel yatırımlardan biri olan “spor” un da konfora ihtiyacı olduğunu biliyor muydun? Zaman, mekan, kıyafetler, dinlediğin müzik…Sporunu daha konforlu hale getirmenin yolu bu etmenlerden geçiyor. Nasıl mı?

Zaman ; Egzersiz yaşamın kalitesi için oldukça önemli. Bu yola girmeden önce bedeninin egzersiz saatini keşfetmelisin.

“Sabah saatlerinde egzersiz yapanlara sesleniyoruz!”
  • Sabahları uyanma problemi yaşıyorsan sabahları yaptığın egzersizle güne enerjik başlayacaksın. Zamanla bu ritme alışan biyolojik saatin uyanıp egzersize hazır olmanı sağlayacak. 
  • Gün içinde kendini yorgun hissediyorsan sabahları gün içinde ki temponu yüksek tutacak bir metabolizma hızına ihtiyacın var. Egzersiz sırasında harcadığın kalorinin artmasıyla birlikte metabolizma hızın da artacak ve egzersiz yapmayı bıraktıktan sonra vücudun kendi çalışma hızına dönecektir. Fakat bu süreç oldukça yavaş gerçekleşeceği için hızlı bir metabolizmayla güne başlamak ve günün büyük bir kısmını enerjik hissederek geçirmen için sabah egzersizi ilk tercihin olsun .
“Egzersiz saati akşam olanlara sesleniyoruz!” 
  • Sabahları güne çok erken başlayanlar üzülmeyin akşam egzersizinin de vücuda faydası oldukça fazla.
  • Gün sonunda azalan metabolizma hızını egzersizle arttırarak akşam yemeği sonrası sindirim sistemine ve barsakların hareketine yardımcı olarak fit bir adım atacaksın. 
  • Gün içinde ki stresli yaşama bir de akşamları vücutta salınan kortizol hormonu eklendiğinde biraz rahatlamaya ihtiyacın var. Kaliteli bir egzersizle salınan seratonin hormonu kortizol hormonunun bedeninde yarattığı negatif etkiyi baskılayarak rahat bir uyku uyumanı sağlar.  
Uyku saatinle akşam yemeğin arasında ki hareketsiz geçirmek yerine egzersiz yaparak ruhuna ve bedenine kaliteli bir yatırım yapabilirsin.
Doğru zamanda yaptığın egzersizle yaşam konforunu arttırmak için vücudunu dinle. En doğru saati sana söyleyecektir!

Mekan; Egzersizin mekanı olmaz! Hareket edebildiğin her yer senin egzersiz alanın tabi ki!

Peninsula College of Medicine and Dentistry'de görevli araştırmacılar 833 yetişkin üzerinde yapılan 11 deneyin sonuçlarından oluşan verileri incelediler. Buna göre, doğal ortamlarda yapılan egzersiz enerjiyi artırıyor, ruhsal durumu pozitife çeviriyor. Ayrıca gerginlik, sinir, depresyon ve zihin karışıklığı seviyesinin açık havada egzersiz yapılmasıyla düştüğü tespit edildi. Bilim diyor ki taze oksijenden faydalan, egzersizini açık alanda yap. Deniz kenarı, yürüyüş parkuru, sevdiğin bir yol sana kendini iyi hissettirirken vücuduna da maksimum fayda sağlayacak.
Fakat bu spor salonunda yapmanın faydası anlamına gelmiyor. Belli bir periyot ve düzende yaşamayı sevenlerden isen spor saatinin ve yerinin belli olması senin için büyük avantaj. Aynı zamanda egzersizini sürdürebilmek için motivasyon kaynağı arıyorsan spor salonundaki birçok insanı görmek de senin için oldukça pozitif bir etki. Zevk aldığın şeyleri daha uzun süre yaptığın bir gerçek. Kardiyak egzersiz seviyorsan spor salonu senin için en uygun yer. Spor salonu tercihi yaparken ulaşımının kolay olmasına, eğitmenlerin profesyonellik derecelerine ve salonun sende uyandırdığı enerjiye mutlaka dikkat et!
Egzersizin sürdürülebilirliğini sağlamak ve maksimum fayda sağlamak için egzersizden beklentini tespit et.

Kıyafet: Sürdürülebilir ve maksimum faydalı bir egzersiz için akıllı ve iyi giyin. 

Hareket ederken seni engelleyecek bolluktaki veya hareketini kısıtlayacak darlıkta ki kıyafetler yerine esnekliği yüksek, hareketini kısıtlamayan kıyafetleri tercih ederek egzersiz süreni verimli geçirmen mümkün. Aynı zamanda vücut hatlarını takip edebileceğin esneklikte ki kıyafetlerle egzersiz süresince kendinde ki değişimi takip etmen, egzersiz sırasında tercih ettiğin parlak ve renkli desenlerle neşelenerek motivasyonunu arttırman mümkün. Ne kadar kalın giyinirsem o kadar çok terlerim diye düşünme! Çok terlemek için kalın giyinmene gerek yok, egzersizle ter atmak istiyorsan kıyafetin kalın değil egzersizin kaliteli olsun. Teri emip dışarı atabilen spor kıyafetlerini rengarenk tercih et motivasyonunu arttırırken sağlığını koru 

Ayakkabı: Sağlıklı ayaklar ve sağlıklı adımlar doğru ayakkabı tercihinden geçer.

Gün içinde bedenin tüm ağırlığını taşıyan ve hareket etmeni sağlayan ayaklarına egzersiz sırasında daha çok özen göstermelisin. Bu yüzden de iyi bir egzersiz ayakkabısı edinmelisin. Ayağımızda 26 adet kemik ve bu kemiklerle ilişkili olan eklemler, bağlar bulunmaktadır. İyi bir egzersiz ayakkabısının yanları bu bağları desteklerken, topuk kısmıyla egzersiz sırasında oluşabilecek darbelerden seni korumalı, esnek uç kısımlarıyla parmaklarının hareketini engellememelidir.

Müzik: Egzersiz sırasında ki müzik ruhunu besler, hayat modunu belirler.

Dinlediğin müzik nerede ve ne zaman olursa olsun ruh halini büyük ölçüde etkiler. Egzersiz sırasında sevdiğin müzikle performansını ve motivasyonunu arttırman mümkün . “Yapılan 20 dk.’ lık yürüyüş sırasında müzik dinlemenin kardiovaskuler sistem ve performans üzerindeki etkileri” nin araştırıldığı çalışmada yürüyüş temposu ve enerjinin müzikten pozitif etkilendiği, müziğin getirdiği rahatlama ile kardiyak stres düzeyinde anlamlı şekilde azaldığı görülmüştür.
Egzersiz sırasında müzik seçimi ve performans için sana bir ipucumuz var; yürüyüş yaparken veya kardiyo çalışırken mutlaka neşeli, ritimli ve pozitif müzikler, yoga pilates veya stretching gibi daha dinlendirici ve gevşemene yardımcı egzersizler yaparken yumuşak ve enstürmental parçalar tercih edebilirsin.


Egzersizinin konforunu isteklerin doğrultusunda belirlemek senin elinde. Yeter ki iste ve harekete geç.
Konforun keyfini sürdüğün sağlıklı ve formda bir yaşam dileriz…