Stil Motivasyonu

Güzel güneşli bir günden merhaba,

Sana birkaç sualle geldim sevgili gardırop piramidi okuru. Bir haftayı bitirirken yeni bir haftanın hazırlığını yapmanı istedim bu hafta. Nasıl mı? Anlatacağım sırayla;

Formeo yazar kadrosu olarak son okuduğumuz kaynağa göre motivasyon diyette oldukça önemli. Aslında hayatın her anında önemli, motivasyon bizim sürekli dönen tekerleklerimizi temsil ediyor sanki. Demek istiyorum ki hareket edebilmenin, başarıya ulaşmanın sırrı motivasyonu yüksek tutmaktan geçiyor.

Diyor ki kitapta; diyetteyken seni motive eden şeyi bul. Bu belki senin için bir parça tatlı kaçamağı, bir başkası için aksatılmadan yapılan egzersiz programı, başka birisi için ise mutfakta keyifle yemek yapmak olabilir. Ne olduğu önemli değil ama varlığı önemli, onu mutlaka bir an önce bul!

Ama ondan da önce hedefini belirle. Hedefin spesifik olsun! ‘Zayıflamak istiyorum’ yerine, ‘şu kadar zamanda şu kadar kilo vermek istiyorum’ diye yaz bir kâğıda. Evet, yaz. Çünkü yazmak hedefine odaklanmanı sağlar ve o hedefe ulaşmadaki motivasyonunu canlı tutar.

Peki diyeceksin ki konunun stille ilgisi ne?

İyi giyinmek istiyorsun ama Neden? diye soracağım sana. Aslında benim için bir nedene gerek yok ama kimileri için iyi giyinmenin hatta giyinmenin bile bir nedeni var.

Giyinmek; ısınma ve örtünme gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Peki ya iyi giyinmek?

Okuduğum makalelerde iyi giyinen bireylerin beden imajlarını ve sağlıklarını daha fazla önemsediği yazıyor. İyi giyinmek değer vermek ve değer görmekle yakından ilişkili aslında.

Sakın konu pahalı giyinmekle karıştırılmasın! Çok da ilişkisi yok bana kalırsa.

Madem bu konunun beden imajına olumlu etkisi var, madem iyi giyinmek iyi hissetmeyi tetikliyor o zaman bu konu için de gereken hedefini ve motivasyonunu bulmalısın diyorum.

Önce yaz!

Kimileri aynadaki gördüğü kişi için giyinmeyi motivasyon kaynağı olarak seçmişken kimileri işe gitmeyi, etkili görüşme yapmayı, arkadaş edinmeyi veya eşine kendini beğendirmeyi motivasyon olarak seçebilir. Senin motivasyonun ne ise onu mutlaka yaz.

Hedef Belirle!

Hedef de motivasyon kaynağınla yakından ilişkili olabilir. Kendini sevmek, yeni bir işe sahip olmak, iş yerinde itibar görmek, kilo kaybını şık bir şekilde etrafındaki kişilere fark ettirmek hedef olarak belirlenebilir

Hedefini de belirlediysen iyi giyinmek için en temelde neler yapmalısın onlara bakalım;

-İlk kıyafetin olan cildine iyi bak.
-Cildini temiz tut.
-Teninle uyumlu kokular tercih et.
-En sevdiğin ve iyi taşıdığını düşündüğün kumaşları belirle.
- İçinde formda hissettiğin kıyafetleri bul.
-Tenine yakışan renkleri seç ve kombinlerine mutlaka o renkleri ekle.
-Yüzüne ve tenine yakışan saç rengini ve modelini bul. Bulana kadar değişiklik yapmayı göze al.
-Hiçbir zaman bedeninden daha dar kıyafetler alma.
-Hiçbir zaman stilinle uyumlu olmayan trendlerin etkisi altında kalma
-Kıyafetlerinin değerini bil ve kullanmadıklarını olmayanlarla paylaş.
-Kimsenin stil kopyası olma.
-Gardırobunun eksiklerini yaz ve eksiklerini tamamlayacağın alışveriş rotasından şaşma.
-İyi giyinmek için eğer bir motivasyona ihtiyacın varsa öncelikle kendi varlığını hatırla. Çünkü var oluş en önemli motivasyon.

Sen varsın ve kendini önemsemelisin, bunu hiçbir zaman unutma.
Ruhundan güneşin eksik olmasın.