Tek Tip Beslenmeye Hayır!

Bugüne kadar hızlı sonuç vermeyi vadeden popüler hatalı diyetlerde ki ortak nokta ya tek bir besini ya da tek bir besin ögesini hedef almaktı! Peki sence bu yöntem ne kadar güvenilir, hiç düşündün mü? Tüm bu diyet listeleri sana hızlı kilo kaybını vadediyorken, hayat boyu sürdürebilirliğinin olup olmadığını veya sürdürdüğünde karşına çıkabilecek sağlık sorunlarını biliyor musun? 

Vücudun sürekli çalışan bir makine olduğunu varsayalım; bu sistemin aksamadan sürmesi ve kaliteli bir yaşam için her bir besin ögesinin sahip olduğu farklı görevleri yerine getirmesi gerekir. Kaliteli bir sistemin olmazsa olmazlarına gel birlikte bakalım!

• Proteinsiz olmaz! Çünkü;
Proteinleri vücudunun atom karıncaları gibi düşünebilirsin! En küçük yapıtaşın hücrelerinin yapısında bulunmakla birlikte yıpranan dokularının onarımını sağlar, aynı zamanda tüm vücuda oksijeni taşıyan yapılarda da görev alırlar. Hastalıklardan seni koruyan vücudun savaşçısı antikorların da yapısında bulunduğunu söylemeden geçmek olmaz! Fakat proteinlerin dengesini korumakta fayda var! Fazla tükettiğin proteinin; sıvı kaybına neden olduğunu, karaciğerini ve böbreklerini yorduğunu, kalsiyum kaybına neden olduğunu ve osteoporoz riskini arttırdığını unutma!
İşte sana top5’ teki kaliteli proteinler;
Yumurta, hindi eti, tavuk göğsü, somon balığı, yağsız peynir!

• Karbonhidratsız olmaz! Çünkü;
Karbonhidratları vücudun temel yakıtı olarak düşünebilirsin! Beynin temel enerji kaynağı olmakla birlikte vücudun kan şekeri dengesini de sağlayan karbonhidratlar; tokluk mekanizmanı dengeler, seni diyet depresyonundan korur ve zengin lif içeriği ile sindirim sistemine dosttur! Karbonhidratların stres hormonu kortizolu baskılayarak bağışıklığını güçlendirdiğini de unutma! Doğru karbonhidrat kaynaklarını dengeli tüketerek yaşam boyu sağlıklı beslenmeyi kendine hedef seçmelisin. Fazla tükettiğin her besin gibi karbonhidratların da fazlasının sana kilo aldıracağını, vücudunun metabolizmasını bozacağını unutmamalısın!
İşte sana top 5 ‘teki kaliteli karbonhidratlar;
Tam tahıllı ekmek, tam buğday makarna, yulaf, kinoa, karabuğday!

• Yağsız olmaz! Çünkü;
Yağları vücudun koruma görevlisi olarak düşünebilirsin! Dış darbelere karşı organlarını koruyan yağlar, çeşitli vitamin ve minerallerin emiliminden de sorumludur. Aynı zamanda kaliteli yağlar ile kalp damar sağlığını koruyup, anılarını her daim taze tutacak bir beyne sahip olurken, yağ yakımını da hızlandırabileceğini unutma! Fakat doymuş yağ içeriği yüksek bir beslenme modenin organ çevreni korumaktan ziyade zarar veren, kalp ve damar sağlığını bozan, kilo artışına neden olan zararları ile birlikte kaliteli yağları da dengeli tüketmek gerektiğini hatırlatmakta fayda var!
İşte sana top 5 ‘te ki kaliteli yağlar;
Zeytinyağı, ceviz, çiğ badem, avokado, hindistan cevizi yağı!

Her besinin vücudunda ayrı bir etkisi olduğunu, doğru seçimler ile yasaksız diyetlerin yaşam boyu sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı olduğunu kabul etmelisin! Dünyanın en uzun yaşayan insanlarının günde 38 çeşit beslendiğini ve doğada ki her besinin birbirinden farklı faydaları olduğunu bilmelisin! Önemli olan doğru besin seçimleri ile dengeli tabaklar hazırlamak!

Ruh ve bedende doyum sağladığın, dengeli bir yaşamda, rengarenk besinler ile mutlu günler dilerim :)