Süt mitleri

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİMİ KİLO ALMAMA NEDEN OLUR. YANLIŞ!
Kalsiyum ve süt tüketimi ile ilgili yürütülen son dönemdeki tüm araştırmaların vardığı sonuç aynı! Sonuç: Diyette süt ve süt ürünleri kilo yönetimine yardımcı oluyor.
Tenessee Üniversitesi araştırmacıları, 6 aylık bir çalışma sonucunda günde 3 porsiyon kalsiyumdan zengin süt ürünü tüketen aşırı kilolu insanların 1 ya da 2 porsiyon tüketenlere göre daha hızlı bir şekilde bel çevresi yağlanmalarının azaldığını ortaya çıkardı. Yağsız süt ve süt ürünleri içeren kalori kontrollü bir diyet yaza çok daha fit gitmeni sağlıyor unutma!
LİGHT SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ, TAM YAĞLI SEÇENEKLERE GÖRE YETERİNCE KALSİYUM İÇERMEZ. YANLIŞ!
Evet maalesef böyle bir şehir efsanesi dolaşır durur, bu asılsız bir bilgidir. Hatta light seçeneklerin bir miktar daha fazla kalsiyum içerdiğini de belirtmek isteriz. Light süt ve süt ürünleri seçeneklerini güvenle tüketerek, doya doya ve sağlıkla zayıflayabilirsiniz.
YAĞSIZ SÜT, TAM YAĞLI SÜTTEN DAHA AZ BESİN ÖĞESİ İÇERİR. YANLIŞ!
Tam yağlı süt ve yağsız süt arasındaki temel fark yağ içeriği ve dolaylı olarak kalori içeriğidir. Her iki tip sütte de en önemli temel besin öğesi düzeyleri yağ içeriğinden bağımsız olarak eşittir. Yağsız süt, yağlı süte göre daha düşük kalori içeriğine sahiptir. Besin öğeleri en fazla sütün yağ olmayan kısmında vardır ve sütün yağının alınmasından etkilenmez. Tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız süt yüksek kaliteli protein,B2 ve B12 gibi vitaminler ve kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineralleri ihtiyaçları karşılayabilecek miktarda ve en önemlisi eşit oranda içerirler.
YETİŞKİNLER BÜYÜME GELİŞME DÖNEMİNİ TAMAMLADIKLARINDAN KALSİYUMA İHTİYAÇLARI YOKTUR. YANLIŞ!
Kalsiyum kemiklerdeki en bol mineraldir ve hayatın her aşamasında önemli bir besin öğesidir. Kemik gibi sürekli bozulan ve yeniden inşa edilen canlı bir doku vardır. Bu nedenle kalsiyumun yeterli miktarda alımı her yaşta önemlidir.
Çocuk ve ergenlerde kemik gelişimi için kalsiyum gereklidir. Kemik kütlesi yaklaşık 25-30 yaşına gelindiğinde doruk noktasına ulaştığından kalsiyum alımı erken erişkinlik döneminde önemlidir. Kalsiyum, güçlü kemiklerin gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra kemik kitlesi, kemik gücü ve kemik mineral yoğunluğu bakımından da önemli olduğundan yaşam boyunca alınması gereken bir mineraldir.
YEŞİL YAPRAKLI SEBZELERDE SÜT GİBİ İYİ KALSİYUM KAYNAKLARIDIR. YANLIŞ!
1 bardak sütte, 16 kase ıspanaktan daha fazla kalsiyum bulunuyor unutma! Sen her gün 16 kase ıspanak yiyebilir misin? Dahası da var bir kişinin önerilen günlük kalsiyum alımını sağlamak için 48 kaseden daha fazla ıspanak tüketmesi gerekiyor. Biz günlük kalsiyum kaynaklarını 3-4 porsiyon yağsız süt ve süt ürünü ile tamamlamanı istiyoruz sütten korkma!
KALSİYUM TAKVİYESİ ALIYORSANIZ SÜTE İHTİYACINIZ YOKTUR. YANLIŞ!
Süt, kalsiyum için tek kaynak değildir. Aynı zamanda yüksek kalitede protein A, B12 vitamini ve riboflavin, çinko, potasyum ve magnezyum gibi diğer yüksek kalitedeki besin öğelerini de sağlar. Tenessee üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada; süt yerine kalsiyum takviyesi almanın süt içmek kadar işe yaramadığı ortaya çıkmıştır. Neden mi? Çünkü; kalsiyum bedeninizin daha hızlı yağ yakmasını sağlasa da süt ürünlerinde bulunan aktif maddeler (mesela süt proteini gibi) fazladan bir yağ yaktırma etkisine sahip olduğu bir gerçek!
LAKTOZ İNTOLERANSI OLAN BİREYLER SÜT ÜRÜNLERİNDEN TAMAMEN UZAK DURMALIDIR. YANLIŞ!
Laktoz intoleransı ; süt ürünlerine karşı alerjik bir reaksiyon değil, süt şekeri laktozun sindirilmesindeki yetersizliktir. Laktozsuz süt ve yoğurt laktoz intoleransı olan bireyler için iyi birer alternatiftir. Laktoz intoleransı olan insanlar günde 12 g kadar laktozu tolere edebilir. Bu da günlük 250 ml süt demektir. Eğer süt size rahatsızlık veriyorsa laktoz oranı daha düşük olan yoğurt ya da laktozsuz denecek kadar az laktoz içeren peynir çeşitlerini tercih edilebilirsiniz.
SÜT İÇMEK BÖBREK TAŞINA NEDEN OLUR. YANLIŞ!
Sütün bilinen bu şehir efsanesinin aksine böbrek taşına karşı koruyucu özellik gösterdiğini söylesek! Sütteki kalsiyumun, gıdalardaki okzalatları bağladığı ve dolayısıyla vücut tarafından emilimini engelleyerek, böbrek taşı oluşumu riskini azalttığı belirtilmektedir. Lütfen duyduğun abur cubur bilgiler ile bedenini ve sağlığını mutsuz etme!
SÜT AKNE VE SİVİLCE OLUŞUMUNA NEDEN OLUR. YANLIŞ!
 Bazı bireyler, süt ve süt ürünlerinin sivilce ve akne gelişim ve şiddetine katkıda bulunduğuna inanmaktadır. Ancak, diyet ve akne arasındaki ilişki üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda süt ve akne arasında bir ilişki olduğuna dair hiçbir kesin kanıt bulunamamıştır. Ayrıca, sağlıklı ışıl ışıl parlayan bir cilt için A ve B vitaminleri oldukça önemlidir. Güzelliğin besinlerdeki diğer adı ‘’biotin’’ içeren süt ve süt ürünlerini daha sağlıklı ışıl ışıl bir cilde ve saçlara sahip olmak için; için içirin. Süt içelim güzelleşelim akımına seni de davet ediyoruz hadi kendine ara öğününde bir güzellik yap ve bir bardak yağsız süt iç. Şimdiden afiyet olsun formda tutsun!