Süper Baba Olmaya Hazır Mısın?

Doktor kontrolüne sen de git!
Baba olacağını olduğun andan itibaren, her doktor kontrolüne eşinle birlikte gidin. Bebeğini ultrasonda görmek, çıkardığı en güzel sesleri duymak, minik el ve ayaklarını görmek; seni bebeğine daha da yakınlaştırır. Aynı zamanda eşine de en güzel desteği sağlamış olursun.

Anne karnında bebeğinle konuş!
Evet, biliyorum işten geldin yorgunsun. Tek isteğin eline kumandayı almak, televizyon karşısında yer alan kanepeye uzanmak ve dinlenmek, hatta uyuyakalmak! Kendini yaşamdan soyutlamak yerine, ailenden destek al. Başını eşinin dizlerine yasla ve elini karnına koy. Gün boyu ne yaptıysan bebeğin ve eşinle paylaş. 18. haftadan sonra sesleri duymaya başlayan bebeğin; böylelikle senin sesini tanır ve doğum sonrası sesine hemen tepki vermeye başlar.

Kendin için en doğru taşıma pozisyonunu keşfet!
Haklısın anneler, annelik içgüdüleri gereği bebeklerini doğar doğmaz kucaklarına alıp şekilden şekle sokma yeteneğine sahipler. Sen kendini bu yetenekten yoksun hissedip, bu iş bana göre değil diye düşünebilirsin; ama düşünme! Bebeğini en rahat tutabildiğin pozisyonu seç kendine. Bu pozisyon genelde göğüste, kolda veya dizde yatırmaktır. İpucu benden olsun ;)

Emzirmesi anneden, uyutması senden!
Kendin için en uygun pozisyonu da bulduğuna ve kucağında tutmaya alıştığına göre; artık emzirme seansları anneden, uyutma seansları senden. Biraz anne de nefes alsın değil mi ama? Ayrıca bebeğini uyuturken onunla ten teması sağlaman, senin kokunu alarak daha güvenle uyumasına da yardımcı olur.

Gece nöbeti babaya ait!
Bebeğin 2,5 ayını doldurduktan sonra uyku düzeni oluşturmak; bilişsel ve fiziksel gelişimini desteklemek ve obeziteyi önlemek adına çok önemli! Bu nedenle 23:00-04:00 saatlerini uykuda geçirmesi gerekir. Gece uyandığında annesini gören bebeğinin ise, aklına öncelikle “emme ihtiyacı” gelir. İşte bu nedenle gece nöbetlerine senin kalkman, bebeğinin emmeyi düşünmemesini ve uykuya dalmasını kolaylaştırır.

Oyun arkadaşı ol!
Bebeğin hareketlenmeye başladıktan sonra çok güzel bir ikili olacağınıza inanıyorum. İşten geldiğinde onunla oyunlar oynaman, annedeki iş ve stres yükünü azaltır, aynı zamanda bebeğinin de zeka gelişimini destekler.