Süt ve Sağlık İlişkisi

Sağlıklı dişler ve kemikler!

Güçlü dişler ve kemikler için her gün en az 2-3 bardak süt tüketmelisin! Asla moda diyetlere aldanıp, mucizevi bir besin olan sütü hayatından çıkarma! Bedenini sağlıkla ve doğru besinlerle besle! Özellikle büyüme ve gelişme çağında gece öğününde süt olmalı! Ancak uyumadan 2-3 saat önce bitirmek şartıyla! Sana bir püf nokta daha yağsız süt seçenekleri doymuş yağlardan arınmak için süper bir alternatif!

Sütü yağsız tüketmenin avantajı!

Kilo yönetiminde yağsız süt tüketimi ile tabağını doymuş yağlardan arındırıyorsun! Ancak biz sıfır yağlı diyete karşıyız, önemli olan yağ türünü doğru seçmek! Şimdi fit ve çok sağlıklı bir “Antioksidan fit shake” tarif senin için geliyor!

Antioksidan fit shake (175 kkal)
Not: Doymuş Yağ İçermez! 

Malzemeler:
• 200 ml light süt
• 100 gram dondurulmuş böğürtlen
• 5 adet çiğ badem
Tüm malzemeleri blendırdan geçir antioksidan deposu fit milkshake’ini taze taze tüket,doya doya forma gir
Kan yağlarını dengele!

Yağsız süt ve ürünleri tüketimi ile doymuş yağlardan arındırdığın diyetinde yağ hakkını faydalı yağ türlerinden tercih et! Her 1 su bardağı yağsız süt hakkın ile 2 tane tam ceviz veya 5-6 adet badem kazanırsın! Sence de çok karlı bir alışveriş değil mi? Üstelik doymuş yağı düşük beslenme ile kalp damar sağlığına destek olarak kan yağlarını kontrol altına alabilirsin!
Tokluk hissini arttır!

Sen de benim gibi ara öğün düşkünü isen; diyetinde yağsız süt- yoğurt-ayran seçeneklerini bol bol tüketebilirsin! Üstelik yağsız süt ve ürünleri tok tutucu özelliği ile kan şekerini dengelemene yardımcı olur, ani iştah atakları yaşamanı önler!

Abur-Cubur Bilgi Yok ! Peki Bilim Ne Diyor?

2014 te yayınlanmış çok yeni bir çalışmada günlük 500 ml % 1 yağlı sütün 8 hafta boyunca tüketiminin daha yüksek EPA ve DHA seviyeleri ile ilişkilendirildiği gösterilmiştir. 2013’te Amerika’da yayınlanmış başka bilimsel bir araştırmada sağlıklı kilo yönetimi için mutlaka beslenmemizde bulunması gereken 12 sağlıklı besin arasında “süt” de bulunmaktadır. Bilimsel olmayan süt düşmanı-hatalı diyet uygulamalarına kesinlikle kulak asma!

Süt içmeyi sevmiyorum ne yapmalıyım?

Çok sık karşılaştığım bir soruna daha çözüm bulma zamanı! Bu çözüm için 2 seçeneğin var;
1. Sütü daha aromalı hale getirerek tüketmek.
• Sevdiğin meyvelerde blendırdan geçir ev yapımı şahane meyveli sütler yap, ara öğünde ruhunu da bedenini de sağlıkla besle!
• Saat 17:00 den önce kahveni yağsız sütle tüket
2. Süt hiç tüketmek istemiyorsan; yağsız yoğurt veya ayran da iyi birer seçenek olacaktır!
Her 200 ml ( 1 su bardağı) light süt yerine 125 gr light yoğurt veya 250 ml light ayran tüket! Doya Doya zayıfla!:)

Ailece sağlıklı beslenerek hem ruhunuzu hem bedeninizi sağlıkla doyurduğunuz sağlıklı günler dileriz…