Stil Neferi Olmak?

Merhaba Gardırop Piramidi köşesinin muhteşem takipçileri. Size bu hafta inanılmaz bir konudan bahsedeceğim; Hafızalarda konaklayanlar!
Biliyor musunuz sıkça söylenenin aksine herkesin bir stili olduğuna inanırım ben. Tercihlerimizle, duruşumuzla, görüşümüzle; bizi biz yapanı ortaya koyuyoruz her birimiz. Ben aslında buna stil diyorum. Ve ekliyorum;
Etkisi kaç kişiye yansır, kaç kişi sizden bahseder ve sizi örnek alır orası da sizin stilinizin yaşam alanını gösteriyor. Bazılarının alanı neredeyse Dünya’nın yarısını kaplarken bazılarının ki ona âşık olan adamla/kadınla sınırlı kalıyor. Stilinizin yaşam ve etki alanı da tanınırlığınızı, akılda kalıcılığınızı arttırıyor.
Zevkler farklı, tercihler de paralel yönde. Yani kaç kişiysek o kadar zevk ve fikir var.
ODTÜ de bir hocamın dediğini hatırlıyorum şuan size bu satırları yazıyorken; elinde beyaz bir bardak ve hepimize o bardağın rengini soruyor. Herkes tek bir ağızdan söyler gibi ‘beyaz’ diye yanıtlıyor soruyu. Cevabı duyan değerli ve zeki hocamız ise bir soru daha yöneltiyor ‘ Peki, beyaz ama ne kadar beyaz? Yani senin beyazın ne kadar beyaz? Ya da ‘Benim gördüğümle aynı olduğuna emin misin? ‘ Demek istiyor.
Buradan da şu sonuç çıkıyor ; herkes aslında aynı şeye bakıp, farklı görüyor. Peki bu denli farklı görüyorken nasıl oluyor da aynı noktalarda buluşuyoruz. Çünkü onaylanmayı seviyoruz. Birlikte bir noktada buluşmayı önemsiyoruz. Ve kabul görmek ruhumuzun ihtiyacı.
Orijinal bir stil neferi olmanın yolu ise farklı!
 Burada önemli olan bir konu da şu, hepimizin beğenisinin derecesi aynı mı?
Tabi ki hayır.
Kıyafet konusundaki çeşitlilik de, zevklerin tartışmasız farklılığı da buradan ortaya çıkıyor. Baktıklarımız aynı fakat gördüklerimiz de gördüklerimizin zevkimize dokunuşu da farklı.
Peki, stilimizi daha çok kişiye hitap eder hale getirmek için ne yapmalıyız? 
Stil neferi nasıl olunur?
Bunun basit bir cevabı yok aslında. Yani ‘bu diyeti yapan herkes zayıflıyor!’ nasıl diyemiyorsak, her bedenin tamamlayıcıları da, hafızada konaklayanları da farklı! Bu bir keşif süreci. Eliminasyon gerektiren, etiketleme yapmamızı gerektiren bir süreç.
Ne diyorum biliyor musun?
Süreci başlatalım diyorum. Bugün itibariyle hafızalarda konaklayan parçalardan kendine yakışanı arayıp bulmanı öneriyorum. Bulduğun bu parçaları ise kombinlerinde sıklıkla kullanmanı istiyorum. Çünkü işin sırrı tam da burada.
Birçok insan bu konu hakkında stil danışmanlarından destek alıyor. Hatta projeler, diziler, reklamlar karakterlerin oluşumundaki stil netliğinin önemini konuşuyor.
Stilin netliği yaptığımız her işte anımsanmamızı belki de hiç unutulmamamızı sağlıyor.
Kaç kişi tarafından olduğu önemli değil ama sen de hatırlanmak istiyorsan karakterini temsil eden, ruhuna dokunan o parçaları bulmayı atlama. Unutma ruh, ikiziyle ve stiliyle buluşursa mutlu olur.
Mutluluk dolu bir hafta olsun