Tatları Öğrenmeye Anne Karnında Başlıyoruz

Besinlerle ilk tanışma henüz anne karnındayken gerçekleşir. 11-12 hafta itibariyle amniyon sıvısının oluşmasıyla anne adayının tükettiği besinlerin tatları amniyotik sıvı aracılığıyla, emziren annenin tükettiği besinlerin tatları da anne sütü aracılığıyla bebeğe ulaşır. Ve ek besin, çocukluk, yetişkinlik dönemlerindeki besin tercihlerini belirler.

Yapılan çalışmalar da bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Hamileliklerinin son üç aylık döneminde ve emzirme döneminde olan annelerden oluşan bir gruba üç hafta boyunca havuç suyu tükettirilmiş, diğer gruba da su tükettirilerek havuçtan kaçınmaları söylenmiştir. Ve ilerleyen süreçte havuç suyu tüketen annelerin bebekleri sade besinlere göre havuç aromasını daha çok tercih ederken, diğer grubun bebeklerinde böyle bir tercih gözlenmemiştir.

Aynı şekilde Anne Baba Çocuk Departmanı’mızda da bu durumu bizler de rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Hem hamilelik hem de emzirme dönemi takiplerimizde;

  • Diyetlerinde balığı severek tüketen annelerin bebekleri katı gıda sürecinde balığı severek yiyorlar, ki genellikle sevdikleri balık türü de annenin severek tükettiği balık türü oluyor,
  • Diyetlerinde çeşitli sebze ve meyve tüketen annelerin bebekleri ek besin dönemine geçiş sürecinde ve ilk sebze-meyve tadımlarında inanılmaz istekli oluyorlar ve bu besinlerin sürdürülebilirliği yüksek oluyor,
  • Ve kesinlikle diyetlerinde ÇEŞİTLİ beslenen annelerimizin bebekleri mutlulukla, keyifle, sağlıkla ve çeşitli besleniyorlar.

Gördüğünüz gibi sevgili anne adaylarımız ve emziren anneler uyguladığınız diyet sadece sizlerin sağlığına değil bebeklerimizin de sağlığına ve beslenme alışkanlıklarına dokunuyor.
Bir kere yaşayacağınız bu çok kıymetli süreçlerde Anne Baba Çocuk Diyetisyeni’nden destek almayı ihmal etmeyin. Unutmayın; aynı bebeğe tekrar hamile kalamıyoruz ;)

Sağlıklı günler dileriz…